7 добрих справ, які ви встигнете зробити до Різдва

18 cвятих миколаїв із цукерками відвідали один з київських інтернатів для сиріт минулого року. Така кількість солодощів навряд чи пішла дітям на користь, а кожному Миколаю ще й довелося виступити за сценарієм свята. Перед Різдвом ми всі хочемо поповнити свій список добрих справ, от тільки цукерки для дитбудинків — це благодійність «на відчіпного»: вона шкодить і дарувальнику, і обдарованому. «Освіторія» підготувала для вас Christmas task-list із 7 добрих і змістовних справ, які ви можете зробити до Різдва.

1. Підтримайте спільнокошт Biggggidea

Biggggidea — українська платформа збору коштів для втілення різних ідей та проєктів. Спільнокошт почав роботу у 2009 році і відтоді зібрав близько 25 млн грн для понад 320 великих ідей. Завдяки спільнокошту відбулися такі круті проєкти, як Громадське телебачення, Арт-пікнік Слави Фролової та ще сотні мистецьких, екологічних та інноваційних справ. Зараз на платформі 22 проєкти і 4 інституції, що чекають на підтримку. Серед них «Боже, вільна школа» — відновлення будівель шкіл після пожежі, стартап з онлайн-профорієнтації за допомогою штучного інтелекту, «Зовсім не страшна книга» — збірка історій та порад про те, як жити після поганих новин з лікарні. І це лише ті, що найбільше припали до душі нам, а ви можете обрати і співфінансувати ту ідею, що найбільше відгукується вашим цінностям і світогляду.

2. Даруйте час, а не речі

Вже три роки в Києві працює спільнота Молодь за мир — європейський молодіжний рух, що прагне зробити міста більш людяними і мирними. Для цього волонтери руху регулярно проводять час із безхатьками, влаштовують для них безкоштовні обіди, а головне — дружать з ними. У період новорічних свят спільнота влаштовує традиційні різдвяні вечері в будинках для літніх самотніх людей, а також для бездомних. Ви також можете долучитися до цих подій 31 грудня, 6 та 7 січня — подавати страви під час вечерь або просто скласти гарну компанію на один вечір людям, які не мають родини. І тоді може статися різдвяне диво — подарунок стане однаково цінним і для того, хто дарує, і для того, хто отримує.

3. Станьте сім’єю для бездомного вуханя

А ви знаєте, скільки притулків для тварин працює у вашому місті чи околицях? Бували там? Якщо так, то певне надовго запам’ятали очі пухнастих вихованців, які найбільше у світі хочуть одного — до вас у родину. І можна битися об заклад: якщо ви маєте дітей, то вони вже давно вмовляють вас завести домашнього улюбленця. Звісно, це справа відповідальна для всіх членів вашої сім’ї. Щоб перевірити, чи готова дитина до щоденних обов’язків господаря вуханя, можна «позичити» собаку в друзів і влаштувати dog-challenge: якщо дитина щоранку самостійно вигулюватиме песика впродовж двох тижнів і прибиратиме за ним у квартирі, то вона справді заслуговує мати чотирилапого друга. От тоді, якщо ви з Києва, то притулки «Сіріус», Happy Paw, Гостомельський притулок для тварин та кілька інших ініціатив радо обдарують вас найпухнастішими улюбленцями.

via GIPHY

4.Вивчіть колядки і завітайте до самотніх сусідів

Біля під’їзду вашої багатоповерхівки точно є лавка. І на ній точно щодня сидять ваші літні самотні сусіди і сусідки. Ви поспіхом вітаєтеся з ними, а вони бідкаються вам у спину, що нині світ зовсім здурів і люди постійно кудись біжать. Зимові свята — нагода зупинитись і розділити радість. Кількох вечорів вам цілком вистачить, щоб вивчити з дітьми кілька колядок — «Щедрик», «Тиха ніч», а Jingle Bells вони співають краще за вас, тож саме вам доведеться потренуватися. А тоді ідіть колядувати до літніх сусідів і обов’язково залишіться на чай — їм точно є що вам розповісти.

5. Приготуйте на свята вдвічі менше їжі

Особливо салату «Олів’є». Минулого року українці викинули на смітник понад 30 тонн цієї страви. Загалом людство щороку витрачає марно 45 % продуктів — переважно це овочі і фрукти, які псуються на складах, полицях магазинів і прямо зараз у вашому холодильнику. Загалом, свідоме споживання — і їжі, і речей побуту — важливий тренд філософії життя мешканців європейських країн: там живуть за принципом 3R: reduce — скорочуй споживання, reuse — використовуй речі багато разів, recycle — переробляй. Тож можна почати боротьбу з надспоживацтвом прямо з новорічного столу: приготуйте стільки страв, скільки зможете з’їсти за одну вечерю. Тим паче, що олів’є можна зберігати в холодильнику не більш ніж 12 годин.

6. Станьте наставником для дитини-сироти

Ви вже зрозуміли, що цукерки та іграшки не надто допоможуть дітям-сиротам. А от ваша увага, підтримка і час будуть дуже корисними. Бути наставником — це стати частиною життя незнайомої вам дитини: регулярно навідувати її в закладі, де проживає, розмовляти і гуляти разом, розповідати про все на світі і ділитися власним досвідом, дружити і зростати разом. Наставником може стати повнолітня людина, і зробити це нескладно — варто звернутися до соціальної служби для сімей, дітей та молоді. Та не сприймайте це легковажно, наставництво — серйозна і відповідальна справа: охочі кандидати мають пройти курс підготовки, укласти письмовий договір і виконувати свої обов’язки зі знайомства дитини із самостійним життям.

via GIPHY

7. Станьте волонтером

У 2017 році ООН нарахувало 970 млн волонтерів у світі. Години їхньої неоплачуваної роботи дорівнюють 125 млн full-time працівників. Вражає, чи не так? Зрештою, для європейців бути волонтером — звична справа: вони часто проводять свої відпустки допомагаючи в школах чи лікарнях Африки, відбудовують старовинні замки, рятують черепашок, дельфінів і птахів. Головне, що для волонтерства потрібен ваш найцінніший, проте доступний кожному, ресурс — час. Усе решта — вік, соціальний статус, стать чи релігійні вірування не мають значення. Приєднатися до мільярдної спільноти волонтерів світу можна через Українську Волонтерську Службу.

Поділитися цією статтею