Чи варто викладати в школі, де навчається ваша дитина: думка психолога

cover_toteach1
Автор тексту: Надія Дризицька

Про переваги й недоліки роботи в школі, де навчаються ваші діти, та правила поведінки, яких варто дотримуватися, розповідає Катерина Гольцберг — дитячий і сімейний психолог, член Асоціації дитячих аналітичних психологів.

goltsberg

Самостійність і дистанція

Батьки інстинктивно прагнуть, щоб дитина була поруч. Але чи завжди це добре для дитини? З моєї практики більшість дітей, які навчалися в школі, де працюють їхні батьки кажуть: «Ні, ніколи так не робіть».

Коли ми віддаємо сина чи доньку до школи — це важливий момент сепарації. Але якщо батьки лишаються поряд, відокремлення не відбувається. «У всіх батьки йдуть на роботу, а моя мама поруч. У мене є перевага: коли треба прийняти самостійне рішення, я можу підбігти до неї та порадитись». Через це навіть з роками таким дітям важко приймати рішення самостійно.

Якщо ви можете дистанціюватися від дитини в школі, сказати: «Спробуй-но вирішити це самостійно», — це поліпшить ситуацію. Але, все одно, дитина відчуватиме певну перевагу і час від часу користуватиметься нею. Саме за це інші діти часто недолюблюють «вчительських», що також може стати проблемою: дитину почнуть вважати «улюбленцем» та відсторонять від ігор.

Незручні ситуації

Для дорослих ця ситуація також містить прихований конфлікт інтересів. Дитині властиво розповідати вдома про те, як минув її день у школі. І ця інформація може спонукати батьків-вчителів впливати на конкретні ситуації. Так дитина випадково перетворюється на «донощика».

У незручне становище потрапляють і вчителі. Їм буває незручно перед колегами, і вони починають завищувати оцінки, або навпаки — занижувати, щоб ніхто не думав, що вони упереджено ставляться до вчительської дитини. Обидві ситуації діти дуже добре відчувають, і це може стати демотивувальним фактором.

І вже зовсім небажаною є ситуація, коли хтось з батьків викладає у класі, де навчається дитина. Якщо уникнути такої ситуації неможливо, краще приховувати родинні стосунки і не проявляти їх у присутності інших дітей.

Успішність дитини в таких ситуаціях дуже сильно залежить від «правил гри» у родині. Бувають випадки, коли діти вчаться краще, щоб «мамі не було соромно перед колегами». Але в більшості випадків це все ж таки заважає дитині проявити свою індивідуальність.

Правила гри

Якщо вже склалася така ситуація, що ви працюєте там, де навчається ваша дитина, важливо створити правила, які допоможуть уникнути конфлікту інтересів.

fb_teacher_kid

Поділитися цією статтею