На море з дітьми — це завжди вир емоцій і чимало клопоту. Як підготувати дитину до першої зустрічі з морем? Що не забути зробити напередодні? Які ліки, розваги та навчальні ігри взяти із собою? Склали для вас чекліст підготовки до моря.

З чого почати? 

Знайдіть час на адаптацію. Виділіть для відпочинку на морі не менше двох, а краще трьох тижнів. Їхати на сім днів і менше — навіть шкідливо для дитячого організму. Цей час зазвичай іде на акліматизацію, яка може пройти непоміченою. А може виглядати як застуда або розлад кишківника. Другий тиждень можна вважати часом на ознайомлення з принадами моря. А ось третій тиждень вже дає оздоровчий ефект. 

Що зробити за два тижні до поїздки? 

Подбайте про імунітет. Проконсультуйтеся з педіатром та за призначенням пройдіть курс вітамінів для зміцнення імунітету дитини.

Не вакцинуйте дитину. За два тижні до поїздки та два тижні після неї лікарі не радять робити щеплення дитині до 10 років. 

Позагоряйте з дитиною. Приймайте сонячні ванни разом із малюком, щоб у перший же день на морі ви обоє не обгоріли. 

Навчіть триматися на воді. Якщо дитина не вміє плавати, почніть з простих вправ, які роблять на суші та у ванні. Навчайте затримувати дихання, довіряти тіло воді, лежати на животі з обличчям у воді. Для натхнення знайдіть відео, як це роблять інші батьки. 

Що зробити напередодні відпочинку? 

Дізнайтеся в готелі про послуги для найменших. Якщо мандруєте з малюком до трьох років, слід особливо ретельно обирати готель, а на дикунський відпочинок педіатри не радять наважуватися. Сучасні лікарі знаходять плюси навіть у тому, щоб відпочивати на морі з немовлям. Гра на пляжі  — чудовий спосіб розвинути дрібну моторику, спілкування з морем та приємні враження знімають стрес. Купання і ходьба босоніж покращують роботу нервової системи, загартовують, зміцнюють імунітет. Тому лише батькам вирішувати, у якому віці малюк вперше вирушить з ними на море. Якщо дитина маленька, але переросла вік слінгу, варто поцікавитися, чи є в готелі послуга коляски напрокат (або доведеться брати із собою коляску-тростину, яка компактно складається), чи є дитячі ліжечка. А ще — чи можна придбати дитяче харчування, чи доведеться везти його із собою. Можливо, малюку потрібне лише безглютенове чи безлактозне — такі варіанти деінде теж передбачені. Також дізнайтеся про наявність няні при готелі, дитячої кімнати чи дитячого клубу з аніматорами. 

Які речі взяти в дорогу? 

Не забудьте закордонний паспорт. Він потрібен дитині будь-якого віку. 

Дитячі засоби гігієни (шампунь, дитяче мило, зволожувальний дитячий крем, зубна паста та щітка, вологі та сухі серветки в дорогу). Це, певно, можна купити на місці, але що менша дитина, то більше потребує речей, до яких вже звикла. Якщо дитина мала або страждає на алергію, беремо ще засіб для миття дитячого посуду. 

Антибактеріальні засоби, антисептики. У зв’язку з пандемією COVID-19. 

Якщо дитина до трьох років: памперси, крем під них, слюнявчики, пляшки, термос, контейнер для зберігання суміші, термометр для води.

Лайфхаки:

  • сумка-холодильник — допоможе убезпечити харчування на пляжі;
  • засоби безпеки простору — затички, м’які накладки на кути, блокатори дверцят додадуть спокою і дитині, і батькам.
  • прозорі целофанові пакети на зіперах допоможуть зручно обходитися з вологими речами, шматочками фруктів. 

Звичні речі: дитячий посуд, звична піжама потрібні дошкільнику. Школяр до 10 років може захотіти взяти із собою сувенір, улюблену іграшку чи подушку для шиї — це теж пом’якшить стрес від новизни. 

Необхідне для пляжу. Рушники, шльопанці для пляжу та сонцезахисні креми — для себе та дитини. Крем має бути з SPF не нижче 35–50. Утім, ідеться лише про дитину, якій понад рік. Зовсім маленьких слід тримати в тіні, не випускати під прямі промені сонця. 

Запасні речі: білизна, панами із широкими полями. Навіть найменшим дітям варто гратися на пляжі та купатися в трусиках, плавках, інакше є ризик підхопити інфекцію. Шкарпетки одягаємо, якщо значно холодає ввечері, адже дитина майже убезпечена від застуди, якщо її ступні в теплі. Панам про всяк випадок беріть кілька, тоді якщо одна буде втрачена чи намочена водою, дитина не залишиться без головного убору під променями сонця. 

Пелюшки стануть у пригоді, якщо їдете… ні, не обов’язково з немовлям. Ними можна укрити на пляжі від сонця та пилу таким собі куренем, обтерти замість рушників, адже вони швидше сохнуть, зробити гігієнічний килимок на підлозі у ванній. 

Дозвольте дитині скласти валізу. Вона впевненіше почуватиметься у поїздці, якщо збере власну валізу чи рюкзак. Туди можна скласти іграшки, але їх має бути мінімум, якраз скільки влізе до дитячого рюкзака. 

Візьміть те, що не дасть нудьгувати в дорозі. Це розмальовки, олівці, фломастери, книги з наклейками. Малюкові до 4 років варто взяти улюблену м’яку іграшку, якій показувати все в дорозі, годувати, заколисувати. Дошкільнику варто придбати кілька дрібних нових іграшок (сквіш, поп іт, пазли) та книжечок і видавати їх через рівні проміжки часу в поїздці. Для школярів та всієї родини варто придбати нову компактну настільну гру. 

