Як бути в ресурсному стані під час війни?

Із початком повномасштабної війни в Україні буденність багатьох українців дуже змінилася. Зараз звичні дії можуть забирати більше часу та зусиль, ніж раніше. Згідно з дослідженням Gradus Research, гнів, роздратування та образа є найпоширенішими емоціями серед українців з кінця лютого 2022. Як бути в ресурсному стані під час війни? Як допомогти собі та іншим? Освітній проєкт «Час поговорити» зібрав поради для педагогів і батьків.

75 % батьків відзначають, що їхні діти демонструють ті чи ті симптоми травматизації психіки. Один з поширених — так звані емоційні гойдалки, коли настрій швидко і без зовнішніх причин коливається від дуже гарного до надзвичайного поганого і навпаки. Також кожна п’ята дитина має порушення сну. Саме тому дорослі мають якомога швидше повертатися до нормального ресурсного стану, щоб бути надійним захистом і тилом для дітей та близьких. Експертка освітнього проєкту із проведення груп соціальної підтримки «Час поговорити» Аліна Касілова ділиться п’ятьма порадами, що допоможуть повернутися до щоденної рутини, корисних звичок та бути підтримкою й опорою для рідних.

1️⃣

Турбота про себе

Дуже важливо за можливості достатньо їсти та пити воду, створювати комфортні умови для роботи, оскільки це допомагає задовольняти базові потреби. Це дієвий корисний інструмент для психоемоційної підтримки, особливо в кризових ситуаціях.

2️⃣

Звичні справи

Про що йдеться? Наприклад, якщо ви раніше пили склянку води з лимоном на початку дня і зараз перебуваєте в безпеці, то потрібно відновлювати цю традицію. Якщо раніше ви періодично навчались онлайн, відвідували корисні події, то зараз можете повернутися до цього. Це впливає на відновлення психологічної рівноваги.

3️⃣

Говоримо про переживання

Обговорюйте ваші почуття з тими, з ким вам комфортно: з близькими, друзями, у групах підтримки. Наприклад, учасники груп підтримки «Час поговорити» відзначали, що програма стала стимулом підтримувати одна одну для учасниць із Херсона та Миколаєва, а також для групи тих, хто виїхав за кордон під час війни. Інша лідерка групи підтримки з Миколаївської області помічає зміни в учасниках груп: «Вони починають відкриватися та більше говорити про себе». Тож люди наразі дійсно потребують таких зустрічей. Програма працює навіть для груп підлітків, де учасники використовують зустрічі, щоб проаналізувати, як із різних ролей вони можуть приймати рішення.

Хоча, звісно, є люди, які не хочуть говорити про переживання. У такому разі рекомендую писати все на папері. Якщо ж розумієте, що розмови з друзями, у групах підтримки та прописування емоцій вам не допомагають, обов’язково зверніться до психолога.

4️⃣

Про почуття безпеки

Спробуйте відновити це почуття. Як це зробити під час війни? Наприклад, ви можете створити безпечне та комфортне місце для перебування під час повітряної тривоги або пройти навчання з домедичної допомоги чи самозахисту.

5️⃣

План «що якщо»

Розробіть план на будь-який розвиток подій, що викликає занепокоєння. Для прикладу: що робити в разі повітряної тривоги? Що робити під час обстрілів у місті? Що робити, якщо потрібно буде виїхати з міста, країни?

Варто пам’ятати, що кожен наш стан зараз є нормальною реакцією на ненормальні події. Людям можуть допомагати різні кроки для відновлення власного ресурсу. А ми з командою «Час поговорити» завжди готові підтримати вас у групах соціальної та психологічної підтримки, де можна безкоштовно пройти коротке навчання, створити осередки сили та проводити зустрічі підтримки: forms.gle/g1FiV7soz2fpYmeVA

Про проєкт «Час поговорити»:

«Час поговорити» — це освітній проєкт, навчання для дорослих щодо проведення мінігруп соціальної підтримки.

Посилання на проєкт «Час поговорити»

Facebook: https://www.facebook.com/chaspogovoryty

Instagram: https://www.instagram.com/chaspogovoryty

Поділитися цією статтею
Автор: