Як зацікавити дітей кулінарією: 5 ідей та одне батьківське табу

У рубриці «Батьківський Upgrade» цього разу пропонуємо книгу «Як відкрити ресторан» письменниці та авторки кулінарного блогу «Котлетка», ведучої кулінарного телеканалу Маші Сердюк. Це перша українська книга для дітей про ресторанну справу — яскрава, весела та з цікавими рецептами. 

Що ми прочитали?

«Як відкрити ресторан» Дмитра Борисова, Маші Сердюк (видавництво — «Моя книжкова поличка»).

Чому радимо?

За дивовижні ілюстрації. Це видання не лише для юних бізнесменів. А для всіх дітей та підлітків від 6 до 12 років, хто хоче дізнатися, як приготування їжі перетворити в захопливу справу, як підняти настрій за допомогою власноруч приготовлених страв та почуватися мов риба у воді серед кільканадцяти ножів та виделок у ресторані. А ще — як перетворювати мрії у реальні дії. Адже книгою може скористатися і тінейджер, який хоче відкрити власну крамничку або магазин коміксів. Тут легко й доступно розповідають про всі етапи бізнесу: від пошуку інвестицій та розробки бізнес-моделі до мотивації команди та врахування попиту. 

1. Розвивайте емоційний інтелект дитини

Мотивувати дітей заробітком грошей або готуванням їжі (як і будь-якою іншою справою) — не найкращий варіант, переконані автори. Діти живуть образами та почуттями, а розвивати емоційний інтелект варто кожному сучасному хлопчику та дівчинці. Ліпше говорити про ті емоції, які можна подарувати іншим. І як смачно це передано в книжці! Як багато нюансів передають одним абзацом!

Скажімо, коли йдеться про те, навіщо люди ходять до ресторанів, автори впевнено відповідають: за емоціями. «За ш-ш-ш, яке чути з відкритої кухні, де кухар наливає олію на розпечену пательню. За ммм, яке всі видають кожного разу, коли відкушують свіжу булочку з корицею. За у-у-у-уф-ф-ф, що видає хрумкий хліб, коли ти намащуєш скибку вершковим маслом, яке одразу ж починає танути на теплій скоринці. За а-а-а-ау-у-у-уф-ф-ф, яке відчуваєш десь у грудях, коли та чи інша страва переносить тебе до Італії, Франції, Грузії або Америки. І за йо-о-о-ой, яке чути кожного разу, коли офіціанти виносять комусь тортик із запаленими свічками під пісню «Нappy Birthday».

2. Готуйте разом

Один із розділів книги — цікаві рецепти, які дитина у змозі приготувати самостійно. Якщо йдеться про найменших читачів, допомога потрібна буде на етапі смаження, випічки, варки тощо. Наприклад, можна зліпити апетитні сирники, зібрати боул з креветками, власноруч приготувати бургер, зварити смачний борщ або зробити туніську страву з овочів та яєць під загадковою назвою шакшука. І це не сухий перелік інгредієнтів та необхідних операцій, а ще й різноманітні кухарські хитрощі. Скажімо, що робить котлету соковитою, як створити карамельну скоринку на булочці, чому вона може кришитися, чим можна замінити копчену грушу, що таке бланшування. А ще додано яскраві ілюстрації, на яких окрім готового результату позначено все, що входить до страви із зазначенням кількості. Така інфографіка сприймається дітьми значно легше, ніж стовпчик слів та цифр. 

Приготування їжі разом з батьками не лише дарує досвід, а й дає чимало для спілкування: розвиває командний дух, розуміння одне одного, радість від спільно досягнутого результату. Якщо це зацікавлене опанування нового рецепту, а не нудні буденні операції, такі години залишаться надовго в пам’яті дитини. 

3. Вчіть керувати прибутками та витратами

Матеріал щодо грошей зацікавить будь-якого малого бізнесмена, який хоче заробляти своїми ідеями. А в ширшому сенсі зацікавить усіх дітей як ази фінансової грамоти. Автори переконані: діти мають навчатися цього боку життя, вміти правильно поводитися з кишеньковими грошима, економити, збирати на щось, планувати свої прибутки та витрати. У доступній формі у книзі є пояснення, що таке інвестиція, краудфандинг, банківський кредит і відсотки по ньому, рентабельність, податки, бізнес-модель, фінансова модель, прибуток, виторг, витрати. Тут є великий перелік типових витрат для відкриття ресторану.  А на прикладі котлети по-київськи обчислено, з чого складається ціна страви.

