Уже 18 липня стартує складання національного мультипредметного тесту — аналогу цьогорічного ЗНО. Щоб полегшити життя випускникам, «Освіторія» разом із UNICEF Ukraine запустила щотижневі безкоштовні вебінари з підготовки на платформі iLearn. Ми вже писали про всі деталі цього нововведення. Сьогодні ж ділимося з вами структурою тесту та лайфхаками від викладачів iLearn про те, як зекономити нерви і спростити підготовку до іспиту.
Математика: забудьте про відкриті відповіді
Усього в блоці НМТ з математики буде 20 завдань:
- 14 завдань з вибором однієї правильної відповіді з п’яти запропонованих варіантів;
- 4 завдання на встановлення відповідності (потрібно встановити по 3 «логічні пари»);
- 2 завдання відкритої форми з короткою відповіддю (неструктуровані завдання).
Зверніть увагу, що в блоці НМТ з математики не буде завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю!
Оцінювання завдань:
- по 1 тестовому балу за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді;
- по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності;
- по 2 бали за кожну правильну коротку відповідь;
Отже, за виконання завдань блоку НМТ з математики можна отримати від 0 до 30 балів.
Тест буде побудований за таким принципом:
Розподіл за предметами:
Алгебра — 67 %, Геометрія — 33 %
Розподіл за складністю завдань:
легкі — 20 %, оптимальні — 60 %, складні — 20 %
Розподіл за програмою середньої/старшої школи:
середня школа — 60 %, старша школа — 40 %
Кожен учасник отримає довідкові матеріали та чернетку. Чернетка складатиметься з двох аркушів А4. Зміст завдань буде відповідати чинній програмі ЗНО з математики. Ця програма охоплює всі теми алгебри й геометрії, які вивчалися у шкільному курсі, а саме:
- числа і вирази;
- рівняння, нерівності та їх системи;
- функції;
- ймовірність випадкової події, вибіркові характеристики (середнє значення), аналіз діаграм та графіків;
- планіметрія;
- стереометрія.
Українська мова: «Стилістика» та «Розвиток мовлення» не в пріоритеті
Цьогоріч абітурієнти складатимуть НМТ, у складі якого буде 20 запитань із української мови. Завдання блоку НМТ з української мови відповідатимуть чинній програмі ЗНО з української мови, тобто охоплюватимуть теми:
- «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»;
- «Лексикологія. Фразеологія»;
- «Будова слова. Словотвір»;
- «Морфологія»;
- «Синтаксис»;
- «Стилістика»;
- «Розвиток мовлення».
Розділам «Стилістика» та «Розвиток мовлення» буде приділено найменше уваги. У НМТ будуть відсутні завдання з короткими та розгорнутими письмовими відповідями.
У демонстраційному варіанті НМТ, розробленому УЦОЯО, представлено 20 завдань із української мови. Завдання 1–4 передбачають текст та граматичні тестові запитання з 4 варіантами відповіді. Завдання 5–15 мають по п’ять варіантів відповіді, з яких лише один правильний. Вони охоплюють розділи «Фонетика» (1 питання), «Орфографія» (5 питань), «Лексикологія» (1 питання), «Морфологія» (2 питання) та «Синтаксис» (2 питання).
У завданнях 16–20 потрібно встановити відповідність. Вони охоплюють теми «Фразеологія» (1 питання), «Морфологія» (1 питання), «Синтаксис» (3 питання).
Історія України: зосередьтеся на 20 та 21 століттях
Історичний блок НМТ складається із 20 запитань з-поміж яких:
- 15 завдань з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох варіантів (максимум 1 бал за завдання);
- 5 завдань на встановлення відповідності (потрібно встановити по 4 «логічні пари») (максимум 4 бали за завдання).
Максимальна кількість балів, які можна отримати правильно відповівши на всі запитання — 35.
Теми, які потрібно готувати до історичної частини НМТ — 20–32, відповідно до програми підготовки до ЗНО з історії від УЦОЯО, тобто це події від Першої світової війни до сьогодення.
Лайфхаки підготовки до НМТ з історії
- Якомога більше виконуйте завдань ЗНО з історії попередніх років. Це дозволить вам адаптуватись до формату запитань і перевірити свої знання. А дуже ймовірно, що якась частина минулорічних питань буде і в цьогорічному мультитесті.
- Не забудьте вивчити візуальні джерела, перелік яких є у програмі підготовки до ЗНО з історії. Їх небагато, але запитання з візуальним розпізнанням часто використовують під час тесту.
- Особливо важливо добре запам’ятати дати, постаті та терміни. Бо це основний фактаж, знання якого забезпечить вам можливість впевнено відповісти на більшість запитань з історії.
- У питаннях на відповідність полюбляють давати завдання на зіставлення постатей та подій, років та подій, термінів та формулювань, періодів та подій/термінів, подій та цитат. І щоб добре виконувати такі завдання, погляньте на пораду № 3.
- Обов’язково будуть запитання з цитатами. Не треба панікувати. У більшості цитат зустрічаються слова-маркети: імена постатей, місця битв, терміни. Саме такі підказки допоможуть вам зорієнтуватись у пошуку правильної відповіді.
- Якщо ви не впевнені у відповіді і покладаєтесь тільки на інтуїцію, завжди обирайте той варіант, який першим спав вам на думку.Демонстраційний варіант тесту можна переглянути за посиланням.
Також радимо підписатися на Instagram та YouTube iLearn, щоб не пропустити анонси. А в боті @ilearn_webinars_bot можна слідкувати не тільки за розкладом вебінарів, а й за актуальною інформацією по НМТ. Безкоштовна підготовка українських випускників до НМТ-2022 проходить за підтримки UNICEF Ukraine.