Понад 40% учителів налаштовані піти з професії до 2030 року. Лише половина студентів педагогічних спеціальностей планують працювати педагогами у школі найближчими роками. Такі результати масштабного дослідження «Вчителі України: кадровий потенціал». Його провели громадська спілка «Освіторія» та дослідницька агенція FAMA.
Математичне моделювання показало: навіть за наповнення класів відповідно до норм законодавства, до 2030 року прогнозований брак учителів становитиме ймовірно 108 тисяч педагогів, але ця цифра може бути значно більшою.
Окрім того, вчителі стають старшими. Середній вік українських педагогів — 45 років, а понад 30% вчительського складу — педагоги передпенсійного та пенсійного віку. Більшість педагогів — жінки (86%).
«З професії стрімко вимиваються молоді вчителі до 30 років — за останні роки їх кількість зменшилась більш ніж у 1,6 раза! З 2018 по 2023 рік ми втратили 15 тисяч молодих людей, яких не змогли замінити», — коментує засновниця Освіторії Зоя Литвин.
Лише половина (47%) вчителів задоволені своєю роботою, а абсолютна більшість педагогів (80%) вважають, що суспільство не цінує їхню працю. При цьому вчителі переважно задоволені стосунками з учнями, колегами та батьками, а головними демотиваторами називають бюрократію, низьку заробітну плату та велике навантаження. Лише 12% задоволені рівнем заробітної плати, а 94% висловилися за скорочення бюрократичного навантаження як головного мотиватора.
Дослідження тривало понад рік, для нього залучили понад 10 000 вчителів та студентів педагогічних спеціальностей. Серед ключових знахідок — вчителів дедалі менше в містах та селах. Найзначніших втрат учительський склад зазнав із початком повномасштабного вторгнення: за цей час він скоротився на 12%, або майже на 40 тисяч учителів. Існує також значний розрив між учителями гуманітарних і технічних напрямків.
Нестача вчителів — загальносвітовий тренд, який в Україні посилюється впливом повномасштабної війни. Громадська спілка «Освіторія» та дослідницька агенція FAMA провели масштабне дослідження «Вчителі України: кадровий потенціал», щоб оцінити поточний стан вчительства та спрогнозувати потребу у вчителях до 2030 року. Освіторія, яка вже понад 10 років системно навчає вчителів і допомагає державі впроваджувати реформи в освіті та долати освітні втрати, переконана, що отримані результати дозволять полісмейкерам ефективніше планувати, спираючись на актуальні дані.