Цього тижня по всій Україні розпочали роботу освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна», їх запровадили з 2016 року.  Через ці центри жителі тимчасово окупованих територій можуть вступити в українські виші та профтехи за спрощеною процедурою — без ЗНО, українського паспорта та атестата.

За 4 роки кількість студентів, які користуються процедурою, суттєво збільшується. У 2016 році таких вступників було менше тисячі, а зараз їх удвічі більше. Вступивши через освітній центр, жителі Донбасу та Криму зможуть отримати диплом, який визнаватимуть в Україні та світі.

«Ми зацікавлені в тому, щоб найбільше вступників з Криму та Донбасу навчалися в українських вишах та закладах профосвіти. І ми робимо все можливе, щоб спростити умови для вступу таких абітурієнтів», — наголосив заступник міністра освіти і науки Юрій Рашкевич.

Центри «Крим-Україна» відкрилися на базі 35 закладів вищої освіти у 8 регіонах: Одеській, Миколаївській, Запорізькій, Херсонській, Харківській, Львівській, Дніпропетровській областях та Києві.

Центри «Донбас-Україна» діють на базі понад 40 вишів — переміщених із зони ООС або тих, які розташовані на підконтрольній Україні території Луганської та Донецької областей. Це міста Київ, Бахмут, Вінниця, Дніпро, Краматорськ, Кремінна, Кривий Ріг, Костянтинівка, Покровськ, Лиман, Лисичанськ, Маріуполь, Рубіжне, Сєверодонецьк, Старобільськ, Слов’янськ, Торецьк.

Докладний перелік центрів з їхніми адресами та іншою контактною інформацією розміщений на сайті МОН у розділі «Жителям Донбасу і Криму».

Для спрощеного вступу потрібно:

– звернутися до освітнього центру;
– подати заяву та заповнити освітню декларацію;
– скласти три вступні іспити – українську мову, історію України та профільний предмет (або творчий конкурс);
– отримати в школі, закріпленій за освітнім центром, тимчасову довідку, яку протягом трьох місяців треба замінити на документ про освіту державного зразка.

Докладні інструкції можна переглянути тут: https://mon.gov.ua/ua/zhitelyam-donbasu-ta-krimu/vstupnikam

«Ми наголошуємо на тому, що через освітні центри можна вступити без результатів ЗНО, українського паспорта та атестата. Однак, якщо вступник має український атестат чи складав ЗНО, але з певних причин хоче скористатися спрощеною процедурою вступу, то він може це зробити. Тобто до освітніх центрів можна звертатися як без результатів ЗНО та українського атестата, так і з ними», — зазначила начальник головного управління вищої освіти МОН Світлана Кретович.

Вступ на бюджет на бакалавра (прийняття документів та вступні іспити): для абітурієнтів з Криму триватиме до 19 липня, для вступників з Донбасу до 25 липня.

Вступ на бюджет на молодшого спеціаліста на базі 9 класів — до 21 липня, на базі 11 класів — до 29 липня.

Однак навіть якщо вступники з непідконтрольних територій не встигнуть подати документи до цього часу, то вони можуть до 26 вересня вступити на контракт й одразу після зарахування написати заяву про переведення на бюджет. У попередні роки більшість вступників з Криму та Донбасу скористалися цією процедурою та отримали місця держзамовлення.

Поділитися цією статтею