Мультики для уроків історії: 12 анімацій про непереможних козаків

Мультфільми про захисників, славетних воїнів, героїв-переможців потрібні нині дітям, як ніколи. Недарма кажуть, що мультики — це антидепресанти для малечі, що дають змогу почуватися більш захищеними. Виявляється, окрім славетної серії «Як козаки…», є чимало інших цікавих пригод козаків. Зібрали анімації про героїв-переможців. Доповніть ними свої уроки або просто перегляньте всім класом під час онлайн-навчання.

1. «Пригоди козака Енея»

1969 рік

Звісно, козак Еней — чи не найдавніший тролінг Івана Котляревського над помпезною давньоримською героїкою. Цей мультфільм було зроблено до 200-річчя з дня народження видатного письменника. Хоча ця анімація вже старенька, приємно дивитися, як веселі та життєрадісні козаки легко перемагають ворогів. І навіть Юпітер тут — у гетьманському вбранні.

2. «Котигорошко»

1970 рік

Найвідоміший казковий герой, образ маленького, але безстрашного переможця — Котигорошко. Зустрічаємо братів-козаків: велетня Вернигору, силача Вернидуба та Крутивуса, якому досить покрутити вуса, аби річка розступилася. Та рятуватиме їх крихітний хлопчик з булавою. Зворушлива деталь: виріс він зі сльози матері, яка оплакувала полонених синів.

3. «Енеїда»

1991 рік

Знаєте, який перший повнометражний мультик створено після здобуття Україною Незалежності? Так, знову козак Еней, який пройшов шлях від Троянської Січі до Римської. Ця анімація потішить знайомим стилем, вона дуже нагадує серію «Як козаки…». Усе просто: той самий режисер Володимир Дахно і той самий художник Едуард Кірич.

4. «Таємний посол»

2000 рік

На жаль, від мультсеріалу за мотивами історичного захопливого роману Володимира Малика «Таємний посол» у відкритому доступі маємо лише одну серію. Але й вона гідна уваги та має окремий сюжет. Сильний та справедливий козак Арсен Звенигора живе за часів Запорізької Січі легендарного Івана Сірка. Він намагається врятувати полонену дівчину та зупинити Османську імперію, яка напала на Україну.

5. «Легенди України»

2008 рік

Перші серії мультсеріалу, який знайомить з міфічними істотами та легендарними особистостями України, побачили світ 14 років тому. Цікаво, що головні герої — хлопчик Нік та живий футбольний м’яч Шева — зроблені вже в 3D-анімації. Чимало серій стосуються саме козаків: «Характерник», «Дунайські козаки». А «Тризуб» розповідає про магічне походження державного символу, який охороняє від усіх завойовників.

6. «Лежень»

2013 рік

Казка українського письменника Юрія Винничука «Лежень», за якою створили цей мультфільм, — формально не про козака, адже йдеться про стародавні часи Західної України. Утім, головний герой — напрочуд сміливий та сильний захисник. А ще дуже розумний, бо його захоплення — читати, через що його спочатку вважають непутящим. Ворогів перемагає інтелектом, а з тими, з ким можна, домовляється: так велетні-батяри починають працювати на нього. Жива західноукраїнська мова та гумор цього мультика — це щось своєрідне та захопливе!

7. «Пригоди Котигорошка та його друзів»

2014 рік

Знову Котигорошко, але це не просто більш сучасний варіант, а доповнений і значно більше розповідає про козацтво. У цьому серіалі Вернидуб — козак-характерник, який знає різні заклинання. А Котигорошко — не дитина, а класний парубок, не лише сміливий, а й стійкий, винахідливий та вірний. Та й пригоди чекають на них нові. Наприклад, як повернути магічного солом’яного бичка або як знайти та віддати батькам дітей, яких Лісовик перетворив на дерева.

8. «Микита Кожум’яка»

2016 рік

Українська 3D-анімація за мотивами однойменної казки Антона Сияники. Микита — син славетного богатиря і здатен не лише перемогти дракона, а й розпізнати його в іншій подобі та звільнити від його впливу створінь казкового світу. Подолати зло і ззовні, і зсередини.

9. «Бравий молодий козак»

2017 рік

Пілотна серія хоч майже позбавлена слів (окрім зляканого вигуку ворогів: «Козаки!»), має завершений сюжет та напрочуд динамічна. Хлопець повинен повернути кохану та інших українок з полону. В анімації — і звичаї козаків, і вдача сильних духом козачок, які здатні на шаблях поборотися і виручити чоловіків з біди.

10. «Книга-мандрівка»

2018 рік

Мультсеріал виходить на YouTube-каналі проєкту вже чотири роки та налічує 5 сезонів. І багато серій стосуються козацтва. Але, певно, найяскравіша — «Привиди Запорізької Січі», з якої можна дізнатися, скільки було січей, як поділялися козаки та як жила єдина у світі козацька держава.

11. «Один день із життя запорізького козака»

2019 рік

Відеоуроки на TED-Ed створено, щоб допомогти вчителям історії урізноманітнити заняття. Утім, цю анімацію діти можуть подивитися і вдома, щоб дізнатися, як минав звичайний день козаків, які вибори доводилося їм робити, як треба було домовлятися з одними ворогами, аби вистояти проти інших та захистити свою незалежність.

12. «Історія України за 5 хвилин»

2019 рік

На завершення можна подивитися анімовану історію не лише козацтва, а й загалом нашої країни. Цей лаконічний та колоритний реп презентувала група «Танок на Майдані Конго». Так вчити історію значно цікавіше, ніж за підручником. А гумор і віра в майбутнє країни підбадьорюють та налаштовують на позитив.

Поділитися цією статтею