Друга іноземна мова: можливо, іспанська?

Авторка тексту: Катерина Зайцева, засновниця школи TuProfe de espanol

Не знаєте, як обрати другу іноземну мову для дитини? А як щодо іспанської? Виявляється, у більшості європейських країн молодь обирає саме її. Сьогодні нею розмовляють на різних рівнях майже 585 млн людей у світі. Ми зібрали найцікавіші дані досліджень про іспанську мову — і вони вас здивують.

Як і де вивчають іспанську у світі?

У 2020 році понад 22 млн студентів різного віку у 110 країнах світу вивчали іспанську як іноземну.

З 1994 по 2014 роки вдесятеро зросла кількість студентів, що записалися на курси іспанської до Інституту Сервантеса. Це іспанська державна урядова організація, яку створили з метою викладання та поширення іспанської мови і культур Іспанії та Іспанської Америки. Вона налічує 86 центрів у 45 країнах світу.

У більшості європейських країн молодь як другу іноземну обирає саме іспанську, а загалом в Європі вона посідає третє місце після англійської та французької, випереджаючи німецьку, італійську та російську. До речі, у Франції — європейській країні з найбільшою кількістю школярів, що вивчають іспанську, — це друга за популярністю іноземна мова. А Велика Британія вважає іспанську найважливішою мовою майбутнього.

У США іспанська є найпопулярнішою в навчальних закладах усіх рівнів — від дошкільної до вищої освіти. 60 % студентів, що вивчають сучасні мови, обирають іспанську в коледжі. А в початковій і середній освіті вона найбільш затребувана в американських школах з поглибленим вивченням іноземних мов, утричі перевищуючи попит на інші мови.

Також вивчення іспанської суттєво зросло в таких англомовних країнах, як Канада, Ірландія, Австралія та Нова Зеландія.

Щодо Азії, то, наприклад, 39 % японців вважають привабливою ідею вивчати іспанську мову. В Індії головним мотивом для її вивчення називають вищі професійні можливості, а мотиви культурні, інтелектуальні чи власні вподобання ставлять на друге місце. Китай у 2018 році ввів іспанську обов’язковим предметом для вивчення в середній школі.

Чому іспанську називають четвертою «могутньою мовою» світу?

Іспанську називають четвертою «могутньою мовою» світу згідно з дослідженнями канадського економіста Kai L. Chan («Power Language Index», 2016).

За останнє десятиліття кількість потенційних носіїв іспанської зросла на понад 30 %, а тих, хто вивчає іспанську як іноземну, — майже на 60 %. Іспанська також зміцнює свої позиції на міжнародних форумах, тоді як усталені мови — французька та німецька — поступаються. Крім того, іспанська значно впливає на міжнародну торгівлю та посідає друге місце в секторі лінгвістичного туризму.

Демографія іспанської мови

Наразі нею як рідною, другою або іноземною розмовляють 585 млн людей у світі. А це 7,5 % усього населення планети. Це друга мова міжнародного спілкування та за кількістю осіб, для яких вона є рідною.

Інститут Сервантеса прогнозує: у найближчі 50 років іспаномовна спільнота світу поступово зростатиме і у 2068 році сягне 724 мільйонів осіб з різним рівнем володіння мовою.

У 2060 році США стануть другою іспаномовною країною світу після Мексики з показником 27,5 % усього населення.

Прогнозований ріст для «великих» міжнародних мов — англійської, іспанської, китайської, французької та арабської — також передбачає, що до 2100 року іспанська зазнає втрати своєї відносної ваги, але вона буде не такою помітною, як у випадку з англійською, китайською чи французькою. Передбачається, що в другій половині ХХІ ст. населення іспаномовних країн почне скорочуватися, натомість естафету росту переймуть Індія та країни Субсахарської Африки.

Чому іспанську вивчають у США?

Окремої уваги заслуговує іспанська в Сполучених Штатах Америки. Тут іспаномовна спільнота є найбільшою серед меншин. За останні 10 років кількість громадян латиноамериканського походження зросла на 12 млн і становить 18,7 % усього населення.

71 % іспаномовного населення США хоча б раз на день споживає іспаномовний контент у ЗМІ. А 17 % запевняють, що дивляться та читають новини виключно іспанською. Проте найчастіше іспаномовні споживають контент однаковою мірою як іспанською, так і англійською (54 %).

Іспанська на міжнародній арені

Іспанська є однією із шести офіційних мов ООН поряд з арабською, китайською, французькою, англійською та російською. Це означає, що її можна використовувати на всіх офіційних зустрічах, скликаних ООН, а всі виступи й документи, створені та надані іспанською, перекладають іншими офіційними мовами.

Іспанська також є однією з 24 офіційних мов Європейського союзу. Тож іспаномовні європейці мають право отримувати відповіді в державних установах іспанською мовою. До того ж Рада Європейського Союзу та Європарламент використовують іспанську мову як робочу.

Як живе іспанська в інтернеті?

Іспанська є третьою після англійської та китайської найпоширенішою мовою в інтернеті — це 7,9 % від загальної кількості користувачів. Одна тільки Мексика входить до десятки країн з найбільшою кількістю користувачів інтернету. А на таких платформах, як Facebook, LinkedIn, Twitter та Wikipedia, іспанська є другою найуживанішою мовою після англійської. У Facebook іспанська значно випереджає португальську та французьку, що посідають третє і четверте місця відповідно.

Поділитися цією статтею