На що здатні вчителі-змінотворці: Як підняти школу із занепаду

Holy Trinity School у Лондоні стала прикладом дивовижних освітніх змін. А все тому, що #ВчителіВажливі!

Анна Сидорук — про успішний кейс кардинальних освітніх трансформацій

7 років тому школа Holy Trinity Primary School у центральній частині Лондона не викликала бажання зайти всередину ані в дітей, ані в учителів: стара сіра одноповерхова будівля мала пошарпані стіни і маленькі вікна. Це зовсім не надихало вчитися і пізнавати світ. Ба більше — район, де розташована школа, хоч і центральний, проте неблагополучний. Сьогодні ж це одна з показових шкіл Лондона. Яких трансформацій здатна досягти команда завзятих вчителів бачила на власні очі Анна Сидорук, операційна директорка ГС «Освіторія», під час візиту на The Education World Forum. Вона ділиться враженнями та інсайтами цього унікального перевтілення.

Надсучасна школа в небезпечному районі

Дорогою до школи організатори попередили нас, що ми прямуємо в небезпечний район Лондона. Тому від автобуса до школи ми мали пройти швидко і не зупинятися для фотографій. Коли під’їхали, побачили білі симпатичні таунхауси і багатоповерхівку, що швидше нагадувала сучасний готель, а не школу.

Нас зустрів Аарон — молодий вчитель початкових класів, який окрім того, що навчає дітей, є ще й головним інноватором і драйвером усіх процесів.

До слова, у Лондоні вже понад 10 років діє програма, у рамках якої до найскладніших і найпроблемніших шкіл спрямовують найкращих вчителів країни піднімати рівень освіти. Тож коли в стару школу потрапила команда із 7 вчителів-змінотворців, вони зрозуміли, що працювати в таких умовах неможливо. Тому школа запартнерилася із забудовником і разом вони створили взаємовигідний проєкт: стару будівлю знесли, на її місці побудували багатоповерхівку, три перші поверхи якої зайняла нова сучасна школа. Цей проєкт презентували Борису Джонсону, який був тоді мером міста. Він назвав ідею геніальним рішенням і одразу дав добро на її втілення. Проєкт був цікавий забудовнику, адже земля в центрі Лондона дорога, і коштом продажу квартир на верхніх поверхах вони окупили будівництво школи. Нова школа працює вже 3 роки і ледь не щотижня приймає відвідувачів з різних куточків світу, адже це унікальний кейс.

До слова, будь-яка презентація — чи школи, чи світового форуму, починається з короткого інструктажу на випадок пожежі чи іншої надзвичайної ситуації, щоб усі відвідувачі знали, де аварійні виходи. Адже говорити про інновації чи технології можна лише тоді, коли закриті базові потреби, серед яких безпека — найголовніша.

Приміщення нової школи суперсучасне: багато відкритого простору, повітря і світла, кожне приміщення максимально функціональне. На 3-му поверсі розташували спортивний майданчик, він же — місце для прогулянок, оскільки територія самої школи невелика. Гуляти тут цілком безпечно — простір обнесли скляною огорожею, накрили хвилястою стелею з дерева, по периметру — бігові доріжки, а в середині — майданчик для ігор. Уся школа — це чудовий приклад ефективного використання простору. Наприклад, шкільна їдальня легко перетворюється у театр — ставлять сцену-подіум, вішають завіси, і діти показують там свої вистави. На дуже компактному шкільному подвір’ї окрім дитячих майданчиків, розмістили навіть невеликий курятник.

Технології в руках професіоналів

Та зовнішні зміни — то лише початок. Нова команда активно взялася за професійний розвиток і навчання вчителів. За короткий період абсолютно всі вчителі отримали сертифікацію від Apple. Навіть більше, за активне впровадження технологій Apple надала школі статус показової  Apple Distinguished School. І ось уже вчителі з інших шкіл навчаються в педагогів Holy Trinity Primary School у тренінговому центрі, який відкрили просто тут.

Оскільки школа сертифікована компанією Apple, у кожному класі є смарт-дошки, всі учні мають планшети, які видає школа, а вчителі — Macbook. Заклад має бюджет на технічне оснащення і самостійно обирає, яку саме техніку і програмне забезпечення купувати.

Головним викликом школи є інтеграція дітей з різним соціальним та культурним походженням. І технології в цьому випадку — один з інструментів.

Наприклад, коли маленькі діти приходять у 1-й клас і зовсім не знають англійської мови, програми-перекладачі в гаджетах допомагають їм розуміти вчителів і поступово вливатися в навчальний процес.

