Хто голосує 5 листопада
Вибори в США проводять щочотири роки у вівторок після першого понеділка листопада. Це історично пов’язано з фермерським укладом життя, що був типовим у часи заснування країни.
5 листопада громадяни США визначать свого наступного главу держави. Утім президента обирають у непрямий спосіб. Виборці віддають свої голоси виборникам, чия кількість у кожному штаті різна (зазвичай що більший штат, то більше виборників). Виборники є представниками своєї партії в певному штаті. Саме колегія виборників де-юре обирає президента США.
Колегія виборників складається з 538 членів, кількість яких відповідає кількості представників кожного штату в Конгресі США (сенаторів і членів Палати представників), а також виборників від округу Колумбія.
Для перемоги кандидату необхідно отримати 270 голосів виборників — це проста більшість від загального складу Колегії.
У переважній більшості штатів (виняток — Мен і Небраска) переможець, отримавши просту більшість серед виборців, отримає всі голоси виборників штату. Розрив між кандидатами не має значення. Тому іноді буває, що кандидат, одержавши більшість голосів виборців, президентом не стає. Перший раз Дональд Трамп виграв вибори саме завдяки цьому.
Є штати традиційно «сині» (демократичні) та «червоні» (республіканські), тому боротьба, як правило, триває за хиткі штати, думку яких можна схилити на той чи інший бік. Це Пенсильванія, Джорджія, Мічиган, Аризона, Північна Кароліна, Вісконсин, Невада.
Через місяць після того, як виборці віддадуть свої голоси за кандидатів, голосуватимуть виборники (17 грудня). А новий президент набере повноважень після інавгурації 20 січня 2025 року.
Голоси молоді
Загалом право голосувати мають майже 244 мільйони американців. Цьогоріч віддати свій голос за президента мають право 41 мільйон молодих людей віком від 18 до 27 років. Ця категорія виборців різноманітніша за расовими ознаками, ніж старше покоління. Кожен 5-й із цієї вікової групи асоціює себе з ЛГБТК+. Це покоління найбільш політично активне порівняно з іншими в їхньому віці, при цьому дівчата активніші за хлопців.
Кандидати на посаду президента США Камала Гарріс та Дональд Трамп змагаються за підтримку покоління Z, активно використовуючи TikTok для поширення відео, мемів та залучення молодих виборців.
Згідно з дослідженням Pew Research Center, більшість молоді до 30 років отримує новини саме з TikTok, і 52% користувачів платформи використовують її для інформування.
У 2024 році на виборах голос покоління Z може стати вирішальним, особливо в таких штатах, як Мічиган, де спостерігається висока активність молодих виборців.
Позиції кандидатів щодо молоді і України
Камала Гарріс — віцепрезидентка США з 2021 року, що представляє Демократичну партію. Вона стала першою жінкою і першою темношкірою на посаді віцепрезидента.
Гарріс у своїй кампанії робить акцент на захисті прав людини, зокрема репродуктивних прав, захисті прав ЛГБТК+ і розширенні доступу до медичних послуг. Вона активно підтримує гендерну рівність та декларує намір розширювати закони проти дискримінації. Гарріс також обіцяє просувати комплексну імміграційну реформу, яка передбачає легалізацію для іммігрантів, які давно проживають у США.
Камала Гарріс підтримує продовження допомоги Україні, акцентуючи увагу на обороні демократії та стабільності в Європі. Вона виступає за збільшення військової і фінансової підтримки України, а також активну співпрацю з НАТО для захисту від російської агресії.
Дональд Трамп — американський політик, бізнесмен і президент США (2017–2021), який представляє Республіканську партію. На президентських виборах 2024 року він обіцяє відновити свою політику «Америка понад усе».
Він підтримує агресивну зовнішню політику щодо Китаю та обіцяє захищати традиційні цінності, плануючи, зокрема, обмежити гендерну ідентичність у спорті й школах та припинити фінансування заходів із гендерного втручання для молоді.
Дональд Трамп займає більш стриману позицію щодо конфлікту в Україні. Він неодноразово заявляв, що в разі його перемоги він зосередиться на припиненні війни шляхом дипломатичних переговорів. Він також натякає на можливість зменшення військової підтримки для України, наголошуючи, що американська допомога має бути обмежена і не ставити під загрозу власні інтереси США. Крім того, Трамп заявив, що зможе «припинити війну за 24 години».