Кабмін України надав кошти з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти у 2024 році. Відповідна постанова № 1145 була затверджена 4 жовтня 2024 року.
Утім батьки учнів, які вчаться в початковій школі, кажуть, що в системі оплати шкільного харчування змін не відбулось. І якщо громади зволікатимуть, гроші, виділені з держбюджету, можуть повернутися назад.
Офіс освітнього омбудсмена роз’яснює, коли молодших школярів почнуть годувати безоплатно.
Від державної субвенції до гарячого обіду на шкільному столі
Процедура отримання коштів та забезпечення безоплатним харчуванням учнів:
- постанова ухвалена, кошти почали надходити до областей та громад;
- якщо харчування забезпечується самостійно закладом освіти (готують кухарі), громада скликає сесію депутатів, на якій вносяться зміни до бюджету територіальної громади 2024 року;
- якщо заклади освіти користуються послугами кейтерингу або аутсорсингу, треба скликати сесію та внести зміни до бюджету територіальної громади 2024 року і виділити кошти з місцевого бюджету — 30% від вартості харчування;
Увага: якщо зміни до бюджету територіальної громади не будуть ухвалені, громада не зможе використати гроші державної субвенції. Якщо цього не відбудеться до кінця 2024 року — кошти повернуться до Держбюджету!
- далі громада перераховує кошти органу управління освітою. Якщо заклад автономний — кошти йдуть одразу на його рахунок;
- відділи управління освітою або школи закуповують продукти харчування (тривалість процедури — від 5 днів до півтора місяця);
- процес приготування їжі за рахунок субвенції або постачання послуг компанією кейтерингу або аутсорсингу.
Харчування — це обід чи сніданок?
Учні забезпечуються одноразовим гарячим харчуванням, незалежно від того, скільки разів харчується дитина протягом дня. Тобто безоплатним може бути або сніданок, або обід.
В яких освітніх закладах може бути безкоштовне харчування?
- Кошти на харчування отримують лише комунальні заклади загальної середньої освіти.
- Безкоштовним буде харчування в закладах освіти з очним навчанням або де поєднується очне з дистанційним.
Хто готує їжу?
За кошти державної субвенції закуповуються продукти харчування.
- Якщо в закладі освіти є кухарі, то вони готують їжу для учнів. У цьому випадку коштами забезпечується 100% вартості продуктів харчування.
- Якщо харчування для учнів забезпечується послугами кейтерингу або аутсорсингу, то за рахунок коштів субвенції оплачується не більш як 70% вартості такої послуги. Інші 30% коштів має виділити місцева громада.
- Або треба скликати сесію та внести зміни до бюджету територіальної громади 2024 року і виділити кошти з місцевого бюджету — 30% від вартості харчування, якщо заклади освіти користуються послугами кейтерингу або аутсорсингу.
Для забезпечення безоплатним одноразовим харчуванням учнів 1–4-х класів за ініціативою Президента України на 2024 рік з бюджету виділено 2 млрд грн.