5 квітня 2021 року почався апокаліпсис столичного масштабу. Принаймні, так відчувають запровадження жорсткого локдауну батьки різновікових дітей. Школи і дитячі садочки зачинені, транспорт не працює. Робота горить, у дітей-школярів — дистанційка, у дошкільнят — нестримні домашні веселощі. Батьки скаржаться, що почуваються «вчителями, няньками й кухарями 24/7». У багатьох не вистачає сил балансувати між робочими та родинними справами. Наша #NoDramaMama Ольга Манмар ділиться практичними порадами, що допоможуть мамам і татам дати раду домашньому карантинному гармидеру.
Ольга Манмар,
проєктна менеджерка ГС «Освіторія», мама трьох
У мене троє дітей, і нам дуже добре разом. А коли не добре — ми розходимось по своїх кімнатах. Маємо девіз: «Наша родина — наші правила». Трохи про моїх 👧👦👦:
Аріана, 11 років. Творча, смілива експериментаторка.
Адріан, 7 років. Дресирувальник хом’яків. Має чудову пам’ять: пам’ятає всі мої обіцянки.
Аріан, 4 роки. Мій partner in crime: може танцювати під пісню «Just dance» 3 години поспіль.
Дитина хоче гаджет? Має виконати чотири завдання і розгадати пароль
На жаль, наші діти сприймають дистанційне навчання як безлімітний доступ до гаджетів та розваг. І тут батьки мають два варіанти. Перший — «запрограмувати» пристрій за допомогою спеціальних програм на визначений час роботи та дозволяти користування тільки для навчальний цілей.
Другий — запропонувати дитині отримати кількагодинний доступ до планшета чи мобільного, але повідомити: «Ти маєш для цього взяти участь у челенджі та виконати чотири завдання, щоб розгадати чотири цифри паролю». Отож, кожне завдання розблоковує одну позначку пароля. Ви можете, як і я, щодня міняти всі чотири цифри пароля, щоб ваші діти виконували все нові і нові завдання. Вам це дасть більше особистого часу, та й удома руками дитини буде зроблено чимало корисного.
Щоб отримати першу цифру пароля, Аріана мала зробити 5-хвилинну руханку — зарядку, зняти її на відео та надіслати мені в чат. Друга цифра — фото прибраної кімнати. Третя — пограти 15 хвилин із братом чи почитати йому книгу (і щоб він дав мені після цього гарний зворотний зв’язок!). Остання цифра — пообідати та помити після себе посуд.
Щоб отримати час на себе — спершу віддай його дітям
Тайм-менеджмент? Чудова гра, але реалізувати її вдома, коли маєш дітей 4, 7 та 11 років, практично неможливо. Все одно щось злетить, графік порушиться, а ти залишишся у стані фрустрації, та ще й з відчуттям провини — мовляв, нікудишній з мене володар часу. Як же реалізувати щоденну необхідність встигати справлятися і на роботі, і з дітьми?
Маю правило: щоб отримати час для себе, спершу віддай його дітям. Отож, перша частина ранку — час для мене та дітей, пізній ранок і день — час для роботи. Після прокидання ми з дітьми разом кілька годин: ранкові ритуали, сніданок, спілкування, навіть маленька гра. А потім я кажу: «Друзі, я йду до своєї кімнати працювати. Будь ласка, допоможіть мамі тишею». І моя малеча після часу, проведеного разом продуктивно, легко відпускає мене до праці. Ми обмінялись енергією, і кожен охоче робить своє.
Практикуйте «обмін дітьми» — це весело і дарує час на себе
Щиро не розумію, чому деякі батьки не дозволяють дітям запрошувати до себе друзів на ночівлю. Це ду-у-уже крута практика! Ось у мене троє дітей. І коли в нас ночує четверта дитина — атмосфера в домі стає веселішою, а не складнішою (як багато хто хибно вважає). У такі вечори спільної ночівлі з друзями діти гарантовано залишають батьків у спокої. Вони граються разом, показують іграшки, влаштовують з ними активності. Родина дитини, яка їде на ночівлю, взагалі отримує «вихідний».
Нещодавно я домовлялася зі своєю подругою: «Давай цього тижня три дні твоя донька ночує у нас, а потім на три дні моя Аріана їде до вас». Звісно, ця практика можлива в сім’ях, які ви добре знаєте та можете довіряти на всі двісті.
Дайте волю дитячим фантазіям і дозвольте змінити обстановку
Ваші діти, як і ви, втомлюються від домашнього антуражу, що муляє собою око з дня на день. Дозвольте їм відчути себе справжніми першопрохідцями у власній квартирі чи будинку! Моїм дітям захотілося сконструювати халабуду на кухні під столом. На ніч вони накривали кухонний стіл пледом, і халабуда перетворювалася на намет. «У нас тут кемпінг, мамо! Можна будемо ночувати тут?» І я з чистою душею дозволяю малим ночівлю в «кухонному кемпінгу». Чи варто говорити, що я маю кілька вільних годин, коли вони майструють халабуду чи граються там?
