9 листопада відзначаємо День української писемності та мови. Під час війни як ніколи стало зрозуміло: мова — також наша зброя. Лідія Насонова, фіналістка премії Global Teacher Prize Ukraine 2021, підготувала вчительський конструктор уроку про українську мову. У ньому знайдете розвінчання головних міфів про нашу мову та історію, а навчальний відеоконтент від платформи онлайн-телебачення Київстар ТБ закохає ваших учнів у національні символи України — гімн, герб та кольори українського прапора.
Цілі та очікувані результати уроку:
- поглибити знання учнів про історію української мови та державні символи України: герб, гімн, прапор;
- дослідити функціонування української мови в різних життєвих сферах та стилях мовлення;
- розвивати критичне мислення учнів та вміння працювати в команді.
Включаємо клас у тему і роботу
1️⃣
Техніка «Поясни і намалюй»
Важливий акцент: багатозначні слова, стилі мовлення.
Запропонуйте учням об’єднатися в пари. Кожна пара обирає мовця та художника, після чого діти сідають спиною одне до одного.
Мовцю вчитель дає заздалегідь надруковану картинку. Його завдання — пояснити художнику, що на ній зображено, не називаючи саме слово. Наприклад, не місяць, а «небесне світило», не рука, а «одна з людських кінцівок». Завдання художника — якомога точніше намалювати на аркуші картинку, спираючись на пояснення мовця.
Учні звіряють оригінал із малюнком, а після цього мовець стає художником і навпаки. Діти ще раз малюють картинку.
Приклади слів для картинок (доберіть відповідно до віку учнів):
- Крило (птаха і літака)
- Ніс (корабля і людини)
- Ключ (зграя птахів та скрипковий)
- Земля (планета і купка ґрунту)
- Хвіст (літака і собаки)
- Корінь (дерева, квадратний)
- Вступати (ногою в калюжу, до університету)
- Голова (частина тіла, голова спілки)
Запитайте в учнів: що поєднує ці слова? У яких життєвих ситуаціях ми могли б їх використати? У яких текстах? Чому так сталося, що різні поняття об’єднані однією назвою? Про що це свідчить?
2️⃣
Техніка «Асоціації»
Учні стають у коло і передають одне одному якийсь предмет (м’яч, кульку). Перший учень називає будь-яке слово і кидає предмет однокласнику. Однокласник називає свою асоціацію до цього слова і передає предмет далі. Наступний учень називає свою асоціацію уже до другого слова і так до кінця (за принципом «зламаного телефону»). Коли м’яч побуває в руках кожного учня, варто порівняти перше слово з останнім і прослідкувати, як далеко завели нас асоціації.
3️⃣
Гра у «Привіт!»
Учні стають у коло. За хвилину їм потрібно привітатися з якомога більшою кількістю однокласників різними способами (словами, плесканням у долоні, помахати рукою). По завершенню поставте учням запитання:
- Після скількох привітань у вас закінчилися варіанти?
- Для чого в мові існує так багато способів зробити одне маленьке привітання?
- Як іще, окрім слів, ми доносимо свою думку? Чому? Як із роками може змінюватися значення поняття «мовленнєве багатство»?
Змістові варіанти проведення уроку
Розвінчуємо мовно-історичні міфи
(інтеграція мови та історії)
Пропонуємо учням об’єднатися в команди. Варіанти об’єднання: за сезоном народження, за улюбленим місцем відпочинку (гори-море), витягни папірець із номером команди (папірці викладач заздалегідь готує та перемішує в коробці).
Міф 1. «Українська мова створена штучно. Це або польський, або російський діалект. Нею раніше взагалі ніхто не говорив!»
Проблемне запитання: уявіть, що ваш знайомий надіслав вам такий коментар у соцмережах і питає: «Що скажеш?» Що можна відповісти? Чому в різних мовах можуть зустрічатися схожі або однакові слова?
Подивіться з учнями уривок із відео «Що таке українська мова?» (00:45–04:56).
Запитайте учнів, із яких мов українська «позичила» слова? Чому?
А з якими мовами «поділилася»? Як у сучасному світі запозичуються слова?
Додатково: перед переглядом цього відео можна роздати учням клейкі папірці, а на дошку повісити мапу світу. Запропонуйте дітям під час перегляду записувати на папірці різні запозичені слова. А після перегляду першого фрагмента вони зможуть приклеїти їх на той фрагмент мапи, звідки ці слова до нас прийшли. Це дозволить візуалізувати процес обміну мовним досвідом.
Подивіться наступний уривок із відео «Що таке українська мова?» (05:00–11:00).
Запитайте учнів: який іще чинник, окрім запозичень, впливав на розвиток української мови? Що її гальмувало та розвивало?
Попросіть учнів сформулювати відповідь на проблемне питання.
Міф 2. «Український гімн — це скопійована і перекладена версія польського».
Проблемне запитання: уявіть, що знайомий надіслав вам іще одну тезу. Польський гімн починається словами «Ще не вмерла Польща», український — «Ще не вмерла Україна». Що ви думаєте про такий збіг?
Подивіться з учнями фрагмент навчального фільму «Українська символіка. Гімн» (09:56–13:26).
Запитайте учнів: яка проблема поєднувала різні слов’янські народи в ХІХ ст.? Чому і полякам, і українцям було важливо говорити про те, що їхня Батьківщина жива?
Письмове завдання:
У ролі історика-дослідника міфів напишіть у соцмережі пост для молоді, який би розвінчував відомі вам міфи. Наведіть аргументи, отримані з історичних відео.
