Приватна школа в Харкові втрапила в скандал через методи покарання. Про існування канцеру, куди потрапляють за невиконання правил освітнього закладу і учні, і їхні батьки, повідомила на своїй Facebook-сторінці пані освітній омбудсмен.

Надія Лещик наводить скріншоти із сайту цього закладу й цитує деякі правила.

«Карцер — це покарання як для дітей, так і для батьків, платна послуга, яка оплачується згідно з додатковою угодою до основного договору про навчання».

Хто потрапляє в карцер:

  • учні, які відбувають покарання за порушення Правил;
  • учні, які самі бажають покращити свої навчальні показники;
  • учні на прохання батьків;
  • учні, які прогуляли уроки фізкультури;
  • учні, чий середній бал нижчий за їхні можливості (на думку вчителів-предметників, класного керівника).

Певним «покаранням» у цій школі є робота із психологом:

  • за куріння,
  • за внесення на територію цигарок, електронних цигарок тощо.

Покаранням вважається тиждень роботи із психологом над презентацією про шкоду паління з подальшим представленням учням, штраф та відрахування.

Водночас на сайті приватної школи немає інформації про ліцензію освітнього закладу.

Реакція пані освітнього омбудсмена Надії Лещик:

  • не коментує, лише описує ситуацію, хоч емоцій багато;
  • готує запити до відповідних органів;
  • зазначає, що карцер — приміщення, призначене для тримання ув’язнених і засуджених, які злісно порушують вимоги режиму і до яких застосовано стягнення на підставі статті 15 Закону України «Про попереднє ув’язнення» та статей 54, 132, 134 КВК;
  • нагадує батькам, що коли вони обирають приватний заклад загальної середньої освіти, слід звернути увагу на:

інформаційну відкритість закладу освіти,

наявність ліцензії,

умови договору,

оплату за навчання та інші послуги,

порядок зарахування та відрахування і переведення учнів тощо.

Реакція юриста ГС «Освіторія» Олександра Брижака:

«Однозначно це неприпустимо. Законодавство забороняє такі форми дисциплінарного впливу в закладах освіти.

Саме по собі поняття «карцер» — це вже термінологія явно не педагогічна, використовується трішки в інших закладах. Жоден заклад не може впроваджувати власні «каральні» механізми, які виходять за межі «здорового» педагогічного впливу, який визначений законом. І це не залежить від закладу, приватного чи державного. Навіть якщо батьки підпишуть договір із приватним закладом, в якому буде передбачена можливість застосувати певний «каральний захід», який виходить за межі нормального (здорового) педагогічного виховання, то, як на мене, такі положення є вкрай сумнівними з точки зору закону. Я б назвав їх нікчемними.

У статті 53 Закону України «Про освіту» прямо зазначено, що здобувачі освіти мають право на захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти. І це не залежить від закладу, приватного чи державного. Тобто, педагоги можуть застосовувати лише такі форми впливу, які не принижують честь і гідність учня, не є каральними, надмірними. Я б сказав, що в цьому випадку потрібно керуватися здоровим глуздом».

Поділитися цією статтею