Скачайте на планшет новинки. Це для дороги. Відповідно до віку: мультфільми, кіно, музика. 

Що покласти в аптечку? 

Препарати від захитування у дорозі.

Засоби від основних літніх проблем: сонячних ударів та харчового отруєння. Спеціальні спреї, мазі, креми, які здатні загоїти шкірні покриви після сонячних опіків. Від харчових отруєнь потрібні сорбенти, засоби від здуття живота та печії, від нудоти, діареї. Не купуйте на пляжі їжу з лотків і навіть з кіосків, де немає холодильників. Фрукти мийте, для малюка — обов’язково кип’яченою чи бутельованою водою, а не з-під крана. 

Антимоскітні засоби — креми, репеленти, спреї, бальзами від укусів комах та запалень після того. 

Електронний термометр. Оскільки терморегуляція дитини ще незріла, слід перевіряти, яка в неї температура. 

Все на випадок подряпин та інших дрібних прикрощів: бактерицидні пластирі декількох форм і розмірів, бинт, вата, перекис водню, медичний олівець із зеленкою.

Засоби проти ГРВІ: звичні жарознижувальні засоби (свічки або сироп), нестероїдні медикаменти протизапальної дії, соляний розчин у ніс, спрей від нежитю.  

Засоби для захисту від контакту з морською водою. Дитячі протизапальні вушні краплі, антибактеріальні краплі для очей. Для дітей, які вміють плавати, варто придбати силіконові затички, щоб вода під час купання не потрапляла у вушний прохід. Адже є навіть різновид отиту, який називають «вухо плавця». 

Препарати для регідратації (відновлення води в організмі), розчини електролітів. Ці прості препарати можуть захистити від великої біди, а їх не завжди можна придбати на місці. Але найкраща профілактика — чиста вода. Слід більше її пити, щоб уникнути зневоднення (до 1,5–2 літрів). Річ у тім, що потових залоз у людини однакова кількість хоч у 5 років, хоч у 50, а поверхня тіла в дитини значно менша. Отже, щільність у рази вища, працюють вони ще не ефективно. Тож що менша дитина, то важче переносить спеку, більше пітніє і втрачає рідини. 

Про що подбати вже на морі? 

Утримайтесь від екскурсій. Якщо їдете з дошкільням, краще утриматися від екскурсій, адже це додатковий стрес для дитини. Малюкам досить пляжу та дитячого майданчика. 

Придбайте на місці. Набори для гри з піском та водою простіше купити вже на місці. Не пошкодуйте грошей на сачок. Він годиться не лише для полювання на метеликів. Шукати щось у воді, з надією спіймати рибку чи крабика, а то й знайти якийсь скарб — казкове задоволення і вільний час для батьків. 

Що важливо на пляжі?

Слідкуйте за сонцем

На пляжі можна перебувати в ранкові години — з 9:00 до 11:00, а також увечері — з 17:00 до 19:00. За пів години до того, як іти на пляж, нанесіть на дитину сонцезахисний крем. Пару разів поновлюйте його.  

Якщо дитина боїться води

Навіть ті, хто вже плавав або кого вчили вдома, можуть злякатися хвиль і великого синього простору та відмовитися від занурювання. Враження від нового місця, пляжу можуть перевантажувати дитину та підвищувати тривожність. Не наполягайте, дайте просто звикнути пару днів. Якщо йдеться саме про страх води, треба спочатку пограти на березі, скажімо, у м’ячик, потім продовжити гру вже у воді неподалік від берега і так поступово привчати. Також дитина може вчити плавати свої іграшки, купати їх. Навіть якщо син чи донька раніше плавали, допоможіть згадати навички, підтримуючи у воді. Батьківські руки викликають більше довіри, ніж надувні манжети. 

Якщо дитині до 3 років

У воді

Мінімальна температура води, за якої малюк може купатися в морі, — 25 градусів. Варто спочатку лише занурювати у воду, витирати, потім промивати ще прісною водою, насухо витирати та відносити в тінь. Потім можна привчити малюка купатися до 2–3 хвилин.

На сонці

Малюк такого віку може отримати сильний опік вже за 10 хвилин перебування на сонці, адже захисний механізм у цьому віці ще не сформовано. Тож звикати до променів починають дуже поступово. 

Якщо на морі дошкільник

У воді

Температура води може бути 22–24 градуси. Перед купанням варто десь 10 хвилин побути в тіні, щоб не було різкого контрасту температур. Починайте в перші дні з короткого купання в 3–5 хвилин. Поступово можна збільшити тривалість до 8–10 хвилин. Проміжки між купаннями мають становити не менш ніж пів години. Не залишайте дітей у воді без нагляду, навіть поруч із берегом. Пам’ятайте: краплі води на тілі, немов лінзи: сонячні промені будуть значно сильніші. 

На сонці

Навіть якщо дитина вже неодноразово була на морі, не слід форсувати із загорянням. Почніть лише з 10 хвилин сонячних ван, решту часу дошкільник має проводити в тіні. Час треба потроху збільшувати. Але загалом перебування під сонячними променями має бути не більш ніж пів години вранці й пів години ввечері. Незалежно від того, чи грається дитина в тіні чи під сонцем, вона має бути в панамці та сонячних окулярах. 

Якщо на морі школяр

Пересторог стає значно менше. Можна купатися, якщо море прогрілося до 18–20 градусів. Утім, не варто залишатися у воді понад 20 хвилин. А під сонячними променями за добу можна загоряти 1,5–2 години. 

Поділитися цією статтею