Дослідження мовного розмаїття України
(інтеграція мови та географії)
Обладнання: контурні карти України (за кількістю груп)
Запропонуйте учням об’єднатися в команди. Кожна команда отримує карту, на яку потрібно буде наносити діалектизми. Слова пишуться в межах того регіону, звідки вони родом.
Варіант 1: Дати дітям одне слово і попросити знайти його варіанти в різних діалектах. Знайдені слова записати на карті.
У результаті маємо отримати щось таке:
Варіант 2:
Попросіть дітей знайти декілька прикладів двох діалектів. Наприклад, слобожанський і закарпатський або східнополіський і степовий. Запишіть ці слова на карту у відповідних регіонах.
Поставте дітям запитання: як можна поєднати це мовне розмаїття? Які функції виконує літературна мова?
До речі, чи знаєте ви, що ідея єднання сходу та заходу була закладена навіть у державному гербі?
Подивіться з дітьми уривок із відео «Українська символіка. Герб» (39:00–41:03).
Практична робота:
Уявіть, що ви пишете книгу. Ваше завдання — у двох реченнях сказати максимум про персонажа. Як вам у цьому допоможуть діалектизми? Продемонструйте на прикладах.
Урок-театр
(інтеграція мови, історії, мистецтва)
Запитайте в учнів: які державні символи ви знаєте? Це герб, гімн та прапор. Що ви про них знаєте? А чи знаєте ви історію створення цих символів?
Поговоріть з учнями про те, що створення всіх цих елементів — командна робота і результат багатьох обговорень. Спробуймо сьогодні відтворити атмосферу минулих років і зануритися в історію.
Розмістить у класі портрети Павла Чубинського, Михайла Грушевського, Данила Галицького. Запитайте в учнів, чи знають вони, хто це і яка роль цих людей у створенні української державної символіки.
Запропонуйте учням об’єднатися в команди.
Кожна команда отримує свій символ державності: герб, гімн, прапор.
Завдання: опрацювати запропоновані матеріали та інсценізувати їх.
Як придумали державний гімн України
«Українська символіка. Гімн» (09:56–13:26).
Додатково дізнатися: хто такий Павло Чубинський, чим він займався, чим він знаменитий.
Комісія з геральдики
«Українська символіка. Герб» (02:53–04:39).
Додатково дізнатися: хто такий Михайло Грушевський, чим він знаменитий.
Засідання Руської Ради щодо кольорів прапора
«Українська символіка. Прапор» (08:55–11:07).
https://tv.kyivstar.ua/ua/movie/6234a68622d4d6b5098eff53–2016-ukrainska-simvolika-prapor?play=true
Додатково дізнатися: хто такий Данило Галицький, чим він знаменитий.
Поки одна команда виступає, інші заповнюють зворотний зв’язок (учитель заздалегідь готує аркуші та роздає по одному на команду):
- комплімент команді;
- що заберемо собі з виступу;
- що порадимо додати;
- висновок.
Після виступів команди обмінюються зворотним зв’язком.
Підсумовуємо виступи: знову звертаємо увагу учнів на портрети Павла Чубинського, Михайла Грушевського, Данила Галицького. Запитайте в учнів, чи можуть вони зараз сказати, хто це і яка роль цих людей у створенні української державної символіки.
Оцінювання, самооцінювання, рефлексія
Ідеї для взаємооцінювання:
- Кожен учень складає одне запитання за змістом уроку і кидає його в коробку. Далі питання перемішуються, учні витягують по одному та дають відповіді.
- Робота в парах. Учням пропонують розвернутися одне до одного та поділитися враженнями:
- що неочікуваного сьогодні було на уроці;
- що я вже знав (знала);
- якою інформацією я скористаюся поза межами класу.
Ідеї для рефлексії:
- Дошка Padlet, на якій учні залишать короткий відгук.
- Хмара слів, у яку учні запишуть одне слово, яким би описали цей урок.
- Рефлексія з м’ячем: той, у кого м’яч, продовжує речення:
- сьогодні я забираю із собою думку…
- мені треба більше дізнатися про…
- я сьогодні прокачав(ла) такі навички:
- найважче сьогодні було…, а найлегше…
- я ще подумаю над такими фактами…
Що таке Київстар ТБ та для чого це вчителю?
Київстар ТБ — це онлайн-формат вже звичного для нас телебачення, але з додатковими можливостями. Так, платформа дає доступ не тільки до перегляду 300 телеканалів, а й до бібліотеки у 20 тис. фільмів, мультфільмів, шоу та серіалів. Користуватися можна 24/7 одразу з 5 пристроїв — на Smart TV, ТБ-тюнері, смартфоні, планшеті чи ноутбуку.
Особливо корисним для вчителів стане рубрика з навчальними матеріалами, що доступна абсолютно безкоштовно. А тому педагоги можуть значно зекономити час та зусилля на пошуки додаткового контенту для урізноманітнення уроків. Додаткова інформація: tv.kyivstar.ua.
У цілому користуватися платформою можна безкоштовно: обираєте пакет «Легкий» і одразу отримуєте доступ до деяких телеканалів та фільмів. Вільний доступ до всього іншого контенту ви можете отримати за спеціальним промокодом OSVITORIA (що діятиме протягом 14 днів з моменту активації). Більше про те, як учителю зробити свої уроки захопливими із Київстар ТБ, читайте в матеріалі.
Шукаєте додатковий освітній відео контент для ваших уроків? Для змістовних та захопливих завдань з української мови та літератури радимо відео уроки та фільм про зародження української нації.
Більше про навчання під час війни на osvitanow.org