У наступному навчальному році в Україні зменшать кількість бюджетних місць для навчання в аспірантурі — із 7 до 5 тис. Про це повідомив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.

«Очевидно, перевагу матимуть інженерні та природничі спеціальності — ті інновації, для яких нам дуже потрібні фахівці аспірантського рівня», — зазначив заступник міністра освіти. За його словами, торік ажіотаж щодо навчання в аспірантурі був спричинений можливістю відстрочки від мобілізації.

Як і в попедньому навчальному році, держава фінансуватиме у 2025 навчання в аспірантурі лише денної форми. Інші форми — вечірня та заочна — будуть на контрактних засадах, тобто платними.

«Ми хочемо забезпечити, щоб місце в аспірантурі мали всі, хто справді хоче писати дисертації, проводити дослідження та створювати інновації. Але щоб не було таких місць забагато, а аспірантуру використовували не за призначенням», — додав Михайло Вінницький.

У червні 2024 року були змінені правила навчання в аспірантурі:

  • вступити на контракт до аспірантури можна лише на заочну або вечірню форми,
  • вступ на денну форму навчання можливий лише за державним замовленням,
  • переведення з інших форм навчання на денну форму навчання стало недоступним,
  • поновлення навчання на денній формі дозволяється лише особам, які не є військовозобов’язаними, а також іншим категоріям, яким законно дозволено переривати навчання (вагітність, військова служба, медики тощо),
  • право на відстрочку дає лише денна форма навчання.

До 2022 року до аспірантури щороку вступало 7–8 тис. осіб. У 2024 на тест для вступу в магістратуру та аспірантуру записалося понад 246 тис. осіб. З них 91 561 особа — це чоловіки віком 25–60 років, у яких вже є ступінь магістра чи спеціаліста.

Поділитися цією статтею