Міста України «червоніють» через карантинні обмеження. Вчителі та учні проходять чергове «випробування дистанційкою». І тут важливо не лише виконати навчальний план, а й не «скиснути» від тривалого позашкільного усамітнення. Допоможуть подкасти! Це не лише популярний, а й дієвий освітній тренд, що дарує море пізнавальної інформації, збагачує навчальні активності та покращує настрій.
Маленький секрет: незабаром «Освіторія» презентує власну серію суперпрактичних подкастів для вчителів — тож залишайтеся на нашій хвилі. А тим часом знайомимо вас із навчальними аудіо, що додадуть азарту під час вивчення української мови, полегшать сприймання англійської на слух, допоможуть скласти ЗНО з літератури і доступно розкажуть про суть винаходів сучасних вчених — лауреатів Нобелівки.
Аж до діброви чути ваші розмови: звідки взялись подкасти
Подкастинг — актуальна інтернет-технологія. А сам термін «подкаст» народився від поєднання двох слів: iPod + broadcasting. Тому щойно вам закортить «українізувати» це слово в «підкаст» — будь ласка, згадайте про літеру «о» в написанні відомого гаджета. Неологізм запустив у маси журналіст Бен Хамерслі з Великої Британії. Ще у 2004 році йому доручили написати матеріал про «аудіоблоги, які можна завантажити із всесвітньої мережі Інтернет». Із того часу люди з ентузіазмом слухають тематичні подкасти, але з 2014 року жанр переживає нечуваний сплеск популярності. Рівно 7 років тому в США вийшов подкаст продюсерки Сари Кеніґ про розстріл 18-річного учня з Балтимора. Лишень уявіть, цю звукову передачу завантажили рекордних 340 мільйонів разів!
За змістом подкаст може нагадувати як радіошоу, так і звукову виставу. Є подкасти-інтерв’ю, подкасти-лекції, музичні подкасти, навіть відеоподкасти, але головне, що їх об’єднує — усний жанр.
На те й два вуха, щоб більше слухати: чому варто спробувати «заподкаститись»
- Зручність
Якщо ви чи ваші учні слухаєте подкасти — необов’язково сидіти біля комп’ютера чи вдивлятися в екран гаджета. Завантажуєте підбірочку, натискаєте «плей» та йдете на променад — і мізки прокачуються, і очі відпочивають, і завдяки легкому кардіонавантаженню оздоровлюєтеся.
Для того щоб прослухати готовий подкаст, не потрібно реєструватися на зустріч чи лекцію, як це відбувається в аудіосоцмережі Clubhouse. Жодних тобі «інвайтів», необхідності надавати особисту інформацію чи переживання, що ти не зможеш ще раз прослухати інформацію, що зацікавила. Подкаст можна зупинити, відмотати назад, переслухати скільки завгодно разів.
- Кастомізація
Це саме той випадок, коли контент підлаштовується під запит слухача. Підписуєтесь і слухаєте тільки ті подкасти, які будуть помічні у вирішенні ваших запитів. Багато «води» в подскасті? Не питання, давайте наступний — різномаїття вибору тем вражає!
- Економія коштів
Більшість подкастів на сьогодні — у вільному доступі. Автори залишають посилання, за яким слухач за бажанням може підтримати проєкт копійчиною.
- Без візуального сміття та реклами
Коли слухаєш подкаст, тебе не відволікають картинки, смайлики, емодзі. Є тільки звук і голос. Рекламні ролики теж вели-и-ика рідкість у подкастах, на відміну від контенту в YouTube, де лише власникам преміальних акаунтів не мозолять очі три ролики реклами поспіль.
Слухати — не значить пам’ятати? Як працюють подкасти в навчанні
Подкасти можуть покращити процес навчання учнів та підвищити мотивацію незалежно від того, як вони навчаються — дистанційно, очно чи за змішаною системою. Короткі й динамічні звукові передачі просто й органічно інтегруються в поточний матеріал. Як і відеоролики, подкасти не замінять традиційні методи навчання. Але стануть прекрасним додатковим засобом пізнання світу, що стимулює дослідницьку «жилку» в дітях.
Легкі способи інтегрувати подкасти у навчання:
- Запропонуйте учням один з подкастів для самостійно опрацювання, а під час уроку проведіть дискусію чи мозковий штурм, спираючись на головну тему.
- Ваші учні можуть опанувати мистецтво скетчингу завдяки подкастам. Дайте завдання не просто прослухати подкаст, а взяти альбомний аркуш паперу й робити нотатки: малювати невеликі малюночки, писати цитати різними шрифтами й кольорами, записувати власні спостереження й висновки або навіть створити цілий mindmap. Якщо є сюжет — спробувати намалювати комікс. Можна задіяти фантазію на повну й додати до скетчу аплікації, наліпки, блискітки. Так прослуханий подкаст «оживе», а в когось із дітей ще й перетвориться у візуальний шедевр!
- З’являється дедалі більше подкастів, які допомагають учням готуватися до ЗНО, тож якщо діти скаржаться, що штудіювати гори підручників немає сил, і «взагалі, я краще сприймаю інформацію на слух» — познайомте школярів із корисними аудіознахідками.
- Цікаве аудіювання. Завдяки подкастам учителі можуть суттєво підвищити навички сприйняття учнями іноземної мови на слух. А ще прослуховування подкастів допомагає відшліфувати вимову під час вивчення іноземної мови.