Те саме стосується навіжених ідей дітлахів про піжамні вечірки. Обожнюю ці дні! Вони годинами придумують деталі «піжама-паті», збирають реквізит, створюють крутезні піжамні костюми. А ввечері — піжамне дефіле, поїдання попкорну з мікрохвильовки та суцільне щастя! Для всіх членів родини без винятку:)
Дошкільня вередує? Влаштуйте відеодзвінок її/його друзям
Під час локдауну діти дуже сумують за друзями. Можуть навіть вередувати через цю «недокомунікацію», а ви все ніяк не вгадаєте причину того емоційно забарвленого сумування. Я пропоную 4-річному сину зідзвонюватися з його друзями через відеомесенджер (за технічну частину відповідаю я). Моєму Аріану це приносить неймовірну радість: він спілкується з друзями щоразу десь по півгодини.
Якщо ви досі не практикували такі дитячі відеодзвінки — обов’язково спробуйте. Чотирирічки обожнюють показувати іграшки одне одному, щось розказувати своє, цікавеньке. І це для них так само важливо, як для вас — дзвінок близькій подрузі.
«Годинка тиші» та дзен-практика «Зміни кімнату»
Бувають моменти, коли батькам конче необхідна та сама «годинка тиші», коли вони можуть спланувати важливу подію, полежати із заплющеними очима на дивані без необхідності щось говорити чи на щось відповідати, випити кави в компанії героїв цікавої книги. Про такі речі з дітьми треба домовлятися «по-дорослому». У такий «момент Х» я можу віддати комусь із дітей свій телефон з навушниками: «Послухай чи подивись щось цікаве, а мамі потрібна година для себе».
А ще в нашій родині полюбляють практику, якої навчила нас наша мудра няня. Якщо хтось із дітей чи дорослих відчуває, що домашні починають дратувати, у такі моменти необхідно вставати й виходити з кімнати. Так, саме тому, кого все і всі дратують. Мої діти, коли бачать ознаки такого дратування в домочадці, серйозно і з усією відповідальністю кажуть йому: «Тобі потрібно піти до своєї кімнати та відпочити від нас». Ми поважаємо це правило, і воно рятує нас від сварок та невдоволень.
Багато енергії? Її «нейтралізують» танці
Коли я помічаю, що діти збуджені та хочуть виплескувати енергію в дещо агресивній формі, розумію: «Час вмикати музику!» Не обов’язково танцювати всім. Буває, що хтось — танцівник, а решта — глядачі. Буває й так, що є настрій порухатись усім разом, вигадати кумедні рухи. Обирайте кожного тижня свій хіт-фаворит. Ось у нас зараз це пісня Шакіри «Waka Waka».
«Обери книжку, яку ми сьогодні почитаємо»
О 21:00 я запитую 4-річного та 7-річного синів, яку книжку вони хочуть зі мною почитати. Прошу піти до нашої бібліотеки та обрати «вечірнє чтиво» самостійно. Це прекрасний заспокійливий ритуал перед сном.
Замість магазину іграшок — магазин з матеріалами для дому
Іграшки дітей вже не дивують. Тому я роблю хід конем, купуючи в гіпермаркетах за 200 гривень рулон цупкого паперу, картон, скотч, мотузки. Усе це може стати космічною ракетою, дизайнерською хатинкою чи лабіринтом для хом’яків.
Створіть на кухні «Чарівну Поличку»
Кухня — центральне місце зустрічі всієї родини. Саме там ви можете виділити поличку та заповнити її розмальовками, настільними іграми, пластиліном, фарбами, кінетичним піском чи набором для створення слаймів. Якщо діти нудяться, кажу: «Зазирни до Чарівної Полички!» І там дійсно завжди знайдеться щось потрібне й цікавеньке.
Холодильник — хранитель «Списку ідей»
Кожен член родини може долучитися до формування «Списку ідей», які розрадять у найсумнішу мить. Він гордо висить на холодильнику і постійно поповнюється новими пунктами. Ось що вписували ми: «Зробити мумію з туалетного паперу», «Приготувати какао з маршмелоу», «Влаштувати пікнік на лавці під домом».
Домашній ресторан, або Гра в дитячий «Майстер-шеф»
Готувати їжу разом з дітьми — весело. Спершу вони обирають на YouTube або в Pinterest класний рецепт, ми його всі разом «затверджуємо». Полюбляємо робити салати, випічку. Потім починається підготовчий етап — діти дістають продукти з холодильника та починають робити заготовки, які знадобляться в процесі готування. На етапі готування я їм допомагаю: вмикаю конфорки та духовку, слідкую за правилами безпеки. Діти обожнюють щось збивати, змішувати, місити руками. Незвичні тактильні відчуття дають їм додатковий заряд гарного настрою.
Ви запитаєте: «А хто прибирає кухню після дитячої кулінарної творчості?» Тут усе просто — згадайте пункт про завдання для розблокування гаджетів:)