Наразі офіційно оголошено, що вступ до вищих навчальних закладів у 2022 році таки відбуватиметься за результатами ЗНО. Втім, воно матиме спрощений формат мультипредметного тесту з трьох предметів, який пройде офлайн.

Інформацію надав голова комітету Верховної Ради з питань освіти і науки Сергій Бабак та генеральний директор директорату цифрової трансформації Міністерства освіти і науки Дмитро Завгородній.

Про механізми проведення ЗНО та вступної кампанії в умовах війни також розповів міністр освіти Сергій Шкарлет під час пресконференції 1 квітня.

Формат ЗНО-2022

Зовнішнє незалежне оцінювання цього року відбудеться у спрощеному форматі. Відповідні зміни вже затвердила Верховна Рада України.

Для вступників розроблять національний мультипредметний тест з трьох предметів:

  • української мови,
  • математики,
  • історії України.

Завдань з української літератури не буде.

Загалом учасники ЗНО повинні виконати 60 завдань за 80 хвилин.

Зовнішнє незалежне оцінювання проводитиметься офлайн — так само, як минулі роки.

Випускники повинні будуть прийти до визначеного в районі місця проживання (або тимчасового перебування) центру тестування і скласти іспит. Враховуючи воєнний стан в країні і високу ймовірність повітряних тривог у різних регіонах, тестування не буде проводитися в один день і в один час.

Майбутні вступники матимуть на проходження тесту мінімум 10 днів (без урахуванням можливої додаткової сесії), розповів голова профільного комітету ВР Сергій Бабак.

Щоразу варіанти завдань будуть різними, аби забезпечити прозорість результатів.

Сергій Шкарлет також розповів, як буде оцінюватися мультидисциплінарний тест:

«Оцінка буде відповідати чинним програмам ЗНО і результат кожного зі складників тесту буде подаватися у тестових балах, а також за шкалою 100 — 200».

Безпека під час тестування

Якщо під час тестування розпочнеться повітряна тривога, то проведення мультипредметного іспиту призупинять, а його учасники мають перейти у безпечне місце.

«Це є основною умовою створення пункту тестування. Після оголошення про відбій повітряної тривоги всі учасники можуть долучитися до продовження ЗНО», — наголосив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Нагадуємо, що реєстрація на ЗНО триває.

Абітурієнти, які планують вступати до університетів у 2022 році, повинні обов’язково зареєструватися, аби мати змогу скласти мультипредметний тест. Якщо абітурієнт реєструвався на ЗНО 2022 раніше — його реєстрація дійсна.

Зокрема, необхідно створити реєстраційну картку та віддати її керівнику закладу освіти або надіслали до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти.

Реєстрація триває до 9 квітня. Створити реєстраційну картку можна за посиланням.

Якщо абітурієнт не встиг роздрукувати, передати чи надіслати документи до 9 квітня, достатньо сформувати реєстраційну картку, запевнили в УЦОЯО.

Також можна можна використати сертифікат ЗНО минулих років.

Якщо абітурієнт з тих чи інших причин має сертифікат ЗНО за 2019, 2020 або 2021 роки — ним можна скористатися цього року.

Про це йдеться й в Умовах прийому на навчання для здобуття вищої освіти.

Якщо абітурієнт має кілька сертифікатів ЗНО за різні роки, то він має право використати під час подачі документів сертифікати, які мають вищі бали з того чи іншого предмета.

Наразі на тимчасово окупованих територіях України неможливо складати іспит без критичного ризику для життя і здоров’я випускників.

«Для того, щоб скласти ЗНО цього року, необхідно переїхати на підконтрольну територію. Ми будемо намагатися зробити основну, додаткову та спеціальну сесію. Тобто, буде мінімум три сесії, коли кожен, хто захоче складати мультипредметний тест в Україні, зможе це зробити.

В цих сесіях зможуть взяти участь будь-хто. І навіть в країнах західної Європи ми передбачаємо можливість проведення такого тестування», — розповів міністр освіти.

Механізм вступу до вишів

Загалом цього року механізм вступу до закладів вищої освіти такий самий, як і в минулих роках. Єдина відмінність — тепер сертифікатів про проходження ЗНО буде не чотири, а один.

«Будуть такі ж електронні заяви й така ж електронна база. Просто замість чотирьох сертифікатів ЗНО буде підвантажуватися один — про проходження мультидисциплінарного тесту», — зазначив голова комітету ВР.

Також абітурієнти для вступу мають подавати мотиваційний лист — документ, у якому пояснюють причини, з яких вважають себе найкращими кандидатами для вступу на відповідну навчальну програму конкретного університету.

Зазвичай такий лист має мінімальну вагу і потрібен лише для того, щоб надати перевагу умовно одному з двох вступників, які набрали однакову кількість балів ЗНО. Раніше такі збіги були рідкісним явищем, але не цього року.

При вступі в умовах війни мотиваційний лист матиме дещо вищу цінність, адже випускники здаватимуть не чотири предмети, а один. Отже, ймовірність того, що кількість вступників з однаковими балами зросте — вища, пояснює Сергій Бабак.

Подання документів, співбесіди, творчі конкурси, фахові іспити і підтвердження місця навчання зможуть відбуватися з будь-якої точки світу, повідомив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Атестат, медаль, призові місця в олімпіаді не будуть впливати при вступі.

Також цього року середній бал атестата при вступі враховуватися не буде, незважаючи на те, що закон України про вищу освіту передбачає врахування цих балів.

Фото Depositphotos.

Поділитися цією статтею