У Латвії розпочалися перевірки освітян на знання латиської мови, що спровокували звільнення педагогів, повідомляє «Радіо Свобода» з посиланням на проєкт «Настоящее время». Наразі йдеться про перевірку 27 шкіл на сході країни, в 7 з них звільнилися кілька десятків вчителів, не дочекавшись інспекторів.
З 1 вересня 2025 року в усіх школах та дошкільних закладах Латвії навчання за законом має вестися лише державною мовою — латиською. Багато освітян на сході Латвії, де велика частка російськомовного населення, були неготові до дотримання цієї норми. Володіння латиською мовою співробітниками навчальних закладів перевіряють інспектори Центру державної мови.
Керівники шкіл, які за короткі терміни втратили значну частину своїх співробітників, змушені робити більшими класи, щоб не переривати навчальний процес.
За даними Центру держмови, який проводить інтерв’ю з педагогами за дорученням Міністерства юстиції, у Даугавпілсі (найбільше місто на сході Латвії) вже перевірили 200 вчителів у різних школах, і лише у двох рівень володіння латиською було визнано недостатнім. Як кажуть самі педагоги, питання в інтерв’ю ставляться нескладні, інспектори поводяться доброзичливо, а розмова зазвичай триває близько 10 хвилин. Інспектори кажуть, що перевіряють і тих педагогів, які є етнічними латишами та здобули освіту державною мовою. Вчителі це підтверджують.
«Дуже багато питань було і досить швидко запитували, але я мовою володію — я впоралася, — розповідає про перевірку Каріна, вчителька математики. — Наприклад, питання були такі: розкажіть про себе, які ваші обов’язки на роботі, як проходить навчання з талановитими дітьми — на уроках або після уроків, яка система оцінювання на уроках математики».
Самі педагоги та керівники шкіл вважають, що перевірки на знання мови посеред навчального року викликають лише додатковий стрес у вчителів, а звільнення за результатами перевірок позначаються на якості навчального процесу. Найкращим часом для перевірок вони назвали кінець весни чи літо.