Якщо ціна котлети — 129 грн, скільки з того ресторан отримає прибутку? Маємо дані, що 40 грн — це фудкост страви, тобто витрати на продукти. Може, 89 грн — прибуток? Ні, 10 грн з кожної котлети йде на оплату оренди, 15 грн — на зарплату кухарів, офіціантів, прибиральників та інших співробітників, 5 грн — на господарські витрати. Отже, маємо 59 грн? 

Ні, бо 10 грн з кожної котлети йде на сплату податків, а 3 грн — на рекламу. 

40+10+15+10+5+3 = 83. 

129 – 83 = 46. Ось він, прибуток! 

4. Прищеплюйте правила етикету легко та приємно

Зробити це можна значно ефективніше, якщо не шпиняти дитину й не давати нескінченні поради, а вивчити правила етикету під час вікторини, гри-інсценізації чи жартівливого тестування. Хто знає вісім заборон щодо того, чого не можна робити із серветкою? Як визначитися в ресторані, якою виделкою та ножем користуватися в певний момент?  Якою частиною серветки витирають забруднені руки? Коли можна покласти на стіл телефон? Як продемонструвати, що ти ще їси, якщо хочеш перепочити, відійти та випити води, лимонаду? У книзі є відповіді на ці та чимало інших питань. І навіть детально проілюстрований спосіб зробити із серветки вухастого зайчика. 

5. Вчіть планувати на власному прикладі

Загалом уся книга — про планування. Тому, хто хоче відкрити ресторан, доведеться розрахувати не лише фінансовий бік справи, а ще й концепцію закладу, дизайн, меню, кількість працівників та їхні посадові обов’язки. «Бізнес, за яким не стоїть ідеї — це як дешева підробка кросівок чи як проходження гри з чит-кодами», переконують юних читачів автори.

Але планування — частина успіху в будь-якій справі: від шкільного проєкту та малюнка в подарунок до польоту в космос. 

Книга вчить прогнозувати, як не просто щось зробити, бо хочеться, а ще й при цьому задовольнити потреби людей. «Коли людина приходить на вечерю в ресторан, їй важливе уважне обслуговування та красива подача страв на тарілках. Гість хоче не просто поїсти, а й отримати задоволення від часу, який він проведе в ресторані. Або ж у той самий ресторан та сама людина може прийти на обід, коли матиме лише 30–40 хвилин у перерві між роботою. І тут вже буде важлива не подача страв і розповіді офіціанта про кожну позицію меню. На першому місці стоятимуть швидкість обслуговування і смак їжі». 

Тож уже першокласниця зможе зробити малюнок для подруги, дбаючи про її потреби: не те, що  гарно виходить накреслити, а те, що їй буде приємно побачити. І так у кожній справі. 

Не кажіть дитині: «Не вийде, бо так ніхто не робить»

Ризикувати, висувати власні ідеї, робити щось унікальне, креативити — такого навчає цей дитячий посібник з ресторанної справи. Ресторатор Дмитро Борисов розповідає, як робив те, чого не робив ніхто до нього, і саме це давало результат. Наприклад, відкрив свій перший гастробар у провулку Печерська, де ніколи не було багато людей. Однак вже за тиждень після відкриття туди почали приїжджати люди з усіх кутків Києва за сирниками і тайським супом «Том Ям». А ресторан він відкрив у приміщенні, яке кілька років стояло порожнім. Його вважали безнадійним, а район, де воно розташовувалося, називали «привидом». Туди почали приїжджати не лише містяни, а й туристи, а згодом тут з’явилося безліч крутих компаній та бізнесів.

Тож не гнатися за модою, не повторювати за іншими, а розробляти своє, неповторне — ось чого варто вчити дитину, щоб вона стала успішною в сучасному житті.

Поділитися цією статтею