Мирний Viber-чат: не сварки та плітки, а повага і конструктив

Viber давно став частиною шкільної реальності: тут обговорюють новини класу, екскурсії та навіть домашні завдання. Як зробити спілкування у Viber ефективним? Щоб без сварок, образ та зайвої інформації? Експертка проєкту «Мирна школа» Єлизавета Коваль підготувала інструкцію для вчителів і батьків. Ці правила працюють як онлайн, так і наживо.

Дослідження свідчать: через текст людина сприймає та запам’ятовує лише 10–20 % інформації. Спілкуючись наживо, ми краще розуміємо настрій людини та внутрішній посил висловлювання завдяки тому, що несвідомо зчитуємо її міміку, жести, позу тіла. А робота наших дзеркальних нейронів допомагає глибше емпатувати і розуміти одне одного. У чатах такого інструментарію в нас немає. Тож ми сприймаємо повідомлення буквально та робимо висновки на основі нашого попереднього досвіду, ставлення до автора/ки тексту або наявних стереотипів та упереджень.

Що робити, щоб Viber-чат був мирним? Ось 5 важливих НЕ:

  1. Ніколи не давайте оцінку поведінці інших людей та не вішайте ярликів.
  2. Не вживайте образливі фрази та узагальнення щодо всіх учасників спільноти.
  3. Не поширюйте неперевірену інформацію. Пам’ятайте: будь-яка інформація в мережі може бути фейком, тож ретельно перевіряйте достовірність джерел інформації, перш ніж надсилати її в чат.
  4. Не переходьте на особистості.
  5. Не поширюйте чутки про інших, адже це веде лише до загострення конфліктів.

5 правил мирної комунікації

Започаткувати правила комунікації в чаті ніколи не пізно.

У проєкті «Мирна школа» ми взаємодіємо на основі спільних цінностей: це розуміння, повага, турбота і відповідальність. Разом ці цінності формують довіру у спільноті. Вони лежать в основі відновного підходу, на якому базується «Мирна школа», проте є універсальними для будь-якої шкільної спільноти.

Ось 5 базових правил комунікації:

  1. У напружених ситуаціях уточнюйте, перепитуйте та прояснюйте, чи правильно ви зрозуміли думку іншої людини.
  2. Завжди формулюйте свої повідомлення безоціночно.
  3. Турбуйтеся про почуття та стан інших. Пам’ятайте: учасник чату може бути втомленим робочими питаннями, переживати власну складну ситуацію, не пов’язану зі шкільним життям, або просто бути зайнятим та не мати часу відволіктися для обговорення.
  4. Будьте відповідальними за те, що кажете, пишете або пропонуєте.
  5. Будьте чесними та уважними — лише тоді спілкування залишатиметься щирим та довірливим.

Покрокова інструкція для мирного спілкування в чаті

Пояснюйте власну думку максимально зрозуміло та лаконічно.

Перш ніж озвучити питання для розгляду або внести свою пропозицію у чаті, подумайте про те, що для вас є найважливішим у цій справі. Спробуйте поставити собі питання «Чому?» кілька разів, доки не зрозумієте: чому ви хочете саме цього та як це корелюється з іншими учасниками спільноти. Лише тоді формулюйте своє повідомлення чи запит.

Щоб краще зрозуміти співрозмовника, уточнюйте та перефразовуйте.

У чатах думки інших можуть сприйматися буквально, а за відсутності достатньої інформації людина доповнює ідею на основі свого попереднього досвіду та суб’єктивного сприйняття. Тому надзвичайно важливо спочатку переконатися в правильності свого розуміння, а вже тоді відповідати на запит або питання.

Наприклад: «Чи правильно я розумію, що для вас важливо…?»;

«Ви вважаєте, що варто зробити ось так…?»;

«Ви маєте на увазі, що…?»

Уточнення та перефразування допомагають учасникам відчути, що ви дійсно прагнете почути та зрозуміти їх. Також це допомагає уникнути хибних висновків та спрямувати бесіду в конструктивний бік. Наприклад, зафіксувати певний висновок, домовленість або питання і триматися конкретної теми, поки рішення не буде прийнято.

Якщо виникла конфліктна ситуація, не переходьте на особистості. Говоріть про ситуацію, її вплив саме на вас та уникайте оціночних суджень!

Раджу застосувати техніку «Я-повідомлення».

1️⃣

Почніть з опису ситуації. Формулюйте його безоціночно та не переходьте на особистості. Коли ми об’єднуємо спостереження з оцінкою, люди схильні чути критику. Наприклад: замість «Через вас вчителька розізлилася на батьківських зборах і по вашій вині не відповідає в чаті», спробуйте описати саму подію «Вчителька зітхнула і вийшла з класу під час обговорення питання випускного на батьківських зборах, після чого від неї не було відповідей у спільному чаті».

2️⃣

Висловлюйте власні почуття та занепокоєння. Це вимагає хорошого розуміння себе, самосвідомості та відповідного словникового запасу, проте допомагає іншим краще розуміти вас.

Наприклад: «Я дуже рада, що ми можемо обговорити питання щодо свята заздалегідь» або «Я роздратований тим, що ми досі не закінчили підготовку і хочу знайти спосіб зробити це швидше».

3️⃣

Говоріть про свої інтереси і потреби. Те, що роблять або кажуть інші, може бути стимулом (приводом) наших почуттів, проте не їх причиною. Варто розуміти, чому ті чи ті речі важливі для вас, та доносити це іншим. Наприклад: «Інколи критика на мою адресу сильно зачіпає мене» або «Я вдячний за те, що ви врахували моє побажання перенести збори на інший день».

Завершуйте формулюванням запиту. Прохання про конкретні дії, необхідні для поліпшення нашого добробуту, сприяють тому, що наш запит виконають. Наприклад: «Я би хотів, щоб наступного разу ми узгоджували дату за тиждень до події» або «Давайте проговорювати питання щодо конкретної учениці особисто з її батьками, а не в спільному чаті».

Пам’ятайте: розвиток мирної та безконфліктної комунікації — це тривалий процес, що потребує стійкості, концентрації, поваги та щирого прагнення до порозуміння. Якщо відчуваєте напруження або роздратування, дайте собі час відпочити від ситуації. І лише потім беріться до її вирішення на основі ваших спільних цінностей та інтересів. А ще для налаштування атмосфери підтримки та довіри у класі важливо визнавати спільні перемоги. Тож коли напружена ситуація прийшла до розв’язання, варто вголос визнати це та спільно порадіти досягненню порозуміння.

Проєкт «Мирна школа» має статус освітнього експерименту всеукраїнського рівня відповідно до наказу МОН № 1368 від 01.11.2019. Проєкт підтримується урядом Німеччини через спільний внесок Програмного офісу forumZFD в Україні та Громадянської служби миру Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH та реалізується спільно з ГО «Інститут миру і порозуміння» Українським НМЦ практичної психології і соціальної роботи та Інститутом модернізації змісту освіти МОН.

Поділитися цією статтею
Автор: