До Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства внесли перший міжнародний елемент за участі України та Естонії «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць», повідомили в Міністерстві культури та інформаційної політики України.
Це відбулося під час 19-ої сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини в столиці Парагваю місті Асунсьйоні.
«Це наш спільний успіх, який засвідчує силу нашої єдності. Водночас агресор руйнує нашу культуру, пам’ятки, театри, бібліотеки, музеї. У боротьбі за батьківщину гинуть наші митці — носії живої спадщини. Їхня втрата підриває саме серце нашої ідентичності. Адже без людей жива спадщина не існує. Ми ж доводимо, що навіть у найтемніші часи ми залишаємось незламними. Включення української писанки до Репрезентативного списку ЮНЕСКО тому доказ. Ми проголошуємо на весь світ: жива спадщина нас об’єднує, дарує відчуття причетності та уособлює нашу ідентичність», — заявив міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Робота над номінацією розпочалася ще у 2017 році після зустрічі з українською спільнотою в Естонії. Основу склали три елементи. Два з них входять до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України:
- «Українська писанка: традиція і мистецтво», яка об’єднує громади з усіх регіонів України;
- «Традиція гуцульської писанки».
Третій елемент — «Українська писанка: традиція і мистецтво оздоблення Великодніх яєць» внесений до Національного списку нематеріальної культурної спадщини Естонії.
У Репрезентативному списку нематеріальної культурної спадщини людства — 611 елементів, три з яких з України.
- «Петриківський декоративний живопис як феномен української орнаментальної народної творчості» внесений у 2013 році,
- «Традиція Косівської мальованої кераміки» — у 2019 році,
- «Орьнек — кримськотатарський орнамент та знання про нього» — у 2021.