Школи знову на дистанційному навчанні. Та якщо ваша дитина дивиться TikTok, не факт, що вона розважається та уникає занять. Може, ці відео — її завдання. «Освіторія» зібрала п’ять учительських блогів, які нагадують веселі шоу і при цьому дають знання за шкільною програмою.
Наталія Венгрин: чітерство з математики
У вчительки математики з Нововолинського ліцею №7 Наталії Венгрин 90 тис. підписників. Її блог підписано natalia_venhryn «Математика легко і просто». Вона майже 30 років працює в ліцеї, та не збиралася ставати педагогом для тисяч школярів. Перші відео записувала як просунуті шпаргалки для своїх учнів, котрі регулярно забували певні правила та формули.
Скажімо, тема 6-го класу «Ділення дробів» за одну добу зібрала 10 тис. переглядів. А «Віднімання дробів від цілого», яке проходять у 5-му класі, за весь час має аж 591 тис. переглядів! У чому ж секрет успіху? Пані Наталія не просто нагадує ази математики, вона вирішує конкретні приклади на очах у всіх. Розв’язання задачі чи прикладу дуже детально записує та пояснює. Навіть її голос звучить весело та заспокійливо. Приклади побудовані так, що на початку здаються складним поєднанням цифр (та літер, якщо йдеться про рівняння). Після використання різноманітних способів спростити їх, останні дії здаються простими, як у першому класі. Вчителька ніби каже: звісно, ти зможеш скласти оці прості цифри та отримати правильну відповідь.
Наприклад, як відняти від 6 дріб 3⁄11? Пані Наталія пояснює на шоколадках. Оскільки всі не доведеться ламати, щоб взяти кілька шматків від однієї, пишемо 5, а останню шоколадку подрібнюємо на стільки частин, скільки вказано в знаменнику.
Тобто: 6 – 3/11 = 5 11/11 – 3/11 = 5 8/11
У коментарях хтось порівняв математичні формули з чітерством у комп’ютерних іграх — знанням кодів, які дають змогу перейти на новий рівень, отримати додаткові ресурси, пройти пастки без зусиль. Хто ж не хоче знати секрети переможця — тим паче в математиці.
Андрій Шимановський: українська у скетчах
Чи знаєте ви, які слова в англійській мові запозичені з української? Як правильно ставити наголоси? Які 40 синонімів є до слова завірюха? Усе це можна знайти та прокачати українську в блозі shymanovski.
Пан Андрій, у якого 226 тис. підписників, — справжня зірка молодіжних соцмереж. Хоча розпочав зовсім недавно — під час локдауну 2020 року. За фахом він професійний актор, а ще займається репетиторством. І його відео зовсім не схожі на заняття. Скоромовки він перетворює на реп. Певному правилу може присвятити пісню, яку легко запам’ятати. А виправлення мовних помилок перетворює на кумедні та яскраві сценки, цілі скетчі, приправлені спецефектами.
Скажімо, блогер тихенько виправляє помилки дівчини, яка фарбується, та, розмовляючи про косметику, збивається на русизми. І наривається не лише на ляпаса, а й на повний мейк-ап. А понад 650 тис. переглядів набрав сюжет, де в поїзді пан Андрій з’являється невідомо звідки, щойно лунає помилкове слово, та виправляє його.
Не цурається блогер і челенджів. Наприклад, в образі Інспектора української мови роздає на вулиці снікерси перехожим, які за відведений час назвуть три синоніми до слова або оберуть правильний варіант слова. Той, хто знає, що «підсумки підбивають», а не «підводять», ласує солодощами.
Інколи оформлення просте, а сама тема привертає увагу. Скажімо, 934 тис. переглядів зібрало відео, де йдеться про українські вітання. Адже чимало людей плутають, у якому відмінку мають бути слова: «Добрий день, вечір», але «Доброго ранку».
Філологині на карантині: веселі діалоги
У цих двох вчительок української мови Вікторії Буличевої та Оксани Гошовської ще не так багато фанатів блогу viktoriiaioksana, які у попередніх «Tik-Tok-педагогів». В онлайн вони вийшли на локдауні, аби дистанційні уроки стали цікавішими. Спочатку глядачами були лише учні з рідного ліцею, але потім веселі діалоги завоювали широку популярність. Щоб бути на одній хвилі з тінейджерами, філологині вводять молодіжний сленг, на якому добре розуміються.
Найбільше переглядів (до 100 тис.) у тих відео, де освітянки виправляють реальні помилки в оголошеннях та рекламі кафе, перукарень. А ще привертають увагу молоді ті сюжети, де чимало емоцій. Скажімо, легше запам’ятати, що перукар може після фарбування зробити тебе рудим, а не рижим (калька), якщо пані Оксана нібито плаче над тим, як змінився її імідж. Адже вона зовсім не хотіла такий колір. Або веселе перевтілення за допомогою перук, нагадує, що цю річ не можна називати «парик». Та й під «Собачий вальс» на фортепіано легше засвоїти, що пальці можна назвати музикальними, як і все, що стосується особи (слух, людина), а решта (наприклад, заняття) — музичними.
Наталя Сорокіна: твори на ЗНО за 30 секунд
Колега філологинь пані Наталя теж викладає українську мову та літературу, готує до ЗНО як репетитор. Але найбільшим хітом серед її занять на zno_natali стали презентації за пів хвилини літературних творів зі шкільної програми. Імена героїв, основні поняття, авторські метафори подано на екрані, тож підключається ще й зорова пам’ять. Скажімо, якщо йдеться про роман Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», вказано, кого з героїнь автор зве «польовою царівною» і що головним героєм заволодіває «хижа туга».
Майже 240 тис. переглядів має відео, де пояснюється, як правильно утворювати від імен кличний відмінок. Зокрема, Олегу чи Олеже? Яка форма вважалася застарілою і як змінилися справи нині?
Також блогерка розповідає про саму підготовку до ЗНО, цьогорічні нюанси його складання. Коли буде пробне ЗНО? Які питання щороку повторюються? Що дозволять взяти з собою на тестування? Усі ці технічні нюанси додають впевненості старшокласникам: не таке страшне ЗНО, як його малюють. Особливо для тих, кому завдяки відео в пам’ять врізалися правила та правильні форми слів.
Гліб Репіч: чудернацькі досліди
Учитель хімії та біології, вчений Гліб Репіч подає серйозну науку у веселих відео, які тривають в межах хвилини. І при цьому в його блогу glebrepich майже 217 тис. підписників! Але там не чекайте на формули та розповіді. Лише досліди, лише те, що оточує нас у житті, лише хардкор!
Як працюють гігієнічні прокладки? Як зробити вдома підробну ікру? А може, ще й зі смаком кока-коли? Як визначити, чи є в металі срібло, яке, за легендою, відлякує вампірів?
Педагог добре знається на тому, як зробити з матеріалу таку цукерочку, щоб школярі згорали від цікавості. Чудернацький змінений голос, скелет за помічника, кольорові інгредієнти та яскраві результати. Напій «Мірінда» змінює колір на червоний. Зелений тархун розпадається на жовтий та блакитний барвники. Швидкорозчинна вермішель синіє у фіолетовій «Мірінді».
Літери любовної записки, яка написана чорнилами, що зникають, стають прозорими під полум’ям запальнички, але за десять хвилин у холодильнику таємне знову стає явним. За мільйони переглядів зашкалюють відео, в яких визначають цілком практичні речі: скільки цукру в медові або як почистити срібні прикраси.
Учитель вважає, що юне покоління нині хоче аж ніяк не розваг, а просто прагне дізнатися корисне в яскравій формі.