«Як відшити хлопця?» і ще 13 запитань, про які мовчать підлітки

Є речі, про які підлітки принципово не хочуть запитувати дорослих. Але ж і Google не дає на їхні запити конкретних відповідей з покроковою інструкцією. Тож мамам і татам буде корисно знати, що непокоїть, гризе, бентежить і мучить представників покоління Z та покоління Альфа. Спойлер: їх непокоїть, як обирати друзів, боротися з чутками, що робити з думками про суїцид, як відшити хлопця, що надокучає, як правильно вибачатись. Разом із сертифікованою тренеркою Іриною Зарецькою-Котруце склали шпаргалку для батьків, на які питання шукають відповіді ваші діти й підлітки просто зараз.

Ірина Зарецька-Котруце

Тінейджери ставлять собі і цьому світу безліч запитань, але обговорювати їх із батьками або вчителями не готові. Соромляться, що дорослі не зрозуміють, бояться осуду, глузування чи нехтування. Зрештою, діти закриваються в собі, і ходіння по муках перетворюється на особисту справу кожного: як хочеш, так і розбирайся.

Чому діти приховують бажання та проблеми?

Одна з головних причин небажання дитини говорити про найпотаємніше — недостатнє відчуття емоційної безпеки. Наприклад, школярка хоче займатися в художній студії, але батьки вважають, що малювання — це гаяння часу. Та й узагалі: хто до ЗНО готуватися буде? Тобто, на конкретний запит дитини прилітає купа запитань і докорів. І коли одного разу дитина відкриває для себе фотошоп і закохується в дизайн сайтів, вона тихенько вивчатиме тему, але не скаже ні слова мамі з татом. Просто тому, що в неї і так купа викликів — стосунки з однолітками, вступ на носі, тіло змінюється — а тут ще й від батьків відбиватися? Дзуськи!

Тому так важливо створювати в колі сім’ї простір довіри. Коли підліток знає, що близькі допоможуть вибрати педагога з живопису, радітимуть першим кривеньким малюнкам, тоді і діалог налагодиться.

Ще одна причина — надмірна опіка. Наприклад, дитина може не розповідати про булінг, адже знає: мама від неї ні на крок не відійде, піде і до директора, і до батьків агресора, і в школу за ручку. Хіба ж комусь такий сценарій буде до душі? У цій ситуації слід діяти делікатно і так, щоб не погіршити і не підірвати репутацію дитини серед однолітків.

Сигнали, які треба вміти зчитувати з дитини

— Щиро раджу батькам на дитячі й підліткові запитання відповідати серйозно, без знецінюючих жартів і поблажливого тону, — каже Ірина Зарецька-Котруце. — У дитини ще немає достатнього життєвого досвіду, вона не знає, як вирішувати складні ситуації. І те, що дорослому здається нісенітницею, викликає серйозні душевні терзання в молодого хлопця чи дівчини.

Окрім того, діти нечасто просять про допомогу, але подають сигнали про те, що її потребують. До прикладу, якщо один з батьків бачить, що дитина втратила інтерес до того, чим буквально горіла раніше — це сигнал. Різкі стрибки ваги — теж сигнал. Втрата сну, розлад харчової поведінки, депресія, бравада, агресія — усе це може бути дзвіночком для батьків, що ви потрібні дитині просто зараз.

Боротьба з чутками, вибачення, думки про суїцид. Вихід є!

Теми, наведені нижче, — це реальні питання, з якими дівчата й хлопці підходять до експертки Ірини Зарецької-Котруце під час коуч-сесій або в таборі. Обговорімо на простих прикладах, які проблемні питання лунають найчастіше та як допомогти дітям знайти вихід.

Як боротися з чутками і їхніми наслідками?

Завжди неприємно, коли тебе дражнять, шепочуться і регочуть чи підсміюються за спиною, булінгують у реальному житті та в інтернеті. Поговоріть з вашим підлітком про те, які можуть бути стратегії виходу з такої ситуації. Наприклад, можна підіграти пліткарям. Якщо ситуація з піджартовуванням знову і знову повторюється через зайві кілограми, можна сказати щось на зразок: «Деяким це подобається, і я навіть знаю кому». Якщо курсують чутки про закоханість дитини в сусіда по парті, можна пожартувати, що і весілля не за горами. Гумор — це завжди помічна й дієва стратегія, яка може вмить обеззброїти опонента.

Тут важливо не виправдовуватися, намагатися реагувати спокійно і пам’ятати, що час — найкращий союзник. Також можна з’ясувати, хто ці чутки поширює, спокійно поговорити і дізнатися, у чому причина.

Як підвищити репутацію?

