Американський онлайн-університет допомагає українцям, що потерпають від збройної агресії росії. Спочатку University of the People (UoPeople), як «Освіторія» вже писала, безкоштовно надав доступ до понад 135 курсів. А згодом запропонував 1000 стипендій для тих, хто виїхав з України за кордон. Які переваги навчання в онлайн-університеті та що потрібно для зарахування? Читайте далі.
Педагогіка у бомбосховищі
За словами вчительки з Миколаєва Катерини Глубоченко, яка поділилася пережитим із пресою, їм із 10-річним сином довелося два тижні майже постійно провести у бомбосховищі. Повітряні нальоти російської авіації на їхнє рідне місто відбувалися щогодини. Вагітна жінка із сином виходила лише, щоб узяти їжі. Коли не підбадьорювала сина, займалася на безкоштовних курсах в UoPeople. Це давало змогу вірити, що вдасться все пережити та попереду є чимало цікавого, що життя триває.
Із того часу Катерина встигла виїхати в Іспанію, щоб захистити від війни дитину. Вона навчається на магістратурі з педагогіки, адже отримала стипендію від UoPeople, щоб завершити навчання в незнайомій для неї країні.
Те, що пережила ця студентка, — не виняток. За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, на 24 травня 2022 року кількість біженців з України за кордон склала понад 6,64 млн осіб.
UoPeople — це перший некомерційний акредитований онлайн-університет США, який було створено 13 років тому. Окрім магістрів із педагогіки та IT, університет випускає також бакалаврів з IT, ділового адміністрування та науки про здоров’я. Незвичний онлайн-університет бере оплату лише за технічні витрати за оцінювання знань — це всього 120 доларів на рік. Разом із реєстраційним та деякими іншими зборами повний чотирирічний курс бакалаврату коштує 4860 доларів.
Кожен одинадцятий студент — біженець
Зробити якісне навчання недорогим стало можливим завдяки тому, що всі викладачі (а це 29 тис. професіоналів) працюють як волонтери. До Ради президента Університету входить нейрофізіолог, Нобелівський лауреат Торстен Н. Візель, нинішнє та колишнє керівництво Каліфорнійського університету в Берклі, Нью-Йоркського, Рокфеллерівського. Солідний викладацький склад та нові підходи до освіти неабияк мотивують студентів. Якщо, за статистикою, в інших проєктах із тих, хто розпочав онлайн-навчання, завершують його лише 4%, то в UoPeople більшість доходить до фіналу, адже розраховують отримати таку саму освіту, як в інших традиційних університетах США. Деякі випускники UoPeople працюють у найвідоміших компаніях: Amazon, Apple, Dell, Deloitte, IBM, Microsoft.
Нині в онлайн-університеті навчаються понад 117 тис. студентів із більш ніж 200 країн, серед яких 10,6 тис. — біженці. Тобто кожен одинадцятий виїхав через загрозу для життя з України, Сирії, Афганістану, країн Африки. Це більше біженців, ніж навчається в усіх інших коледжах та університетах США разом узятих!
І це — не випадковість. UoPeople вважає своєю місією гарантувати кожній людині право на доступ до освіти. Тут, окрім тих, кому просто зручно навчатися онлайн, є й чимало тих, хто потрапив у скрутні життєві обставини: бездомних, ув’язнених, молодих мам з немовлятами. Вихідцям з арабських країн у цьому онлайн-університеті викладають повністю арабською мовою. Після захоплення Афганістану талібами й заборони жінкам отримувати вищу освіту UoPeople надав стипендії 1600 мешканкам цієї країни, аби вони таємно вдома навчалися. Нині ще 8 тис. афганських жінок подали заявки на отримання стипендій.
«Університет у тривожній валізі»
Найболючіша тема — молодь, що позбавлена надій на майбутнє через війну. За даними ООН, лише 5% біженців у світі отримують вищу освіту. Через це вони не мають шансів знайти гідну роботу та стати матеріально самостійними.
В Україні через військову агресію росії припинялися чи переривалися заняття в багатьох вишах. У 24 регіонах нині вони проводяться дистанційно, але в частини студентів є проблеми з інтернетом. Пошкоджено або зруйновано приміщення 111 українських університетів. У молодих біженців з України є чимало проблем з навчанням: перепонами стають іноземна мова та вартість навчання, через війну не можна оформити переведення до іншого вишу за кордоном, інколи немає академічних довідок про складені сесії.
UoPeople хоче, щоб кожен студент відчував: у нього є майбутнє після війни. В UoPeople жартують, що в них — «університет у тривожній валізі», який завжди з тобою, навіть якщо довелося тікати зі своєї країни або з’явилася змога повернутися додому.
Для вступу необхідно надати лише скан документа про завершення середньої освіти. Аби навчатися, не потрібен широкосмуговий доступ, лише базове підключення до інтернету. І то не постійне, а хоча б час від часу, щоб подивитися чи завантажити матеріали у зручний час. Після закінчення війни українські студенти зможуть повернутися до своїх університетів або пройти повне навчання в UoPeople. Утім, у біженців часто немає грошей на це, тож тим, хто навчається за стипендію онлайн-університету, покривають усі витрати на отримання вищої освіти тут.
Подати заявку на отримання стипендії можна тут. Ті, хто хоче долучитися до навчання без отримання ступеня бакалавра чи магістра, мають просто написати до онлайн-університету, щоб отримати доступ до матеріалів.
До слова, деякі традиційні університети країн Європи та США, хоч і не у таких масштабах, але теж намагаються допомогти українським біженцям. Наприклад, чимало з них пропонує безкоштовне навчання та проживання на літній семестр: швейцарський Університет Цюриху, американський Хемптонський університет (для 100 студентів), американський Чиказький університет, італійський Падуанський університет (50 студентів візьмуть на один семестр та 75 — для постійного навчання).