Як підготувати дітей до самостійного життя: правила виховання від розвідників

Як підготувати дітей до життя? Які правила допоможуть виховати дітей, що не боятимуться небезпек? Цього разу в рубриці «Батьківський Upgrade» разом із книжковою платформою Yakaboo пропонуємо найцікавіші інсайти з книжки «Шпигунське виховання. Розвідницькі трюки батькам для науки». Її написало подружжя колишніх співробітників ЦРУ. Їхній професійний досвід дозволив сформувати корисні поради, як розвинути в дітях автономію та навчити їх базових принципів безпеки.

Що ми прочитали?

«Шпигунське виховання. Розвідницькі трюки батькам для науки» Раяна та Христини Гілзберґ, видавництво Yakaboo Publishing, 2022 рік.

Чому радимо?

Сьогодні ми спостерігаємо справжнісіньку епідемію, коли батьки перетворюються на квочок, а їхні діти все ніяк не можуть «стартувати» в життя. Почасти це — наслідок того, що діти вчасно не отримують інструментів, необхідних для успіху. Автори книжки бажають познайомити читачів із такими інструментами. Завдяки їм батьки зможуть допомогти дітям стати незалежними й самодостатніми й водночас навчити їх ефективно дбати про свою безпеку.

Навчайте ситуативної готовності

Перший урок «шпигунського виховання»: бути готовим до всього. Це надважлива настанова, проте з дітьми варто перетворити навчання мистецтва виживання на розвагу.

Складіть для дитини пригодницьку сумку: свищик, рятувальна ковдра, хімічний факел, компас, кремінь і кресало, пластир. Запропонуйте малечі обрати улюблені ласощі, щоб узяти із собою для тривалої прогулянки, яку заздалегідь заплануєте на вихідні. Дитина в захваті сприйме це як веселу підготовку до походу, а насправді це буде початок навчання складати «тривожну валізу».

Привчайте дітей імпровізувати на випадок, якщо зрадить техніка — а рано чи пізно вона зраджує. Якщо діти усвідомлюють, що не завжди можна покластися на технології, тоді вони готові самостійно шукати альтернативні виходи.

Навчайте розпізнавати небезпеку

Один із ключових принципів, якого мають дотримуватися польові агенти ЦРУ — «геть від X». X дорівнює небезпеці, яка може набувати найрізноманітніших форм. Це може бути будь-що: людина, автомобіль, будівля, середовище. Буквально будь-яка ситуація, у якій проглядається можливість небезпеки й ваш внутрішній голос радить вам тікати.

Одна з найважливіших навичок, які ви можете прищепити дітям, — уміння заздалегідь розпізнавати небезпеку. Для цього дуже важливо вміти прислухатися до свого сьомого чуття.

Не переживайте, що знайомлячи дітей із тим усім змалечку, ви віднімаєте у них кілька років дитинства. Коли ми розповідаємо дитині все, що треба, зважаючи на її вік, то насправді геть не лякаємо, а тільки робимо сильнішою.

Дорогоцінне вміння вибудовувати стосунки

Добрі стосунки можна вибудувати на щирому перетині захоплень. Проте ти не знайдеш спільних захоплень ні з ким, якщо твої захоплення обмежені. Подумайте, які навички допоможуть дитині стати багатогранною, а також зважайте на те, що її щиро цікавить. Можна записатися на курси разом з дитиною, щоб новий інтерес став для вас спільним. Не менш важливо тренувати мозок. Для цього пропонуйте дітям читання: класичну літературу, щоб дати основи світової культури та хороші періодичні видання, які дозволять орієнтуватися в поточній ситуації у світі. Коли дитина вже розвинула в собі різнобічні інтереси або послідовно рухається в цьому напрямку, ви можете навчити її використовувати свою ерудицію для ефективного спілкування з людьми. Розігруйте з нею ситуації, обговорюйте різні теми.

Навчайте дітей ефективно висловлювати свої думки

Текстове спілкування — фантастично зручний варіант спілкування і для дітей, і для дорослих. Утім, має воно й недоліки, наприклад, впливає на елементарну грамотність. Адже автоматичний редактор не навчить дитину писати грамотно самотужки. Крім того, ховаючись за екраном, люди іноді поводяться різкіше, ніж наважилися б в усній розмові телефоном. А ще текст без інтонаційних підказок призводить до непорозумінь у спілкуванні.

Коли вже йдеться про письмовий виклад думки, навчіть дитину кількох дієвих прийомів. Наприклад, організація збору матеріалів та послідовність викладу. Існує шість питань або пунктів, які допоможуть вам організувати майже будь-яку роботу: що відбулося; чому це відбулося; вплив; перспективи; наслідки; можливості.

Переконувати

Уміння переконувати дозволить вашим дітям отримувати від життя те, чого вони хотітимуть і потребуватимуть. Зараз їм може бути потрібно зуміти переконати вчителя, щоб він дав додатковий шанс проявити знання й виправити оцінку. А в дорослому віці — найліпше реалізуватися в професійному та особистому житті. Вміння тонко й дипломатично вибудовувати аргументи — неоціненне мистецтво. Програвайте з дітьми ситуації в ролях. Створюйте для дітей можливості відпрацьовувати свої навички переконання вдома — щоб вони могли пережити й успіхи, й невдачі в приязній та веселій атмосфері.

Застереження: іноді треба бути неслухняним

Дітям надзвичайно важливо розуміти, що дорослі не завжди мають рацію. Хоч як дивно, іноді, щоб забратися геть від небезпеки, потрібно робити зовсім протилежне до того, що вам наказують. А це важливий урок для ваших дітей. Трапляються ситуації, коли не тільки можна, а й треба ігнорувати настанови представників влади. Ми навчаємо дітей, що бувають ситуації, коли дійсно потрібно робити саме те, що тобі кажуть, але якщо в тебе виникає відчуття, що це неправильно, тоді роби своє — з усією повагою, звісно.

Ваші діти не робитимуть усе правильно у 100 % випадків — як, власне, не вдається це й вам. Вони також не запам’ятають із першого разу абсолютно всі принципи, яких ви їх навчаєте. Саме через це так важливо проявляти розуміння й невтомно повторювати свої уроки. Пам’ятайте, що ми, батьки, не здатні усунути абсолютно всі ризики для них. Так само не варто очікувати, що діти уникатимуть усіх ризиків самі. Проте ми можемо прагнути до реалістичного зниження ризиків. Ми здатні прищепити дітям навички, необхідні для того, щоб захищати себе й бути готовими до всього, що тільки може запропонувати їм життя.

Поділитися цією статтею