Коли репутація дитини чи підлітка похитнулася, насамперед важливо визнати свою помилку. В усіх бувають помилки: хтось сказав неправду та був викритий, хтось пустив чутку, хтось устряв у бійку, хтось забрав бутерброд у першокласника. Головне — не викручуватися, не шукати виправдань, визнати провину. Зробив шкоду — відповідай.

Щоб ситуація надалі не повторювалася, вчіть дитину її аналізувати, розкладати по поличках, шукати причинно-наслідкові зв’язки між діями і наслідками. Також варто приготуватися, що певний час увага до «порушника(ці)» буде підвищена, тому важливо поводитися спокійно, проявляти ініціативу і постаратися виправити ситуацію.

Я — третя зайва. Як цього позбутися?

Тут багато залежить від обставин. Наприклад, часто сором’язливі і нетовариські діти почуваються п’ятим колесом: усі спілкуються, сміються, щось обговорюють, а ти мовчки сидиш осторонь. У цій ситуації варто звернути увагу на комунікативні навички, спробувати спілкуватися відкритіше. Звичайно, якщо дитина цього хоче — змушувати нікого не треба.

На жаль, бувають відносини, коли в одній компанії двоє дружать проти третього, не помічають, не дають сказати, жартують не по-доброму. Але коли справа доходить, скажімо, до контрольної, ці двоє розуміють, що в третього можна списати, і стають добренькими, хоч до рани прикладай. Із таких стосунків краще виходити.

Як правильно вибачатися?

Коли підлітки усвідомлюють, що погарячкували, вони дійсно хочуть вибачитися і виправити ситуацію, але не знають, як це зробити. Тут і страх бути відкинутим, і невміння дібрати потрібні слова.

Щоб навчити дитину вибачатися, можна показати власний приклад. «Мені шкода, що я на тебе накричала. Не варто було цього робити» або «Я помилився… Вибач мені, будь ласка». Головне, щоб дитина зрозуміла, що ви каєтеся і вибачаєтеся щиро.

Як відшити хлопця так, щоб зрозумів, але і не образився?

Справи амурні — тема делікатна, і дорослі самі в ній часто не пливуть, а б’ються об скелі. Уявіть, як підліткам. Але тут, як мінімум, можна вчити завжди залишатися людиною і чуйно ставитися до почуттів залицяльника.

Наприклад, якщо симпатія поверхнева, то досить кілька разів відмовити в зустрічі і відповідати на повідомлення стримано, не ставити зустрічних питань, не йти на контакт першою. Якщо справа серйозна, то навчіть доньку:

  • з’ясовувати стосунки віч-на-віч;
  • бути чесною;
  • бути готовою до сплеску емоцій;
  • бути непохитною;
  • не ігнорувати хлопця;
  • не просити залишитися друзями, як би цього не хотілося.

Як позбутися думок про суїцид?

Підлітки поки ще не навчилися вирішувати складні ситуації, тому тікають від них. Суїцид — це теж втеча, просто дитина не усвідомлює, що дороги назад може і не бути. Тому головне завдання батьків — помітити тривожні дзвіночки:

  • часто дитина так і каже: «Я не потрібен(на), без мене буде тільки краще»;
  • різкі зміни настрою;
  • гнів і дратівливість;
  • втрата інтересу до всього, що раніше мало значення;
  • почуття самотності або провини, почуття сорому, низька самооцінка;
  • нерозважлива поведінка, екстремальні дії (крадіжка машини, у тому числі батьківської, зловживання алкоголем або наркотиками, безладний секс).

Психологи кажуть про те, що 90% суїцидальної поведінки підлітків — це не намір покінчити з життям, а крик про допомогу. Тому важливо зрозуміти, що привело дитину до таких думок, і самостійно або із психологом допомогти їй.

Про що ще запитують діти й підлітки:

  1. Чому друзі зраджують?
  2. Як можна себе заспокоїти?
  3. Як знайти себе після великої моральної або соціальної втрати?
  4. Як сподобатися дівчатам?
  5. Чому хлопцям не можна плакати?
  6. Як повернути себе і перестати відчувати себе непотрібною, зовсім нікому, навіть собі самій?
  7. Це нормально, якщо в компанії друзів відчуваєш себе самотнім?
  8. Що робити, якщо хочеш чогось до сліз? І як подолати страх, що якщо цього не станеться, то все пропало?
  9. Чому я так багато віддаю іншим людям і натомість отримую так мало, часом і зовсім нічого?
  10. Як правильно вибирати друзів?
  11. Чи можна до кінця відпустити минуле?
  12. Як зрозуміти, що ти зробив правильний вибір?
  13. Що робити, якщо у всіх твоїх ровесників є хлопці, а в тебе немає, та ти і не хочеш? Як не йти за натовпом?

Поділитися цією статтею