Стратегія демографічного розвитку України розроблена на період до 2040 року. Відправним документом став прогноз Інституту демографії та проблем якості життя НАН України. За підрахунками наукової установи населення країни зменшується і зменшуватиметься надалі:
- 2022 року було 42 млн,
- на липень 2024 року — 35,8 млн,
- до 2041 року — до 28,9 млн,
- а до 2051 року — до 25,2 млн.
Україна посідає перше місце у світі за рівнем смертності та водночас останнє в рейтингу народжуваності. Це дані у звіті опублікувало Центральне розвідувальне управління США. Хоча висновки щодо рівня смертності поставила під сумнів директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова.
Основними завданнями стратегії з подолання демографічної кризи, яку посилила збройна агресія сусідньої держави, є
- підвищення рівня народжуваності,
- зниження передчасної смертності,
- забезпечення міграційного приросту.
Останній пункт пропонують урядовці вирішувати в 3 способи, ще один — запасний.
- створювати умови для повернення тих, хто виїхав, тікаючи від війни,
- повертати українців, які виїхали ще до повномасштабного вторгнення,
Станом на 2019 рік найбільшою була українська діаспора в Російській Федерації (близько 2 млн. осіб — за офіційними даними), у Канаді — 1,2 млн. осіб, США — близько 900 тис. осіб — за офіційними даними, до 1,5 млн. осіб — за неофіційними даними, Бразилії — 500 тис. осіб. Серед країн Європи найбільше громадян українського походження проживають у Молдові (477 тис. осіб), Німеччині (123 тис. осіб), Румунії (52 тис. осіб).
- залучення іммігрантів для покращення демографічної ситуації, в основному студентів-іноземців.
- запрошення трудових іммігрантів, але ця програма потребуватиме вивчення досвіду інших країн і прописаних чітких цілей такої політики.
Ще крок у подоланні демографічної кризи — утримання в Україні молоді через інвестиції в освіту та професійне навчання, партнерство між закладами освіти і бізнесом.
Як написано в Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року, Україна —держава, в якій хочеться жити. Одна зі стратегічний цілей — розвиток можливостей для якісного життя.
Хто фінансуватиме?
- Коштів державного бюджету,
- місцевих бюджетів,
- інших джерел, не заборонених законодавством,
- за рахунок залучених інвестицій,
- гуманітарної та міжнародної технічної допомоги.
Один раз на три роки передбачається розроблення та затвердження операційного плану заходів з реалізації Стратегії на відповідний період.
Який очікуваний результат?
- Україна обирає інерційний варіант розвитку — у 2040 році населення становить 28,9 млн,
- Україна обирає сценарій змін — у 2040 році цифра буде більшою на 5 млн — 33,9 млн.