Прагнете зацікавити школярів навчанням та водночас зробити суспільно-корисний природничий STEM-проект? «Освіторія» пропонує шість захопливих мобільних застосунків, за допомогою яких учні зможуть пізнавати природу, використовуючи смартфон, та долучитися до всесвітньої спільноти натуралістів.
Із кожним днем надворі стає тепліше, щебет пташок за вікном голосніший за голос вчителя. Як далі утримувати увагу школярів? У весняний період багато прогресивних європейських шкіл переходять на формат навчання open air classroom — уроки на подвір’ї, поза шкільним кабінетом. Цей формат є найбільш виграшним для проведення уроків з природничих дисциплін — фізики, біології, природознавства та інших. У такий спосіб можна спостерігати за природою і на практиці перевіряти вивчене. А використовуючи під час спостережень смартфони, можна разом з учнями втілити цікавезні STEM-проекти.
eBird та Merlin Bird: всесвітня освітня онлайн-база та розпізнавач птахів
eBird — глобальна безкоштовна онлайн-база птахів з різних куточків світу, в яку кожен може вносити результати власних спостережень за птахами, приєднавшись до всесвітньої спільноти орнітологів-активістів.
Проект започаткували фахівці Корнелльського університету в 2012 році. Програму адаптували 27 мовами, у тому числі українською і російською.
eBird — це всесвітній науковий проект, участь у якому може взяти кожен. Щорічно понад 100 мільйонів спостережень за птахами вносять спеціалісти та орнітологи-любителі з усіх куточків нашої планети. Наразі в онлайн-базі зареєстровано понад 500 мільйонів спостережень.
Застосунок eBird — справжня знахідка для тих, хто цікавиться орнітологією. У межах ресурсу можна знайти безліч корисної інформації — величезна кількість світлин і відео птахів, енциклопедичні відомості про них, записи співу, картографічна інформація ареалів мешкання, напрямків міграції тощо.
За допомогою цієї програми можна також переглядати найкращі місця для спостереження за птахами, контрольні списки видів, які можна побачити в певних регіонах у зазначену пору року. Пошук світлин потрібних видів можна обмежувати налаштуванням системи спеціальних фільтрів.
Як використати в навчальному процесі
Запропонуйте школярам разом створити STEM-проект із дослідження пташок своєї місцевості і водночас долучитися до всесвітньої спільноти орнітологів.
Разом із застосунком eBird розробники рекомендують використовувати застосунок Merlin Bird. Він допоможе розпізнати понад 3 тисяч видів птахів, які поширені в Америці та Європі. Для цього потрібно завантажити фото птаха, зроблене камерою смартфона, або відповісти всього на 5 запитань-підказок, які запропонує програма.
Щоб програма точніше визначила назву птаха, слід вказати геолокацію і дату знімка.
Star Chart: віртуальний атлас і сканер зоряного неба
Star Chart — багатофункціональний безкоштовний застосунок, за допомогою якого, можна здійснити віртуальну мандрівку космосом, а також дізнатися, які саме сузір’я на небосхилі є в момент спостереження.
Star Chart вважають одним з найкращих освітніх застосунків з астрономії. Його створили у 2012 році фахівці британської компанії Escapist Games Limited. Наразі ним користуються понад 30 мільйонів людей з різних країн світу.
Програму адаптували англійською, французькою, італійською, німецькою та іншими мовами. В Google Play доступна безкоштовна російськомовна версія застосунку.
Програма використовує відомості компаса, GPS, акселерометра і гіроскопа і на їх основі в режимі реального часу показує місце розташування зірок і планет на небі навіть удень.
Щоб дізнатися, що саме ви бачите на нічному небі, необхідно навести камеру на небосхил, і програма вмить вкаже обриси сузір’я, а також назви зірок, які його утворюють. Окрім того, скориставшись рядком пошуку застосунку, можна отримати підказку, де розташовані в цей момент певні планети, зірки, галактики чи туманності. Після наведення на певний космічний об’єкт програма автоматично відобразить також відомості про нього — зовнішній вигляд, розмір, відстань від Землі та інші.
