У межах програми UActive від благодійного фонду savED підлітки Київщини, Чернігівщини та Миколаївщини реалізували власні соціальні проєкти в рідних громадах, що постраждали від війни. Про це Освіторія.Медіа повідомила пресслужба фонду.

Як реалізовують проєкти

Упродовж 15 тижнів діти проходили спеціальне навчання, опановували навички проєктного менеджменту та розробляли ідеї ініціатив з менторами. На реалізацію проєктів 10 команд школярів залучили стартове фінансування партнерів програми на загальну суму 50 тисяч доларів.

UActive — освітня програма для підлітків про розвиток малих громад, яку з 2022 року втілює фонд savED. Співініціювала ініціативу американська неурядова організація Spirit of America, яка підтримує її разом із благодійним фондом «Разом для України».

За цей час до програми долучилися 700 школярів із трьох регіонів: Київщини, Чернігівщини та Миколаївщини. Усі учасники пройшли навчальний курс програми, після якого презентували ідеї власних суспільно-корисних проєктів професійному журі. Щосезону після пітчингу команди, що найкраще розпрацювали свої проєкти, отримують стартове фінансування — по 5 тисяч доларів кожна.

У новому сезоні UActive кошти на втілення ініціатив отримали п’ять команд на Миколаївщині, чотири на Київщині та одна — на Чернігівщині. Із січня 2025 року підлітки працювали над реалізацією своїх ідей — це освітні спейси, молодіжні центри, спортивні осередки та громадські простори.

Миколаївщина: реалізовані підлітками проєкти

  • Команда «Вільні» з деокупованого села Новокиївка створила Алею пам’яті полеглим захисникам російсько-української війни та оновила історичний музей у своїй гімназії, аби демонструвати там інтерактивну виставку про війну в Україні.
  • Підлітки із селища Лоцкине реалізували шкільний кінотеатр, на базі якого запустили кіногурток «ФільмART». Там учні зможуть опанувати основи сценаристики, режисури, акторської майстерності, операторської роботи та монтажу. Наразі учні вже створили власний документальний фільм про історію села та громади під час окупації.
  • У селі Червона Долина новим місцем для дозвілля школярів став простір-їдальня в стилістиці кіновсесвіту Гаррі Поттера. Його місцеві підлітки облаштували на базі тимчасової школи в будинку культури, створеній фондом savED. Місцевий ліцей, де раніше навчалися діти, у 2022 році був знищений авіаударом росіян.
  • Учні з деокупованого села Пересадівка облаштували шкільний простір, де молодь, батьки і діти зможуть займатися спортом і долучатися до активного способу життя.
  • Підлітки із села Антонівка створили простір для громади, де планують проводити фізичні активності і заняття з реабілітації, а також використовувати локацію для проведення позакласних занять та заходів.

Школярі Київщини втілили такі ініціативи:

  • У деокупованому селі Загальці команда школярів «Двіж» створила громадський простір із зонами для спорту на базі центрального парку. Рідна школа учнів, що створили проєкт, була зруйнована російськими окупантами у 2022 році.
  • Одна з команд, «FreeLand зона» із села Калинівка, облаштувала відкритий простір у дворі своєї школи — це молодіжний осередок для відпочинку, ігор та фізичної активності, доступний для всіх дітей громади. Під час перших тижнів повномасштабної війни навчальний заклад, де тепер функціонує локація, був пошкоджений обстрілами.
  • Учасники програми з Іванковичів облаштували молодіжний простір на базі сільського будинку культури. Саме в цій будівлі діти ховаються в укритті під час повітряних тривог, але відтепер в одному з приміщень існує осередок, де школярі планують проводити інтерактивні освітні зустрічі та неформальні заходи. Так підлітки прагнуть залучити інших своїх однолітків до активностей та створення змін у громаді.
  • Команда «Скіф» із Шпитьок втілила проєкт гуртка 3D-друку для покращення екологічної ситуації в рідному селі. Із переробленого пластику підлітки виготовлятимуть екобаки. Члени команди кажуть, що перейнялися ситуацією із забрудненням громади після того, як та була на лінії вогню під час вторгнення РФ у 2022 році.

Єдиний у цьому сезоні проєкт на Чернігівщині

Команда школярів із села Стольне створила на базі місцевого парку новий простір для дозвілля й активностей у громаді. Його облаштували відпочинковою зоною, а також додатково озеленили, оновили освітлення, вхідну зону та міст через місцеву водойму. Локація сприятиме соціалізації та згуртованості громади. Парковий простір стане першим оновленим місцем для екскурсій у селі та туристичним магнітом для всієї громади, сподіваються школярі. Адже парк у Стольному має давню історію: там ростуть віковічні дуби та клени, які у XVIII столітті разом з територією та палацом належали знаній українській родині Андрія Безбородька.

Представники UActive відзначають, що в кожному сезоні програми учасники найчастіше прагнуть створювати актуальні громадські простори для жителів своїх сіл та містечок — культурні, спортивні та освітні осередки. Це вкотре демонструє: в умовах війни підлітки прагнуть задовольнити базові інфраструктурні потреби своїх шкіл та громад, аби мати безпечне, комфортне і сучасне місце, де можна спільно проводити час. За словами лідерки програми UActive Христини Кащук, важливу роль у втіленні ідей школярів відіграють їхні ментори.

«Разом із менторами програми, які супроводжують школярів на всіх етапах підготовки ініціатив, підлітки вчаться не лише працювати в команді, а й на практиці втілювати свої ідеї через такі інструменти, як бюджетування, проєктне планування і дизайн-мислення. Саме робота з дорослими професійними наставниками, як свідчать опитування учасників, дає школярам ширше розуміння можливостей для розвитку їхніх амбіцій в Україні. Головна ціль UActive — це створення спільноти лідерів-однодумців серед підлітків, завдяки якій вони зможуть впливати на свої громади та країну зараз і в майбутньому. І спільно з менторами ми даємо їм для цього поштовх та впевненість у тому, що вони почуті і що їхню думку сприймають серйозно», — розповідає Христина Кащук.

Усього за два роки існування UActive на Київщині, Чернігівщині та Миколаївщині активні підлітки реалізували понад 30 соціально корисних проєктів у громадах. А завдяки власній наполегливості деякі команди самостійно залучили додаткове фінансування для власних ініціатив від різних партнерів на загальну суму понад 207 тисяч доларів. Після участі в програмі усі випускники мають змогу стати частиною спільноти UActive, де продовжують отримувати наставництво, підтримку в реалізації нових ідей та інші можливості для саморозвитку. У 2025 році програма стартує також у Харківській та Дніпропетровській областях.

Про благодійний фонд

savED благодійний фонд, що займається відновленням постраждалих громад через освітні рішення і соціальні та інфраструктурні проєкти. Фонд облаштовує укриття, освітні центри «Вулики», відновлює пошкоджені приміщення шкіл, облаштовує тимчасові освітні простори, а також залучає підлітків до відбудови та розвитку власних громад через програму UActive. Фонд системно працює у Чернігівській, Київській, Миколаївській, Харківській, Дніпропетровській областях.

Поділитися цією статтею