Скільки разів на тиждень краще вчити англійську мову?

Ефективність вивчення англійської мови залежить від багатьох факторів. Зокрема, на успішність впливають педагогічні навички викладача, рівень вмотивованості студента та його індивідуальні особливості, організаційні аспекти. До останніх належить, наприклад, якість та відповідність навчальної програми, форма проведення занять та, звісно, частота та регулярність уроків. Скільки разів на тиждень краще вчити англійську мову? Як підібрати оптимальну частоту занять для досягнення бажаних результатів? Найкращі репетитори англійської діляться своїм досвідом та рекомендаціями.

Оптимальна кількість занять англійською на тиждень

Вивчення іноземної мови, зокрема англійської, — це складний комплексний процес. Педагог працює на засвоєння студентом нових знань, а також над постійною актуалізацією пройденого матеріалу. Під час занять у учнів крок за кроком формуються навички говоріння, розуміння мови, письма. І для того, щоб це відбувалось ефективно, важливо підтримувати оптимальну регулярність та частоту занять.

Дослідження Інституту когнітивних наук Макса Планка (MPI CBS) продемонстрували, що систематичне вивчення іноземної мови сприяє розвитку нейропластичності і покращує мовні навички. Регулярні заняття допомагають закріплювати та поглиблювати вивчений матеріал. Таким чином, регулярність занять сприяє ефективнішому та швидшому навчанню.

Емпіричний досвід педагогів демонструє: оптимальна частота занять англійською — 2–3 рази на тиждень по 60–90 хвилин. При цьому не має особливого значення, яка саме мета у студента: покращення навчальної успішності, підготовка до вступу в університет, складання міжнародного іспиту чи переїзд в іншу країну. Саме така частота занять, за умови високого рівня вмотивованості учня та педагогічної майстерності репетитора, допомагає досягти найкращих результатів.

Ці рекомендації стосуються занять у супроводі педагога. Проте лише ними вивчення англійської мови не обмежується. Адже для досягнення низки цілей значення має і швидкість прогресу. У журналі Yale Ledger опублікували рекомендації, які допомагають досягти максимальної ефективності при вивченні англійської мови, сформованих на основі актуальних наукових дослідженнях.

В умовах, коли до іспиту залишається, наприклад, пів року, питання організації навчального процесу стає ще більш актуальним. Чи є сенс підвищувати частоту занять з репетитором до 4–5, щоб встигнути опанувати бажаний обсяг?

У таких випадках у студентів є 2 варіанти. Перший — приділяти 3–4 години часу на тиждень для закріплення набутих знань самостійно. Для цього репетитори рекомендують використовувати окремі мобільні застосунки, споживати англомовний контент, практикувати навички говоріння. При такому підході ефективність занять з репетитором підвищується на 45–65 %.

Проте не у всіх студентів є достатньо мотивації для тривалих та регулярних самостійних занять, які допоможуть закріпити отримані на уроках знання. За таких умов буде доцільно підвищити частоту зустрічей з репетитором до 4 разів на тиждень.

У заключному звіті Британській академії «Когнітивні переваги вивчення мови: розширення перспектив» був опублікований метааналіз 20 досліджень. У них розглядались особливості вивчення англійської мови та вплив регулярних занять на академічну успішність студентів. 90 % досліджень продемонстрували, що студенти, які вивчають англійську як другу мову, мають кращу академічну успішність, ніж ті, хто її не вивчає додатково. Вивчення другої мови покращує й загальну грамотність учнів, що дає їм перевагу в основних навчальних дисциплінах, таких як математичні та природничі. Тому вивчення англійської мови з оптимальною частотою занять — не лише спосіб досягнення мети (наприклад, вступу у вищий навчальний заклад), а й інструмент для загального академічного розвитку.

Як визначити оптимальну частоту занять англійською?
Практичні поради

При виборі кількості занять з репетитором англійської мови варто врахувати наступні фактори:

  • власну мету вивчення англійської та терміни її досягнення;
  • поточний рівень знання мови;
  • реальну оцінку своїх можливостей самостійного опрацювання матеріалів;
  • власний стиль навчання та оптимальну інтенсивність (кількість матеріалу, засвоєному на одному занятті);

Враховуйте, що навіть при високому рівні вмотивованості надто велика кількість занять, наприклад, 6–7 разів на тиждень, не вважається ефективною у більшості випадків. Для засвоєння нових знань потрібен час. Тому таке навантаження може бути надмірним.

Ба більше, масштабні дослідження з питань ефективного розподілу навчального часу, опубліковані в Behavioural Sciences, підкреслюють важливість оптимізації частоти та тривалості додаткових занять з метою покращення результатів навчання без вигорання. Дослідження показали, що надмірний час навчання знижує його ефективність. Було виявлено U-подібну залежність між часом навчання та академічною успішністю. Це свідчить про те, що після певного моменту додатковий час навчання не сприяє кращим академічним результатам і може негативно вплинути як на самопочуття студентів, так і на їхнє ставлення до навчання (MDRI). Таким чином, існує тривалість навчання з оптимальною граничною перевагою для покращення академічних досягнень.

При малій кількості занять — 1 раз на тиждень — для досягнення бажаних результатів знадобиться приблизно втричі більше часу. Це підтверджують дослідження, опубліковані на ED Research. Результати продемонстрували, що:

«Найбільш результативним репетиторські втручання є при частоті занять три рази на тиждень з тривалістю 30–50 хвилин. У ході дослідження було виявлено мало доказів того, що репетиторства раз на тиждень достатньо для досягнення значних успіхів».

Тож, більшість репетиторів все ж рекомендує дотримуватися «золотої середини» та робити вибір на користь 3–4 уроків. Таке навчальне навантаження максимізує продуктивність та запобігає вигоранню. За цих умов у студентів залишається достатньо часу на відпочинок, що є основним чинником профілактики вигорання. При цьому досягається максимальна ефективність навчання. Це саме та регулярність, що дозволяє підтримувати оптимальний баланс.

Поділитися цією статтею