Текст: Олена Семенова

Що спливає у вашій уяві при слові «екскурсія»? Сувора музейна пані в окулярах чи яскраве шоу з морем сміху? Із численних відгуків на сайті туристичного бюро «Цікавий Київ» ми визначили основні побажання сучасних відвідувачів екскурсій. Тож як організувати незабутню прогулянку для сучасних вибагливих дітей?

Створюйте настрій

Недосвідчений гід розповідає все, що знає. Досвідчений — тільки те, чого не можна не розповісти. Екскурсія в сучасному розумінні — це не тільки збір нових фактів, отримання нової інформації. Люди приходять за новими враженнями і настроєм.

Гарна сучасна екскурсія — це не суха лекція історії, а скоріше театр одного актора, де від першої до останньої хвилини тримається напруга.

Як радив відомий гід по Україні, Ізраїлю та США Зеєв Волков: «Гід повинен бути посередині між вчителем і клоуном». Тобто поєднувати інформативність і компетентність з віртуозністю та спонтанною веселістю. Освіченість має бути гармонійно допасована до почуття гумору і легкості розповіді. Тим більше на дитячих екскурсіях. Якщо без усмішки на обличчі китайці не радять навіть відчиняти магазин, то відкривати себе дітям як гіда без позитиву і легкого гумору категорично заборонено. Адже це сфера створення настрою.

Не перевантажуйте датами

Коли я навчалася на гіда, подумки завжди ставила себе на місце туриста. Замислювалася, чи зачіпає, чи зміниться настрій екскурсії, якщо я подам не три, а чотири дати? Чи хотіла б я на місці дитини слухати свою розповідь про різницю архітектурних стилів двох епох? Вдало проілюстрував цей основний принцип маркетингу Дейл Карнегі: «Особисто я люблю суниці з вершками, але риба чомусь віддає перевагу черв’якам. Ось чому, коли я йду на рибалку, я думаю не про те, що люблю я, а про те, що любить риба». Забудьте про те, щоб засипати дітей на екскурсії датами. Для прикладу, краще замінювати 1793 рік на 18-те століття. А ще краще — сказати «двісті років тому».

Дбайте про всі канали сприйняття

На екскурсію, як і до школи, приходить ціла дитина, а не лише її голова. Отже, важливо дбати не лише про наповнюваність її думок, а й задіювати всі системи й органи чуття дитини. Гіди в один голос стверджують, що дітям треба побільше активності на екскурсії — побігати, полазити, торкнутися, поменше інформації, більше ігрової форми подання розповіді.

Дозвольте дітям рухатися

Не забувайте про існування поколінь Z, Y, X і різницю між ними. Покоління сучасних дітей — покоління Z — має кліпове мислення, коміксну швидкість розуміння і не зможе втримати увагу більш ніж кілька хвилин, стоячи стовпчиком і підтримуючи собою екскурсійне півколо.

Світова спільнота дітей благає нас, дорослих, почути їх: «Шановний вчителю, я знаю, що це не завжди зрозуміло, але я дійсно хочу вас слухати і вчитися. Вся річ у тім, що мій мозок працює інакше. Я повинен рухатися, інакше я не можу бути уважним. Навіть якщо я на вас не дивлюсь, я вас все одно слухаю. Якщо ви попросите мене сидіти чи стояти на місці і не рухатися, я впораюсь, але витрачу всі свої сили саме на це. Я слухаю уважніше, коли гойдаюся на стільці».

Влаштовуйте квести

Для цих потреб дітей ідеально підходять квест-екскурсії на вулиці або квест-кімнати — новий вид екскурсій-розваг. Найчастіше це сукупність загадок різної складності (шифри, коди, послідовності, цифрові обчислення, пошук артефактів тощо), виконавши які, команда зможе вийти з кімнати.

Є спеціалізовані дитячі кімнати — у Києві аж чотири кімнати за мотивами книг про Гаррі Поттера, дві за Minecraft, є ще Покемони, Міньйони. А всього, за даними порталу Questgames, у Києві зараз понад 130 квест-кімнат. Серію дописів на цю тему можна також знайти на Facebook за хештегом #kyivexitrooms.

Робіть перерви

Спочатку потреби фізичні, потім — всі інші. Недарма в піраміді потреб Маслоу фундаментом служать саме базові, фізичні потреби.

Важливо давати час на перерви. Гід має знати всі туалети. Як відомо, найбільш мотивована і цілеспрямована людина — та, що хоче в туалет. Думаєте, ваша екскурсія більше її змотивує в цей момент?

На дитячих екскурсіях помножте на п’ять це правило.

І «окреме спасибі за мікрофон, було відмінно чутно».

Розповідайте з любов’ю

«Онук мені сказав, що цей гід — найкращий екскурсовод у його житті, і йому було цікаво, як під час комп’ютерної гри. З вуст сучасної дитини це — найвища оцінка» — зізналася одна з відвідувачок екскурсій «Цікавого Києва».

Перша заповідь гіда: любити місто всім серцем і всіма силами. Деякі гості навіть дякують за «одержимість» містом. Недарма головний девіз більшості гідів Києва звучить: «Ми вчимо закохувати в місто». Мета гіда — за кілька годин передати свою любов до міста чи теми, щоб діти в захопленні годинами переказували своєму оточенню екскурсію. І продовжували цей ланцюжок любові, нанизуючи до нього нові ланки. Має бути цікаво, «як під час комп’ютерної гри».

Подбайте про наочність

Учасникам екскурсій подобається, коли розповідь супроводжують фотографіями, відео, підкріплюють артефактами і цікавими деталями.

Наочні матеріали — наше все. «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути». Особливо, якщо на місці пам’ятки вже нічого не залишилось.

Пам’ятайте, екскурсія — не час презентації своїх політичних, релігійних поглядів та давання власних оцінок подіям. Краще — показати різні точки зору, як факти, так і легенди, без власної оцінки ситуації.

Робіть маленькі сюрпризи

Гарним завершенням екскурсії буде маленький, недорогий подаруночок, підказка, листівка чи магнітик, комплімент, мелодія, будь-що, що здивує і залишить у пам’яті приємний слід.

Поділитися цією статтею
Автор: