Перед початком нового шкільного року почастішали скарги від батьків, яких змушують купувати шкільну форму. Як реагувати на такі вимоги? Чи законно це — змушувати мам і тат купувати уніфіковане шкільне вбрання? Яка різниця між шкільною формою та одягом для школи? Аналізуємо ситуацію разом з юристкою та освітнім омбудсменом Сергієм Горбачовим.
Які правила щодо носіння форми діють у державних і приватних школах
— Шкільна форма не є обов’язковою ані для державних, ані для приватних шкіл. Правила — одні для всіх, — розповідає Євгенія Кузнєцова, юристка Новопечерської школи. — Тож якщо адміністрація освітнього закладу намагається вас переконати, що в статуті школи прописане обов’язкове носіння форми, можете відповісти: жоден шкільний статут не може обійти законодавство.
Водночас варто пам’ятати: батьки і учні можуть добровільно погодитись носити шкільну форми, якщо вона сучасна й зручна. Наприклад, до розробки форми в Новопечерській школі в Києві долучались самі учні.
Що говорить закон?
Ще в 2019 році Президент України скасував Указ № 417/96 від 12 червня 1996 року «Про шкільну форму для учнів середніх закладів освіти».
Цей Указ втратив чинність 23 червня 2019 року. Саме він встановлював обов’язковість шкільної форми для учнів закладів загальної середньої освіти, а також постановляв, що Кабмін має вибрати і затвердити зразки шкільної форми. Указ скасовано, а отже шкільна форма в закладах освіти більше не обов’язкова.
Оскільки постанова Кабінету Міністрів України «Про запровадження шкільної форми для учнів середніх закладів освіти» від 22 серпня 1996 року розроблена на виконання скасованого Указу, який наразі втратив чинність, вона також не є чинною.
Цитування законів не допомагає. Що робити?
— Якщо ваші аргументи про те, що носіння форми порушує учнівські права, не чують і продовжують наполягати на придбанні форми, слід звернутися до освітнього омбудсмена Сергія Горбачова. Він допомагає з вирішенням таких конфліктних питань. Скаргу можна подавати сюди.
Шкільна форма та одяг для школи: у чому різниця?
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов розповідає, що обов’язкова шкільна форма може стати приводом для булінгу, дискримінації, знущань та принижень. «А це — дуже небезпечно. Обов’язкова шкільна форма не лише позбавляє дитину права на індивідуальність та самовираження, але й санкції за її «недотримання» завдають дитині серйозних моральних травм, які можуть залишитися на все життя».
Омбудсмен наголошує: учасники освітнього процесу частенько плутають «обов’язкову шкільну форму» та «шкільний одяг/одяг для школи». А це — принципово різні речі. У чому різниця?
Одяг для школи
Єдині вимоги до цього одягу — охайність, зручність і відповідність сезону. Такий одяг можуть обирати як батьки, так і сама дитина чи підліток. Дітей не можна змушувати носити шкільний одяг якогось конкретного стилю чи кольору. Або додавати до одягу певні атрибути. І те, і те — неприпустимо й незаконно.
Шкільна форма
Обов’язкова шкільна форма — синонім однострою або ж уніформи. Це однаковий для всіх зразок одягу. Обурливо, що за «недотримання форми одягу» можуть бути застосовані санкції та покарання. Наприклад, через те, що дитина приходить в одязі «не того кольору» або «не того фасону», може початися цькування, погрози та приниження з боку адміністрації закладу та вчителів. Учня чи ученицю публічно сварять, на них психологічно тиснуть і навіть не допускають до занять.
Статут школи не має вищої сили, ніж закон
— Деякі керівники закладів освіти й досі переконані, що обов’язкова шкільна форма в їхньому закладі має бути, — говорить Сергій Горбачов. — Бо, нібито, «виховує в учнях дисциплінованість, охайність та дозволяє дітям із малозабезпечених сімей почуватися рівними з іншими дітьми». Тому в статути деяких закладів освіти внесена норма щодо обов’язкового носіння шкільної форми й розроблене окреме положення про обов’язкову шкільну форму.
