Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» оголосив результати підліткового літературного конкурсу «Антитвір-2020». В онлайн-церемонії нагородження переможців взяли участь близько ста юних авторів та авторок, журі конкурсу та відома українська письменниця Катерина Бабкіна.
Цього року до участі в конкурсі була подана рекордна кількість робіт — 110 учасників та учасниць зі всієї України міркували над темою «Все буде добре. Чи ні?». Твори приймали без будь-яких обмежень у жанрі та обсязі тексту: фантастичні оповідання й реалістичні щоденники, есе, вірші, п’єси та критичні огляди книжок на тему епідемій.
Переможиці конкурсу «Антитвір-2020»:
1 місце – Чащіна Марія «Lacrima dell’anima»
2 місце – Вельшинська Вікторія «ТІ, ЩО НЕ ІСНУЮТЬ»
3 місце – Ладиченко Олександра «Квіткова хірургія»
4 місце – Строкач Дар’я «Епідемія дерев»
5 місце – Щуліпенко Катерина «Коли розквітне душа»
![Новини: Книжковий Арсенал оголосив переможців конкурсу «Антитвір-2020»](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2020/06/unnamed-6.jpg)
![Новини: Книжковий Арсенал оголосив переможців конкурсу «Антитвір-2020»](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2020/06/unnamed-5.jpg)
Переможиці конкурсу «Антитвір-2020» Вікторія Вельшинська (2 місце) та Олександра Ладиченко (3 місце)
За найбільш песимістично-оптимістичні твори спеціальні відзнаки отримали Кошуков Северин «Наодинці з совою» та Челакова Орися «Я зникла з надією, що все буде добре…». Антитвори, що посіли 1-7 місця та отримали спеціальні відзнаки, увійдуть до окремої збірки.
![Новини: Книжковий Арсенал оголосив переможців конкурсу «Антитвір-2020»](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2020/06/unnamed-4.jpg)
Фото: Олександр Попенко © ДП НКММК Мистецький арсенал
«Цьогорічний Антитвір став для нас справжньою несподіванкою. Не тільки завдяки найбільшій за 3 роки кількості учасників та учасниць, а й через надзвичайно високу якість робіт. Часом ми навіть сумнівалися, чи дійсно автор підліток – настільки зрілими були деякі твори. Зрештою я отримала величезну насолоду від читання. Пригодницька повість про Хранителів часу, містична історія про збирача душ під час епідемії в Мілані, оповідання про те, як нерозділені почуття проростають в нас, повільно вбиваючи у мовчанні, а варто ж лише почати говорити! Особливо запам’яталася зворушлива історія про екзистенційну кризу та віднайдення віри, яка мені нагадала власні підліткові роки. Після всього прочитаного ми точно знаємо – принаймні з наявністю молодих талановитих письменників у нас точно все буде добре!», — Світлана Цуркан, керівниця відділу освітніх програм Мистецького арсеналу.
Головною новиною церемонії нагородження став особливий приз, ініційований керівницею проєкту «БараБука» Танею Стус — видання збірки творів, до якої увійдуть антитвори — переможці конкурсу. Видання збірки заплановано в рамках колаборації видавництва «Ранок» та проєкту підтримки дитячого читання «БараБука». Видання очікується до наступного фестивалю «Книжковий Арсенал», що відбудеться у 2021 році.
![Новини: Книжковий Арсенал оголосив переможців конкурсу «Антитвір-2020»](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2020/06/unnamed-3-1.jpg)
«Роботи учасників вразили мене своєю глибиною, сміливістю та інтелектуальною та стилістичною освіченістю. Я читаю багато рукописів письменників і маю з чим порівнювати. Кілька робіт, які вийшли у фінал, мають потенціал рішуче конкурувати з українськими авторами, чиї книжки є на полицях книгарень, і перевершують більшість відомих мені «проб пера», — Таня Стус, керівниця проєкту БараБука.
![Новини: Книжковий Арсенал оголосив переможців конкурсу «Антитвір-2020»](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2020/06/unnamed-2.jpg)
Фото: Олександр Попенко © ДП НКММК Мистецький арсенал
«Нарешті я знайшла за що подякувати карантину та тому, що ми перенесли фестиваль «Книжковий Арсенал» на 2021 рік – за час, який я змогла спокійно присвятити читанню! Це вже втретє відбувається конкурс «Антитвір», і втретє я як член журі читаю тексти фіналістів. Зазвичай мої читання антитворів припадали на найгарячіший період підготовки до фестивалю, а в цьому році я змогла без поспіху максимально зануритися в незвичайні, глибокі, образні, динамічні та дуже щирі тексти! Я вражена багатьма авторами та авторками: їхньою майстерністю володіння словом, яскравістю образів, гостротою тем, оригінальністю прийомів, влучністю метафор, сміливістю… А ще я вражена тим, як співзвучні наші емоції щодо подій навколо, наші страхи, розгубленість, бажання побачити світло в кінці цього тунелю», — Юлія Козловець, кураторка дитячої програми Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал».
Переможиці конкурсу отримали призи від Visa — сертифікати на «Курс письменницької майстерності» від LITOSVITA та книги Катерини Бабкіної «Звичка писати» з автографом авторки. Усі фіналісти та фіналістки конкурсу отримали від Visa комплекти книг із розвитку письменницької майстерності. Окрім збірки переможців твори фіналістів будуть опубліковані на сайті Мистецького арсеналу.
![Новини: Книжковий Арсенал оголосив переможців конкурсу «Антитвір-2020»](https://osvitoria.media/wp-content/uploads/2020/06/unnamed-1.jpg)
«Дуже потішила “трушність” творів — жива мова, точні деталі і меми дозволяють побачити справжнього героя чи автора-підлітка, який не намагається вдавати із себе когось іншого, тож як читач, часто могла сказати, що вірю цьому текстові. Найбільше торкнули ті твори, де автори досліджували питання “для чого нам пандемія?” — тут були глибокі і несподівані рефлексії про цінність часу, сміливість бути собою і приймати іншого, а ще кілька справді слушних ідей, як нам полагодити світ, який зламався», — Катерина Кисельова, журналістка онлайн-видання Освіторія.
Літературний конкурс для учнів 8-11-х класів «Антитвір» відбувається в межах Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» з 2018 року. Конкурс спрямований на розвиток критичного висловлення й креативний підхід у підлітків. Тема конкурсу щороку співзвучна з фокус-темою фестивалю.