Міносвіти звітує, що завдяки проєкту «Цифрові інструменти для подолання відставання у навчанні, соціально-емоційного розвитку та оцінки стану психічного здоров’я для найбільш вразливих дітей» тисячі українських учнів молодших класів отримали шанс наздогнати шкільну програму та поліпшити емоційний стан. Ідеться про освітні розриви у дітей, що проживають і навчаються на прифронтових територіях.

Освітніми розривами (educational gap, achievement gap) можна назвати різницю в рівні результатів навчання між різними групами школярів, зумовлену сталими факторами. Наприклад, соціально-економічним статусом, гендером, регіоном проживання.

Три ключові складники проєкту:

  • використання цифрових інструментів у навчальному процесі;
  • забезпечення психосоціальної підтримки та соціально-емоційного навчання дітей;
  • підвищення кваліфікації вчителів та їхня менторська підтримка.

Застосуванню нової технології передував цифровий скринінг емоційного добробуту учнів 1–4-х класів у шести прифронтових регіонах. Після аналізу результатів Міністерство освіти і науки України затвердило цю технологію для подальшого використання в освітньому процесі.

Цифровий скринінг емоційного стану став важливим інструментом діагностики, що дає змогу виявляти комплекс симптомів посттравматичного стресового розладу (ПТСР) у дітей.

У цифровий підручник eKidz.eu, який використовується для подолання освітніх втрат, інтегровано спеціальний опитувальник. Він допомагає оцінювати базові показники емоційного добробуту учнів і застосовувати ефективні психологічні методики підтримки.

Також підручник eKidz.eu містить інструменти штучного інтелекту, які допомагають оптимізувати роботу вчителів та скоротити час на перевірку завдань. Навчальна книга, яку МОН схвалило до використання ще 2022 року, входить до переліку 20 ефективних навчальних інструментів за оцінюванням UNICEF.

За три роки існування проєкту:

  • 35 000 учнів молодших класів із прифронтових регіонів України отримали доступ до інноваційної технології, що допомагає долати освітні розриви та підтримувати емоційний добробут;
  • 11 000 вчителів і психологів із Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської, Херсонської та Харківської областей пройшли спеціальне навчання;
  • 900 комп’ютерів було закуплено та передано у прифронтові сільські школи, що дало змогу створити 100 мобільних класів, обладнаних зарядними станціями та інклюзивними наборами для учнів з особливими освітніми потребами.

«Цифрова та дистанційна освіта в умовах війни для тисяч українських дітей залишається єдиною можливістю доступу до знань. Сучасні технології в поєднанні із психосоціальною підтримкою можуть стати потужним драйвером розвитку української освіти. Масштабування таких проєктів на національному рівні дозволить забезпечити рівні можливості для кожної дитини», — наголосив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

Як зазначає докторка психологічних наук, експертка проєкту Ірина Мартиненко, дослідження, проведене на базі підручника eKidz.eu, підтвердило значний розрив у рівні знань між учнями міських і сільських шкіл.

Згідно з результатами проведених в Україні PISA успішність учнів, які мають низькі показники соціально-економічного статусу, гірша, ніж таких самих учнів у країнах Організації економічного співробітництва та розвитку. Спостерігається залежність середніх результатів навчання від території проживання. Наприклад, із математики українські учні сільської місцевості продемонстрували відставання від учнів з великих міст. Це відставання з 2018 до 2022 року зросло з 3 до 5 років. Є і гендерні відмінності: дівчата демонструють помітно вищий рівень читацької грамотності порівняно з хлопцями.

Результати проєкту засвідчили, що діти, які навчалися дистанційно протягом шести тижнів, змогли наздогнати своїх однолітків, які мали можливість навчатися очно. Найбільший прогрес спостерігався в темпі читання, рівні читацького інтересу, мотивації та загальній активності учнів.

Проєкт реалізовано за підтримки Міністерства освіти і науки України благодійною організацією «100% Життя» у партнерстві з ГО «Українська посмішка» та за фінансової підтримки Гуманітарного фонду для України.

Поділитися цією статтею