Причому в цих документах нерідко посилаються на законодавство, яке вже втратило свою чинність, — на Указ 1996 року.
Ось кілька цитат зі статутів шкіл та положень про обов’язкову шкільну форму:
- «учні зобов’язані носити шкільну форму, визначену згідно чинного законодавства»;
- «строгий стиль одягу створює в школі ділову атмосферу, необхідну для занять»;
- «форма дисциплінує учня, мотивує навчальну діяльність»;
- «форма введена з метою дотримання єдиних санітарно-гігієнічних вимог»;
- «про випадки явки учня без шкільної форми батьки мають бути повідомлені класним керівником протягом навчального дня»;
- «за порушення даного Положення/Статуту школи на учнів та їх батьків накладається дисциплінарна відповідальність».
Але батьки мають пам’ятати: ані статут, ані положення про шкільну форму не мають вищої сили, ніж закон.
Що говорять батьки про форму в групі «Батьки SOS»?
🟠
Валерія Зав’ялова
Йдемо в третій клас. Форму одягли за весь час мабуть 2-3 рази. Дитині незручно. Форма не подобається.
🔴
Ольга Катоній
Я категорично проти форми. Моя донька-першокласниця одягнула до школи блузку та спідницю темно-синього кольору, після чого вчителька влаштувала дитині справжній терор. На її думку, верх має бути білим, а низ чорним. Дочка не хотіла після того випадку ходити до школи.
🔵
Ольга Винник
Я завжди була проти обмежень дитини у виборі одягу.
Але в нас все навпаки — сину подобається діловий стиль: чорний костюм, сорочка. Навіть краватку вимагає!
А як за кордоном?
Марія Білик, мама школяра
Син Матвій навчається в державній школі в Лондоні — Greenslade Primary School.
Форма в цьому закладі складається з таких елементів: куртка, кофта флісова, светр, футболка та сумка. Якщо будь-яка річ із цього переліку зношується — завжди можна замовити нову. Штани мають бути темні (чорні або темно-сині). Шкарпетки — обов’язково чорного кольору.
У кожної школи в Англії є власна емблема, яку нашивають на елементи шкільної форми. Коштує форма близько 50 фунтів (1800 гривень).
До слова, батьків ніхто не змушує купувати форму. Якщо відмовляєшся від форми — дитина має дотримуватися дрес-коду за кольорами: темні штани, неяскравий верх. За недотримання дрес-коду немає жорстких доган. У дні, коли в школі фізкультура, син одягає будь-яку футболку, спортивну кофту, — нам ще жодного разу ніхто нічого не сказав. А ось із чим не склалося, то це зі шкільною сумкою. Замість неї Матвій віддає перевагу улюбленому рюкзаку з посіпаками.
Думка всупереч
Анастасія Деркач, викладачка приватного ліцею
Шкільна форма — це не завжди щось страшне, що руйнує ідентичність дитини. Навпаки, її можна носити із задоволенням, якщо грамотно підійти до цього. Я люблю форму нашого навчального закладу й сама залюбки її ношу — поло та футболки поєдную зі штанами. Діти теж люблять нашу форму — вона має різні варіації та кольори. «Хейтери» форми ніби застрягли в минулому, адже це не лише піджак з кишенями чи сукня з фартухом. У нашому ліцеї ніхто з дітей не виглядає однаково у формі.
При школі є магазин з величезним різноманіттям одягу з емблемою ліцею. Основна форма — біле поло з блакитною вишивкою емблеми. Є також спідниці, сарафани, толстовки, куртки, білі футболки з яскравими принтами. І поло, і футболка пасуватимуть під будь-який стиль. Вважаю, що форма привчає дітей до порядку і дрес-коду. Щодо булінгу, він стається незалежно від одягу.