Фіналістка Global Teacher Prize, вчителька української мови та літератури Лідія Насонова спонукає дітей записувати власні подкасти — спробуйте і ви! Подкаст можна надиктувати в диктофон у смартфоні, а потім залити на один із подкаст-серверів — до прикладу, на Soundcloud. «Хтось із дітей обирає тему коралових рифів, бо стурбований станом світової екології. Хтось розмірковує, що робити із заводами, які шкодять довкіллю, та зберегти при цьому робочі місця. У такому занятті поєднуються IT, біологія, географія, українська мова, економіка», — надихає колег Лідія Насонова.
Вмикаємось! Підбірка подкастів для вибагливих учнівських вух
Біологія, хімія, фізика
Кому слухати: учням старших класів
Подкасти про науку, яку хочеться розуміти. Спікери розмовляють про наукові дослідження та відкриття з українськими та іноземними науковцями, щоб люди будь-якого віку краще розуміли себе та світ навколо. Ваші учні дізнаються більше про те, що відбувається під саркофагом четвертого енергоблока, про штучний інтелект і здорове харчування, про пандемію та «мрії антивакцинаторів».
За що дали нобелівки 2021 з фізіології або медицини, хімії та фізики?
Девід Джуліус і Ардем Патапутян отримали Нобелівську премію за відкриття температурочутливих і механочутливих іонних каналів. Що це таке? Чому це важливо? Це фізіологія чи таки медицина?
Нобелівку з фізики присудили за два пов’язані між собою дослідження. Першу половину отримали японсько-американський кліматолог Сюкуро Манабе та німецький океанолог Клаус Гассельман, другу — італійський фізик-теоретик Джорджо Парізі. Чим займаються ці вчені і чому їхні дослідження визнали настільки важливими?
Українська література
Кому слухати: учням, які готуються до ЗНО
Літературні подкасти від Артура Пройдакова
Автор цієї серії подкастів — креативний молодий педагог Артур Пройдаков, учитель української мови та літератури, фахівець із підготовки до ЗНО та цьогорічний переможець Global Teacher Prize Ukraine. Його подкасти не «присплять» ваших учнів, а розбурхають інтерес і уяву! У випусках, які тривають не більш ніж 20 хвилин, пан Артур розповідає про важливі аспекти творів, які включені до програми ЗНО, а також акцентує увагу на особливостях тестових завдань із літератури. Кожен подкаст присвячений окремому автору. Бонусом учні отримають цінні лайфхаки для додаткових балів під час складання тесту.
Кому слухати: учням середньої та старшої школи
Крутий подкаст про психологію персонажів української літератури. Разом із його авторками ваші учні не просто повторять зміст знакових творів шкільної програми, а й проаналізують життєві стратегії кожного героя, стереотипи та сценарії поведінки.
До прикладу, у подкасті про дитячий роман Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки» слухачі поринуть у роздуми про потребу в увазі та челенджі, про «сина маминої подруги» та образ ворога. І разом дадуть відповідь на запитання, чи можливо пронести дружбу з дитинства до дорослості.
Українська мова
Кому слухати: учням 1–11-х класів
Дуже легкий та корисний подкаст-лайфхакер «Українська мова» курує молодий український ведучий Віктор Дяченко. Він розбирає по кісточках поширені мовленнєві помилки, допомагає збагачувати словниковий запас цікавими словами та придумує корисні вправи. «Дякуючи роботі лікарів ми здолаємо пандемію». Можливо, ваші учні чули схожі висловлювання в соцмережах або й самі так казали? Разом із паном Віктором діти з’ясують, де ж тут зачаїлася помилка.
Зарубіжна література
Кому слухати: учням середньої та старшої школи
Автрка подкасту цікавезно розповідає про світову літературу та найвидатніших письменників. До вас у навушники вже линуть розмови про Шекспіра, Камю, Орвелла, Гемінґвея, Сент-Екзюпері. Позіхнути не вдасться — настільки майстерно авторка вибудовує розповідь.
Англійська мова
Кому слухати: учням з рівнем знання мови Intermediate, Elementary
Real English Conversation: junk food
Коли запитати у ваших учнів, що є найскладнішим у вивченні англійської — переважна більшість відповість: «Сприймати мову на слух і відповідати співрозмовнику в живій бесіді». А ті діти, які спілкувалися з іноземцями, підтвердять: щоб зрозуміти сказане й влучно відповісти, є лише кілька секунд. Що ж допоможе посилити розмовний скіл? Серіали, фільми і, звісно, захопливі подкасти. Учень не тільки починає краще розуміти живу мову та коригує вимову, а й дізнається багато цікавої інформації в процесі слухання.
LearnEnglish Podcasts від Britishcouncil
Історія
Кому слухати: учням середньої та старшої школи
Голос радіоведучого Андрія Кобалії перенесе вас у забуті африканські імперії, дракари вікінгів і палаци вельмож. Ще в деяких подкастах венеційські дожі намагаються домовитися з турками, клан Дандоло продає свої резиденції, а португальський принц Енріке Мореплавець та генуезький пірат Коломбо знищують республіку без жодного нападу… Кожен історичний подкаст — у форматі короткої казки.
Мистецтво, філософія
Кому слухати: учням середньої та старшої школи
Непересічний подкаст про культуру. Тут ваші учні зможуть дізнатися про особливості культових епох — романтизм, ренесанс, бароко, авангард. Познайомляться з Руссо, Клімтом, Фройдом. Вишенька на «аудіоторті» — філософські розмови про свободу і рабство, політику і людину, смерть і безсмертя. Вам неодмінно сподобається!