Кількість учителів в Україні щороку зменшується. Наразі зниження за 6-річний період становить 16,2%. Це непропорційно більше, ніж зниження загальної кількості населення України, яке за той самий період становить 2,48%.

Про це йдеться в новому масштабному дослідженні Освіторії. Його перші результати презентували на найбільшому освітньому фестивалі «Вчителі майбутнього» у Львові. Під час презентації відбулася панельна дискусія на тему «Ефективність сучасного вчителя: погляд держави, студента та самого вчителя». У дискусії взяли участь очільниця Освіторії Зоя Литвин, народний депутат Сергій Колебошин, заступник міністра освіти і науки Андрій Сташків, очільниця УЦОЯО Тетяна Вакуленко, колишній міністр освіти і науки Литви Гінтарас Степонавічус, старший координатор з питань освіти UNESCO Даніель Чутурич.

«Дослідження важливі. Найбільший аргумент — ресурси завжди обмежені, а бажання великі. Тому, аби знати, куди спрямувати наявний ресурс, та знати наші слабкі місця, нам потрібне дослідження», — так очільниця УЦОЯО Тетяна Вакуленко відзначила важливість збору даних в освіті. 

Основні тези з першої презентації дослідження наразі такі:

– З 2018 по 2023 рік кількість учителів у містах зменшилася на 10,9%, тоді як у селах — на 22,8%. 86% — це жінки, а середній вік усіх учителів — 49 років.


– Традиційно бачимо, що вчителі мовно-літературної галузі та вчителі молодших класів — це половина вчительського складу. Далі за кількістю — вчителі природничої галузі. Приблизно по 7% припадає на громадянську та історичну галузі та фізичну культуру. Трохи вищий відсоток учителів математики. Найменшу кількість становлять вчителі інформатики, мистецтва і таких галузей, як технологічна, соціальна і здоров’язбережувальна. За розрахунками, на одного вчителя математичної галузі припадає три вчителі мовно-літературної.


– Якщо говорити про вчителів початкових класів, то тут складний розрахунок відповідно до встановлених норм максимальної кількості учнів у класі. За старою нормою (30 учнів) брак учителів буде меншим, ніж якщо врахувати реальне навантаження класів. При цьому для норми наповнення класів (24 дитини) нестача вчителів початкової освіти у місті й селі буде приблизно співмірна. Також є значна нестача вчителів природничої та математичної галузей. Окреме питання для вивчення — нестача вчителів громадської та історичної галузей.


– У минулому році на вчителя навчалися близько 94 тисяч студентів. Більш ніж половина бачать себе у цій професії. «Внаслідок війни та мобілізації у нас збільшується кількість студентів-чоловіків на педагогічні спеціальності. Хотілося б мати іншу причину для цієї динаміки, але це є і про це треба говорити», — зазначив під час обговорення депутат Сергій Колебошин, коментуючи кількість студентів на спеціальності. 

На панельній дискусії також відзначили важливість українським учителям не лише брати іноземний досвід, а й передавати свій. «Ви маєте думати про себе як про послів, бо решта світу вчиться у вас. Особливо в країнах, де відбуваються збройні конфлікти. Будьте сміливими і бережіть себе», — зазначив старший координатор з питань освіти UNESCO Даніель Чутурич.

Повна версія звіту буде доступна на ресурсах Освіторії, зокрема на Osvitoria.Media, до серпня 2024 року.

Поділитися цією статтею