Цього навчального року ще більше дітей навчатимуться онлайн. Тому саме час подбати про цифрову безпеку та обізнаність школярів. Разом із книжковою платформою Yakaboo пропонуємо книгу визнаного інноватора у галузі навчання, генерального директора Міжнародного товариства технологій в освіті Річарда Кулатти «Цифрові громадяни. Як виробити здорові диджитал-навички у ваших дітей». Книжка допоможе батькам і дітям відкрити для себе безпечний шлях до цифрового громадянства і при цьому зробити наш онлайн-світ кращим. Вибрали для вас п’ять найцінніших порад і одне фундаментальне застереження.
Що ми прочитали?
«Цифрові громадяни. Як виробити здорові диджитал-навички у ваших дітей» Річарда Кулатти, видавництво Yakaboo Publishing, 2022 рік.
Чому радимо?
Ми — серед перших людей, перед якими постало завдання ростити дітей одночасно в цифровому й реальному світах. У нас і наших дітей подвійне громадянство. Ефективні цифрові громадяни — це ті, хто вміє ввічливо взаємодіяти з іншими мешканцями віртуального світу й використовує технології з метою поліпшення своїх цифрових і реальних спільнот. Якщо ми не зможемо придумати, як зростити покоління позитивних, продуктивних, цивілізованих мешканців онлайну, наш неймовірний паралельний всесвіт зрештою стане таким, що ніхто не захоче в ньому жити — а мігрувати назад вже буде запізно. Ця книжка — інструкція з користування цифровим світом, якої раніше не існувало.
Змоделювати цифровий світ як інструмент навчання
Коли ми розвиваємо в дітях цікавість — це змінює цінність їхнього доступу у віртуальний світ. Зовсім маленький поштовх — і зацікавлені навчанням діти починають вбачати в цифровому світі не просто інструмент для розваг, а доступ до суперпотужної бібліотеки для навчання. Такий поштовх можна зробити будь-коли. Коли дитина знайде в домі жука, можна просто спитати: «Як думаєш, що це за жук такий?» чи «А як вважаєш, скільки взагалі у світі існує різних жуків?» — і так запустити цифрове навчання. При цьому важливо навчити ставити хороші запитання, обирати найкраще джерело, оцінювати користь та зберігати інформацію.
Продемонструвати можливості активної залученості
Перший крок до виховання залучених цифрових громадян — дати їм зрозуміти: те, що вони роблять і думають, — важливо. Так, молодим людям не можна голосувати чи подаватися на певні посади, але в них безліч можливостей для мікроактивізму — і все це можливо завдяки тому, що вони роблять у цифровому світі. Для молоді в соцмережах мікроактивізм може зводитися до таких простих речей, як використовувати цифрові платформи, щоб привертати увагу до важливих для них проблем. Щоб допомогти дітям стати залученими цифровими громадянами, обов’язково потрібно й самим знайти можливості щось змінити завдяки цифровому світу. Звісно, це означає, що нам потрібно й самим активно використовувати технології, щоби брати участь у житті спільноти.
Будувати безпеку через свідомість
Коли ми вчимо дітей бути свідомими — ми бережемо їхню безпеку. Цифрові громадяни не тільки можуть убезпечити себе в інтернеті, а й розуміють, як створити безпечний простір для інших. Вебфільтри — стартова точка, щоб створити безпечне середовище для вашої родини. Але є й інші способи технічного захисту, про які варто подумати, перш ніж відпускати дітей у вільне плавання віртуальним світом. Наприклад, обмежити функціональність девайсу та поступово додавати функції. Автор наводить приклад із життя власної родини: «На телефоні нашої восьмирічки немає веббраузера, мобільного інтернету, YouTube і соціальних мереж. Є кілька цікавих ігор, калькулятор, годинник і можливість робити фото й писати іншим членам родини в домашній мережі. А оскільки в нас увімкнена функція схвалення нових застосунків, ми завжди обговорюємо, якщо дитина хоче встановити щось нове».
Працювати в команді
У роботі над цифровим добробутом дітей частина відповідальності лягає винятково на батьків. Але було б нечесно припускати, що відповідати за виховання здорових цифрових громадян має лише родина. Є ще три ключові гравці: провайдери технологій, уряд і школи. Так, ось три ключові елементи, яких варто очікувати від цифрових платформ: визначення загальних норм, ретельніший добір контенту, недопущення масової присутності ботів.
Що зі свого боку може зробити уряд? Забезпечити нагляд за цифровим простором, рівний доступ до технологій, захист цифрової приватності.
Навчати ж цифрового громадянства у школі — це не поставити в розклад новий урок. Потрібно, щоб учителі й керівники школи були прикладом п’яти атрибутів ефективних цифрових громадян:
- поінформованості;
- збалансованості;
- інклюзивності;
- усвідомленості;
- активності.
І щоб ці атрибути були вшиті в усі предмети.
Навчити інклюзивності та емпатії
Ростити інклюзивних і толерантних цифрових громадян — це допомогти їм зрозуміти, що за ідеями в інтернеті стоять реальні люди. Віртуальний світ дає нам змогу побачити більше думок, але також — відділити їх від людей, які їх сповідують. Коли ми не відчуваємо наслідків того, що робимо й говоримо онлайн, — можемо легко повестися погано, навіть якщо не мали такого наміру. Як змінилася б інклюзивність у цифровому просторі, якби щоразу, коли ми пишемо про когось пост у соцмережах, нам показували б прев’ю, яким був би такий самий пост про нас. Але такого немає, і батькам потрібно вчити дітей самим розуміти такі речі. Можна спитати, як вони почувалися б, якби такий пост чи коментар написали про них.
Застереження
Якщо повністю відрізати дітей від пристроїв — ризики насправді лише зростуть, бо вони не матимуть змоги виробити здорові цифрові навички. Щоб наші діти стали тими людьми, які все життя вчаться, забезпечують свої родини й перетворюються на лідерів громадянського суспільства, вони мають ще з юності вчитися відповідально використовувати цифрові інструменти. Проблема не в технологіях, а в тому, що ми не встановили правил існування в цифровому світі.
Дізнатися більше про стратегії цифрового громадянства та ознайомитися з його конкретними практиками та прикладами можна придбавши електронну або паперову версію книги «Цифрові громадяни. Як виробити здорові диджитал-навички у ваших дітей».