Звісно, це не означає, що діти весь час сидять у планшетах. Професіоналізм вчителя — знати, коли і де саме технології потрібні, а коли без них можна обійтися. У молодшій школі діти вже створюють анімації і знімають кліпи. Серед учнів є так звані диджитал-лідери — просунуті в технологіях старші учні, які допомагають іншим опанувати цифрові навички. Вони ж робили презентацію для нас, як створювати анімації в Keynote. 8-річний диджитал-лідер Даніель показав і допоміг мені зробити анімовану Сонячну систему на планшеті: планети рухалися довкола Сонця, і все це ми зробили за 7 хвилин.

Учні школи захоплюються програмуванням і постійно беруть участь у різних конкурсах. Одного разу їм навіть пощастило продемонструвати свої вміння особливому гостю в центральному Apple Store Лондона. Ним виявився сам генеральний директор компанії Apple — Тім Кук. Для дітлахів то було надзвичайною радістю!

Lifelong learning — у пріоритеті

Професійна вчительська команда школи постійно навчається: кожен вчитель має півтори години на тиждень обов’язкових тренінгів. Директор разом із командою вчителів визначає персональну траєкторію професійного вдосконалення кожного педагога — вивчають нові методики, розвивають нові навички. Під час літніх канікул вони мають триваліші курси. Вчителі подають приклад lifelong learning — навчання протягом життя, і саме вони спонукають дітей навчатися невпинно. Щосереди після обіду навчання немає, а вчителі протягом 4 годин складають плани уроків на наступний тиждень. Ці години закладені в навантаження вчителів, адже підготовка — це 80 % успіху уроку.

Забезпечити базові потреби дітей

Всього в школі навчається 271 учень, більшість — діти мігрантів. Багато родин не мають змоги нормально годувати дітей вдома, тож школа отримує додаткові кошти на кожну таку дитину і забезпечує цих учнів якісним і здоровим харчуванням. Нас пригощали обідом: суп, запечена червона риба з бобами та свіжими овочами, на десерт — тайські фрукти і шматочок традиційного англійського яблучного пирога.

Шкільна форма є обов’язковою — вона недорога, але не всі сім’ї можуть собі її дозволити, тож школа видає комплекти форми дітям з незабезпечених сімей. Просто в школі влаштували секонд-хенд: старші діти складають у спеціальний бокс одяг та взуття, з якого виросли, щоб його могли використати молодші. Ніхто цього не соромиться, це цілком нормальна практика.

Район, де розташована школа, справді кримінальний, хоч зовні і виглядає симпатично. Коли гуляли разом з дітьми на подвір’ї, вони казали нам не підходити близько до огорожі, бо по вулицях можуть ходити люди зі зброєю. Ця школа — оаза безпеки, стабільності і спокою для дітей.

Доступ до якісної освіти

У класах близько 20 учнів. Діти дуже відкриті й спокійні. Ми зайшли в клас під час уроку, діти привіталися, але не дуже звертали на нас увагу, а продовжували займатися своїми справами. Вони охоче показували нам, що роблять на уроці: саме вивчали культуру і традиції Єгипту і створювали піраміди та фараонів. Мене здивувало, що учні зовсім не галасливі, а спокійні і вдумливі. Школа дає їм доступ до справді якісної освіти. Ось приклад: уроки малювання проходять здебільшого не в класі, а в Лондонській Національній Галереї. Не плутайте зі звичайною шкільною екскурсією в музей — це зовсім інше. Мені пощастило побачити, як відбуваються такі уроки: діти сідають на підлогу навпроти відомого твору мистецтва, і спеціальний працівник музею розповідає про різні символи чи технічні прийоми, використані на полотні. Потім він просить дітей розповісти, що вони бачать на картині, що відчувають, коли дивляться на неї. Діти дуже вільно висловлюють свої думки, ідеї, враження. Потім, сидячи на підлозі, вони роблять свої замальовки… Уроки із science є вже з молодшої школи і здебільшого проходять у Лондонському музеї науки. Учні одягають яскраві жилети, щоб групи дітей можна було ідентифікувати, і всі діти змалечку навчені, що робити, якщо ти раптом загубився. Школа або наймає транспорт для виїзних уроків, або діти з учителем добираються на метро чи пішки.

Школа Holy Trinity — це яскравий приклад того, на що здатна професійна команда, маючи велике бажання робити зміни на краще. На мою думку, багато з цих ідей можна втілити і в українських школах.

Поділитися цією статтею