Як допомогти дітям із РДУГ стати успішними

Сьогодні в рубриці «Батьківський Upgrade» разом із книжковою платформою Yakaboo пропонуємо найцікавіше з книжки «РДУГ: перезавантаження. Ефективні стратегії для повноцінного життя з розладом дефіциту уваги та гіперактивності в дітей і дорослих». Її написали два психіатри, визнані спеціалісти з РДУГ, які й самі живуть із цим діагнозом. Книжка повна несподіваних інсайтів та конкретних рекомендацій для батьків, вчителів і дорослих із РДУГ. Вибрали для вас п`ять найцінніших порад і одне фундаментальне застереження.

Що ми прочитали?

«РДУГ: перезавантаження. Ефективні стратегії для повноцінного життя з розладом дефіциту уваги та гіперактивності в дітей і дорослих» Едварда Гелловела та Джона Рейті, видавництво Yakaboo Publishing, 2022 рік.

Чому радимо?

РДУГ — це нейробіологічний синдром, що характеризується порушеннями здатності концентрувати увагу, гіперактивністю та імпульсивністю. Більшість тих, хто стикався з розладом дефіциту уваги та гіперактивністю, вважають його проблемою.

Люди із РДУГ іноді неуважні, іноді дуже голосні та часто страждають від ставлення оточуючих у школі, вдома, на роботі. Натомість автори цієї книги стверджують: РДУГ — це можливість! На їхню думку, люди із цим синдромом не мають нестачі уваги, навпаки, їхньої уваги вистачило б на десятьох. Проблема в тому, як керувати цією увагою так, щоб досягати успіху? Ми потребуємо більшої обізнаності серед освітян про проблему РДУГ та потреби учнів із цим розладом. Це допоможе не лише дітям із труднощами в навчанні та поведінці, спричиненими розладом, а й тим, кому складно зосередитися на навчанні через шум, хаос у класі.

5 порад із книжки

Структурованість дня

Структурованість для людей із РДУГ абсолютно нехарактерна. Структурувати вони не можуть і не хочуть, а найімовірніше, взагалі опираються цьому з усіх сил, адже бажання бути вільним і не дотримуватися загальноприйнятих норм — їхнє друге «я». Утім структурованість — це найважливіший і найкорисніший спосіб змінити життя на краще. Якщо РДУГ у вашої дитини, складати графіки доведеться вам, як і стежити за їхнім дотриманням. Це не означає, що ви маєте кружляти над дитиною, наче гелікоптер, — не потрібно намагатися робити за неї все. Натомість вважайте себе чимось на кшталт паска безпеки або засобу, що спрямовує невгамовну енергію дитини та її шалені ідеї в правильному напрямку. Простіше кажучи, усім дітям потрібно знати, хто тут «за старшого».

Гігієна сну

Особливо гостро питання сну стоїть у людей із РДУГ, мозку яких постійно потрібна стимуляція. Піти з вечірки раніше чи вимкнути телефон перед сном? Ні, ми пас. На жаль, наш мозок без достатнього сну не може функціонувати на 100 відсотків своєї потужності — він і до половини не дотягне.

Скільки потрібно спати? Стільки, скільки проспить ваш організм без будильника. Саме такою є ваша фізіологічна потреба у сні. Отримуючи достатньо відпочинку, мозок і тіло щиро віддячуватимуть вам. До того ж хронічний недосип асоціюють зі збільшенням ризику ожиріння, депресії, підвищенням артеріального тиску, послабленням імунітету (і, як наслідок, розвитком онкологічних хвороб) та посиленням тривоги.

Створити сприятливе середовище

Важливою частиною вашого середовища також є інші люди, дії яких ви, втім, контролювати не годні. На щастя, ви можете обирати, кого впускати у своє життя і з ким проводити час. Тож будьте розсудливі. Якщо РДУГ у вашої дитини, слід з особливою увагою поставитися до вибору школи, в якій учителі зосереджувалися б на її сильних сторонах. Обов’язково поясніть директору, вчителям та іншим працівникам школи, що ваша дитина потребує постійної стимуляції, тож їй потрібно надати можливість частіше вставати на уроках і більше рухатися. Ще один варіант: спробувати пристосувати методики викладання до потреб вашої дитини.

Дивовижна користь фізичних вправ

У 2018 році іспанські вчені опублікували статтю, в якій підбили підсумки результатів цілої низки досліджень за останні 12 років, у яких РДУГ лікували фізичними вправами. Дослідники проаналізували дані понад 700 учасників із восьми країн світу. Виявилося, після лише 20–30 хвилин помірного фізичного навантаження на день в учасників дослідження поліпшилися швидкість і точність реакції, а «перемикати передачі» й зосереджуватися стало значно легше. Крім того, у 65 % пацієнтів значно поліпшилися навички планування та організації — й усе це завдяки якимось 30 хвилинам спорту. Одним із видів спорту, що демонструє неабияку ефективність у розвитку балансу й координації, а також поліпшенні уваги й дисципліни, є бойові мистецтва. Поліпшення помітили в усіх — і в дітей, і в дорослих, що цілком узгоджується з результатами інших досліджень застосування бойових мистецтв для лікування РДУГ. Звісно, дуже важливо знайти хорошого інструктора.

Медикаменти можуть бути вельми корисними

Приймання психостимулянтів або лікарських засобів зі стимулювальною дією в дитинстві запобігає, а не сприяє розвитку залежності в підлітковому та дорослому віці. Враховуючи, що у 80 % випадків залежність виникає у віці від 13 до 23 років, а також те, що люди з РДУГ більше схильні до залежностей порівняно з іншими і що приймання психостимулянтів знижує ризик розвитку залежності в довгостроковій перспективі, цілком логічно, що починати давати дитині ці препарати потрібно до 13 років. У рецептурних препаратів для лікування РДУГ є ще один дивовижний «побічний ефект»: правильна діагностика й вдало підібране лікування здатні не лише полегшити симптоми РДУГ, а й захистити від таких супутніх проблем, як тривожність та/або депресія.

Застереження

РДУГ не переростають, до нього адаптуються

Сьогодні нам уже точно відомо, що діагноз РДУГ, поставлений у дитячому віці, супроводжує людину й у підліткові роки та в дорослому житті. Його не «переростають» — людина просто вчиться жити з ним і керувати його проявами. Також ми знаємо, що РДУГ може з’явитися вперше не лише в дитинстві, а й у дорослому віці. Здебільшого це трапляється тоді, коли життєві труднощі виявляються сильнішими за здатність людини контролювати прояви розладу.

Тепер людство розуміє, що РДУГ — це не прояв лінощів та неповаги й не потурання своїм примхам. Ні, просто функціонування нервової системи людей із РДУГ трішки відрізняється від того, як вона працює в «нейротипових» людей. Трішки, але цього достатньо, щоб різниця була відчутною. Проте тепер нам відомі способи, якими ми можемо полагодити ці несправності. Серед них — теплі та довірливі стосунки, зосередження на сильних сторонах, а не на слабкостях, структурування середовища, фізичні вправи й медикаментозна терапія. Останнім часом людство нарешті починає бачити в людях із РДУГ величезний потенціал: це креативні та енергійні особистості з потужною підприємницькою жилкою, які досягають запаморочливих висот.

Поділитися цією статтею
Автор: