Із наступного навчального року Міністерство освіти планує зробити систему грантів привабливішою, розповів в інтерв’ю zn.ua заступник очільника відомства Михайло Винницький.
Розмір гранту
Зросте розмір грантів відповідно до індексу інфляції:
- грант першого рівня (за два предмети НМТ, складені на 140–150 балів) становитиме 16,8 тис. грн (торік — 15 тис. грн);
- грант другого рівня (за два предмети, складені на 170 балів) становитиме 28 тис. грн (було 25 тис. грн).
Тобто сума зросте на 12%. Інфляція в Україні у 2024 році становила саме 12%, повідомила Державна служба статистики.
Умови отримання гранту першого рівня
Його можна буде отримати, якщо два предмети НМТ складено на 140 балів. Минулого року гранти першого рівня були для тих, хто склав щонайменше два предмети на 150 балів, а другого рівня — на 170 балів.
«Це стосується так званих спеціальностей з особливою підтримкою держави: природничих; інженерних, пов’язаних із відновленням інфраструктури; спеціальностей, націлених на відтворення й відновлення людського капіталу», — зазначив заступник міністра освіти.
Ідеться про такі спеціальності:
- математика,
- фізика,
- хімія,
- біологія,
- механічна інженерія,
- агроінженерія,
- хімічна технологія,
- медичні спеціальності — лікарі, терапевти-реабілітологи,
- освітні — вчителі всіх рівнів,
- спеціальності, пов’язані з відбудовою, — архітектура, будівництво.
Відпрацювання після вишу
Михайло Винницький проанонсував ще одну новацію, яку найближчим часом має ухвалити Верховна Рада.
«Державне замовлення має справді стати замовленням держави. Це означає: якщо держава оплачує сто відсотків вартості навчання якогось фахівця, то цей фахівець має певні обов’язки перед нею. А саме — відпрацювати певний період часу за спеціальністю», — розповів заступник міністра освіти.
Це стосуватиметься медиків, учителів, деяких інших професій, потрібних для державного сектора. Але лише тих, хто навчався на місцях державного замовлення, а не на контракті чи за грантами. Це буде програмою гарантованого першого робочого місця, коли випускники університетів, які навчалися чотири роки державним коштом, повинні будуть взяти участь у конкурсі на перше робоче місце, організованому Державною службою зайнятості із залученням роботодавців.
Особи, які мають право на пільги, отримуватимуть гранти по-іншому
Законопроєкт № 10399, який вже очікує другого читання, передбачає спеціальні гранти для пільгових категорій вступників. Таким чином, вони «виводяться» з конкурсу на місця державного замовлення. Тобто якщо особа, котра має пільги під час вступу, не пройшла на місця держзамовлення і не змогла отримати державний грант першого чи другого рівня за результатами НМТ, то для неї вмикається спеціальний механізм фінансування. Вона навчатиметься на контракті, але платитиме за неї держава через спеціальний грант. Тобто вона не забиратиме місце в особи, яка вступила за конкурсом.
Хто має право на грант — читайте в публікації Освіторія.Медіа.
Джерела: Дзеркало тижня, МОН.