За допомогою Star Chart можна дізнатися назви понад 120 тисяч зірок, 88 сузір’їв, а також розглянути 3D-моделі планет Сонячної системи. Окрім того, програма дає змогу здійснити віртуальну екскурсію поверхнею Місяця і навколо Землі.
Як використати в навчальному процесі
Цей застосунок стане справжньою знахідкою для школярів, які цікавляться астрономією. Із його допомогою можна вивчати назви і параметри небесних тіл та їх скупчення на небосхилі.
Star Chart стане зручним інструментом для спостережень за рухом небесних тіл у реальному часі, на основі яких можна розробити STEM-проекти з астрономії.
Lab4Physics: мобільний застосунок для проведення фізичних експериментів
Lab4Physics — англомовна освітня платформа для школярів та вчителів фізики, яку розробили чилійські фахівці у 2014 році. З її допомогою гаджети можна перетворити на лабораторні інструменти та використовувати їх як обладнання під час проведення фізичних експериментів.
Для роботи із застосунком необхідно зареєструватися і створити акаунт — вчительський або учнівський.
Вчителям доступні 25 сценаріїв фізичних дослідів, які після реєстрації акаунта можна використовувати безкоштовно протягом 14 днів.
Щоб провести експеримент, необхідно обрати і запустити потрібний віртуальний інструмент та навести смартфон на об’єкт, параметри якого вимірюються. Після закінчення досліду всі результати вимірювань є в цифровому форматі. Їх можна використовувати для подальших обчислень, будувати графіки в межах програми, а також їх можна відправити іншим користувачам (вчителю чи однокласникам).
Як використати в навчальному процесі
Lab4Physics допоможе використовувати датчики гаджетів (камеру, мікрофон, акселерометр і гіроскоп) для математичного аналізу фізичних експериментів. Цей застосунок стане в пригоді для втілення STEM-проектів. Із його допомогою учні з легкістю опанують сенс складної теорії з фізики на практиці, а навчання перетвориться на захопливий процес.
Демонстрації шкільних експериментів із використанням застосунку Lab4Physics можна переглянути на спеціальному YouTube-каналі.
iNaturalist та Seek: найбільша онлайн-база та сканер об’єктів живої природи
iNaturalist — найбільший у світі громадський освітній проект з дослідження об’єктів природи. Його започаткували у 2008 році студенти Університету Берклі. Наразі iNaturalist об’єднує понад 1 мільйон 200 тисяч користувачів з усіх куточків нашої планети.
iNaturalist містить у вільному доступі понад 16 мільйонів результатів спостережень за 200 тисячами видів рослин і тварин нашої планети. До того ж,кожен охочий може приєднатися до всесвітньої спільноти натуралістів, додавши результати власних досліджень.
Ресурс адаптовано до 20 мов, у тому числі російської. Із 2014 року проект iNaturalist співпрацює з National Geographic.
У межах ресурсу можна знайти безліч корисної інформації — базу світлин та відомостей про різні види і окремих представників, карти місць спостереження, спеціалізовані проекти, які об’єднують активістів-дослідників.
За допомогою цього ресурсу кожен може додавати результати своїх спостережень. Для цього необхідно зареєструватися на платформі через електронну пошту чи профіль Facebook. Приєднавшись до віртуальної спільноти натуралістів, можна створити власний проект дослідження чи долучитися до поточних, які мають певну спеціалізацію, наприклад, спостереження за кажанами.
Як використати в навчальному процесі
Із iNaturalist можна зробити уроки біології та природознавства цікавішими. Запропонуйте школярам дізнатися більше про види, які мешкають у нашій місцевості, і водночас долучитися до всесвітньої спільноти натуралістів, поповнивши світову скарбничку результатами власних спостережень.
Проводячи власні спостереження, розробники радять спільно з iNaturalist використовувати застосунок Seek. Із його допомогою можна ідентифікувати рослини чи тварин миттєво, сканувавши завантажену зі смартфона світлину. Seek можна безкоштовно завантажити на Google Play і Apps.