Щороку за версіями різних словників визначають найпопулярніше слово. Воно відображає дух, настрій чи хвилювання конкретного року. А також має культурне значення. Ми вирішили зібрати слова року 2021, дослідити їхнє походження й дізнатися, що вони означають у контексті сучасних подій.
Оксфордський словник (Oxford Languages)
За версією Оксфордського словника слово 2021 року — vax («вакцина»).
Vax став справді винятковим терміном цього року. У цьому переконалися лексикографи Оксфордського словника, які дослідили дані корпусу англійської мови. Раніше це було доволі рідкісне слово. Але до вересня 2021 року воно зустрічалося в 72 рази частіше, ніж за аналогічний період минулого року.
Слово «вакцина» вперше почало використовуватись у 1799 році. Воно походить від латинського vacca — корова. Та сучасне його значення пов’язане з роботою вченого Едварда Дженнера щодо вакцинації проти віспи в кінці 1790-х — на початку 1800-х років.
Цього року термін відродився, оскільки технічні інновації впливають на наше повсякденне спілкування. У контексті пандемії слово vax посіло нове місце в англійській мові. Лексикографи відстежували та аналізували зміни в лексиконі, як вони відбувалися і як події продовжують розгортатися.
Президент Оксфордського словника Каспер Ґратволь заявив, що слово vax опинилося в центрі хвилювань цього року. Його використовували і в додатках для знайомств (vax 4 vax), і в контексті освіти та шкіл (vax to school). Такі зміни в мовленні вказують і на зміни хвилювань людей щодо громадського здоров’я та самих себе.
Товариство німецької мови
Першим почало визначати слово року саме Товариство німецької мови — з 1977 року. У 2021 журі зібрало зі ЗМІ та численних матеріалів близько 2250 слів. Понад 700 з них стосувалися пандемії коронавірусу. За словами дослідників, жодна інша тема не домінує так у громадських обговореннях протягом останніх двох років.
У 2021 Товариство німецької мови назвало словом року wellenbrecher («хвилелом»). Як заявив голова товариства Петер Шлобінскі, це слово означає всі заходи, що були та будуть вжиті, щоб зламати четверту хвилю коронавірусу. «Хвилелом» означає позитивний погляд і є маленьким підбадьоренням для суспільства.
Традиційно слово wellenbrecher використовується в суднобудуванні й означає споруду на березі водойми, що розбиває хвилі для зниження потенційних розрух. Також у німецькому суспільстві цим словом називають людину, яка дотримується всіх обмежувальних заходів.
Оскільки зараз хвилями називають зростання захворюваності, «хвилелом» несе інше значення в контексті пандемії.
На другому за версією Товариства німецької мови місці опинилося SolidAHrität — спеціальне написання слова «солідарність». Воно стосується повеней, що відбулися в Німеччині в липні цього року.
Третє місце посіло слово pflexit, що утворилося від поєднання слів pflege — догляд та exit — вихід. Воно означає зростання дефіциту допомоги в Німеччині.
Словник Коллінза (Collins Online Dictionary)
За версією Словника Коллінза словом року стало NFT — non-fungible token («незамінний токен»). У 2021 році його використання зросло на 11000 % і слово стало мейнстримним.
Девід Шаріатмадарі визначає NFT як фрагмент цифрових даних, що фіксує, кому належить цифровий твір. Тобто це, по суті, диджитал-сертифікат на право цифрової власності.
Директор Collins Learning Алекс Бікрофт зазначає, що таке зростання використання абревіатури є незвичним. Дослідники не впевнені, чи матиме слово тривалий вплив. Але саме його раптова присутність у вжитку по всьому світу робить NFT словом року за версією Словника Коллінза.
NFT є скрізь — у мистецтві, спорті, моді, відеоіграх, аукціонних будинках, соціальних мережах — і викликає підвищений інтерес з боку інвесторів.
У березні цього року в історію увійшов цифровий художник-сюрреаліст Біпл. Він продав за 69 млн доларів колаж з усіх своїх зображень, які створював з 2007 року.
Щоб розібратися в етимології терміна, варто звернути увагу на основну його частину — слово fungible. Воно походить від латинського дієслова fungi, що означає обіймати якусь посаду або виконувати певне завдання. Слово fungibilis означає «корисний». А в англійській fungible описує корисні речі, що є взаємозамінними.
NFT — це не просто черговий термін у цифровому світі, а й можливість купівлі та продажу мистецтва серед мас. На відміну від традиційного мистецтва, що зазвичай поширюється серед надбагатих людей, незамінний токен став демократичною силою. Він дав можливість розвитку й заробітку маловідомим митцям, а також зменшив імовірність шахрайства.
Кембриджський словник (Cambridge Dictionary)
Кембриджський словник назвав словом 2021 року perseverance («наполегливість»). Воно показує незламну волю людей не здаватися.
Словник визначає perseverance як тривалі зусилля, щоб чогось досягти або щось зробити, попри складнощі та необхідний час.
На сайті словника користувачі шукали perseverance понад 243 тис. разів. А пік його популярності відбувся в другій половині лютого, що було викликано інтересом до місії NASA на Марсі. У пошуковику слово з’явилося 30 487 разів.
Слово perseverance походить від старофранцузького perseverer — продовжувати, витримувати, терпіти. А також від латинського persevereus — дуже суворий, серйозний.
Автори Кембриджського словника висловили припущення, що це слово також набрало популярності в контексті пандемії. Оскільки саме в цьому році люди показали неймовірну наполегливість у протистоянні коронавірусу.