7 запитань, які ніколи не варто ставити людині з інвалідністю

Авторки тексту: Вікторія Харченко та Крістіна Бут

Люди з інвалідністю часто стикаються з недоречними та навіть безтактними запитаннями. Зазвичай їх ставлять не зі зла: не тому, що хочуть образити, а тому, що не мають досвіду спілкування з людьми з інвалідністю. Хочете спілкуватися коректно та ввічливо? Вікторія Харченко, адвокаційна менеджерка громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right, підготувала добірку ТОП-7 безглуздих запитань. Їх точно не варто ставити людині з інвалідністю. А от про що варто запитати — також порадимо.

«Ти що, хворий?»

Це питання неправильне геть з усіх точок зору. Воно сформульоване неввічливо та побудоване на уявленні про інвалідність як хворобливий і пригнічений стан. Ба більше — воно звучить негарно! Уявімо: якби до вас звернулися при знайомстві з таким запитанням — чи хотіли б ви продовжувати діалог? Навряд чи.

Що краще запитати натомість? Варто почати з: «Привіт! Як тебе звати?» 🙂

«А що з тобою сталося?»

Таке часто запитують одразу на початку розмови, та ще й у незнайомої людини. По-перше, таке запитання може одразу збентежити вашого співрозмовника, тож не дивуйтеся, якщо далі розмова не зав’яжеться. По-друге, людині може бути просто неприємно про це говорити. Це запитання здатне розбурхати неприємні спогади чи засмутити людину. Наприклад, вона нещодавно отримала інвалідність, і їй важко згадувати про обставини, в яких це сталося. Або вона просто не готова розповідати свою історію одразу, а відкриється трохи пізніше, коли ви будете краще знати одне одного.

Хороший варіант запитання: «Чим ти займаєшся Це дозволить знайти точки дотику з людиною.

Зображення: Fight for Right

«Давно це в тебе?»

Інвалідність може бути вроджена або набута. Таким питанням, незалежно від типу інвалідності, можна образити людину. Можливо — нещодавно: і згадувати про це неприємно. А може — з дитинства, але до кінця прийняти власну інвалідність людина досі не може. Подумайте: чи є сенс у цьому запитанні? Як відповідь на нього здатна розкрити особистість?

Що краще спитати натомість? Пропонуємо запитання, яке теж пов’язане із життєвим шляхом, але може більше розповісти про людину: «Який твій найкращий спогад із дитинства?»

«Це назавжди?»

Перед тим як поцікавитися про таке, подумайте: навіщо мені відповідь на це запитання? І взагалі, будь-яке запитання варто оцінювати з точки зору ввічливості та практичної цінності для конкретної бесіди і для вас. Зі мною інвалідність, наприклад, назавжди. А моя мама мала тимчасову інвалідність через хворобу. І що?

Натомість краще запитати: «Що тебе найбільше мотивує?» Відповідь точно буде значно цікавішою, ніж «Так, назавжди» або «Ні, не назавжди»! 🙂

«А що лікарі кажуть?»

Як на мене, це найбільш нетактовне питання в переліку. Воно показує абсолютну неповагу до особистих кордонів людини. Мені ще жодного разу не спадало на думку підійти до незнайомця в парку та спитати, коли він останній раз був у офтальмолога, бо носить окуляри. Коли намагаєшся віддзеркалити таке питання, люди чомусь дуже ображаються. Цікаво, чому?

Може краще запитати: «Що про вас говорять друзі?» Друзі ж точно знають краще про людину, ніж лікарі, чи не так?

«А як ти… (оберіть ваш варіант)?»

Як я роблю звичайні побутові речі? Як працюю чи гуляю? Яким би не був ваш варіант, відповідь буде одна: так само, як і всі. Ще раз нагадаємо: люди з інвалідністю — це, у першу чергу, люди. Ми можемо стикатися у своєму житті з бар’єрами (фізичними, інформаційними, економічними), але це не перетворює нас на прибульців.

Натомість поцікавтеся: «А як ти проводиш вільний час?» Усі люблять говорити про свої хобі!

«А твої діти теж будуть з інвалідністю?»

Із таким запитанням краще йти до тих, хто вміє передбачати майбутнє. Може будуть, а може ні. Як і в людини без інвалідності, зрештою.

Що краще запитати натомість?

«А яке твоє бачення ідеальної сім’ї?» Це запитання продемонструє вашу зацікавленість у світоглядних позиціях співрозмовника.

Хочете дізнатися більше про людей з інвалідністю та підтримати боротьбу за наші права? Приходьте на акцію видимості Lights for Rights. Вона відбудеться 12 грудня, у неділю, на Майдані Незалежності о 16:00. Приносьте із собою ліхтарі, заряджені мобільні телефони із ліхтариками і все, що світиться вночі. Або якщо ви просто гуляєте Майданом Незалежності, можете увімкнути свій мобільний телефон і підсвітити нас. Так ви покажете, що підтримуєте захист прав людини для себе і для всієї України.

Зображення: Fight for Right

Поділитися цією статтею
Автор: