Рідкісне перше видання новаторської книги Ісаака Ньютона про три закони руху, на якій зведений фундамент сучасної фізики, віднайшли в одній з бібліотек на середземноморському острові Корсика.

Ньютон написав «Математичні принципи природної філософії» латинською мовою в 1687 році. Перше видання знайшли в бібліотеці на Корсиці, яку заснував Люсьєн Бонапарт, один з братів Наполеона Бонапарта.

Ванніна Ширінська, директорка з охорони бібліотечної спадщини, дізналася про місце перебування книги, вивчаючи покажчик бібліотеки від самого Люсьєна Бонапарта.


«Я знайшла Святий Грааль в головному приміщенні, книжка була захована на верхніх полицях. Обкладинка мала пошкодження, але всередині вона в чудовому стані», – розповіла вона агентству AFP.


Згідно з легендою, дослідження Ньютона щодо законів сили тяжіння і руху почалося, коли на нього впало яблуко. Хоча правдивість цієї історії ставлять під сумнів, історикам відомо, що Ньютон мав надзвичайно плідний період, коли був студентом Кембридзького університету. Епідемія чуми призвела до закриття навчального закладу майже на два роки, з 1665 по кінець 1666 року, тому Ньютон провів цей час вдома, занурившись у математику, фізику та оптику.

«Philosophiae Naturalis Principia Mathematica» («Математичні принципи природної філософії»), 1687 рік. Фото: AFP

У своїй праці Ньютон детально описав три закони руху:

  • Об’єкт залишатиметься в інерційному стані, якщо діяти на нього без примусу.
  • Співвідношення між прискоренням і прикладеною силою F = ma.
  • На кожну дію існує однакова і протилежна дія.

Перші видання «Principia Mathematica» вважаються надзвичайно рідкісними в колах колекціонерів. У 2016 році чергове латиномовне видання цього твору потрапило до аукціонного блоку Christie’s у Нью-Йорку, де його продали за $3,7 млн анонімному покупцеві. На той час це була найдорожча друкована наукова книга, яку коли-небудь продавали на аукціоні.

За інформацією Napoleon.org, у цій бібліотеці близько 50 тисяч книг, тож фонд може приховувати ще чимало цікавих видань, передає Читомо.

Поділитися цією статтею
Автор: