Колишня вчителька столичного приватного закладу звинуватила в домаганнях засновника цієї школи. Анна Арінархова, вчителька хімії, яка двічі потрапляла у Топ-50 премії Global Teacher Prize Ukraine у 2024 та 2021 роках.
Позиція вчительки
Освітянка Анна Арінархова на своїй Facebook-сторінці виклала свою історію спершу некоректних, сексистських висловлювань на свою адресу з боку одного зі співзасновників приватної школи.
«Я почала відповідати на сексистські коментарі, вказувати на недолугі зауваження. Ставлення до мене раптово кардинально змінилося.
Юрій почав публічно мені грубити, показово «затикати рота», не давати висловити свою думку на робочих нарадах чи позаробочих теревенях у вчительській», — написала колишня вчителька хімії київської Науково-дослідницької школи «Базис».
Згодом це переросло у цькування та подальше звільнення.
Реакція школи
Реакцією освітнього закладу на оприлюднення в соціальних мережах цієї історії став допис у Facebook.
«Школа «Базис» отримала публічне звернення в соціальних мережах щодо заяви до правоохоронних органів і заявляє, що сприятиме всебічному та об’єктивному розслідуванню ситуації.
Юрій Білецький прийняв рішення відсторонитися від будь-якої роботи та процесів школи на період роботи спеціальної комісії для можливості максимально неупередженого і обʼєктивного вивчення ситуації.
Школа «Базис» засуджує будь-які форми сексуальних домагань і дискримінації», — йдеться у повідомленні навчального закладу.
Поради юриста
Юрист Освіторія.Медіа Олександр Брижак радить освітянам, які потрапили в подібну ситуацію:
- Зберігати докази. Перше правило — зберігати докази (це свідки, електронні листи, скріншоти листування в мережах, відео).
- Чітко дати зрозуміти, що така поведінка не є допустимою. Це має бути зрозуміла, серйозна відповідь (без жодних посмішок і т.д.), з якої чітко буде зрозуміло, що це не є допустимим.
- Наголосити, що в разі повторення — реакція буде інша і безальтернативна (звернення до правоохоронних органів, до правозахисних організацій які спеціалізуються на таких випадках тощо.)
- Якщо такі дії продовжуються — публічний розголос (підтримка громадськості та розголос в даній ситуації це дієвий спосіб протидії і належного реагування) та звернення до правоохоронних органів, до правозахисних організацій які спеціалізуються на цьому).
Кваліфікація подібних дій і покарання за них
Подібні некоректні та двозначні висловлювання, жарти, дії, жести є формами харасменту
В українському законодавстві поняттю харасменту відповідає поняття «сексуальне домагання», визначення якому надане в Законі України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Так, згідно із цим законом сексуальне домагання — дії сексуального характеру (що не посягають на статеву свободу чи статеву недоторканість особи), виражені вербально, невербально або фізично (слова, жести, рухи тіла, доторкування, поплескування або інші аналогічні дії), які ображають чи принижують гідність особи та можуть супроводжуватися створенням щодо неї залякувального, ворожого або образливого, принизливого середовища (ситуації).
В Законі ж і закріплений прямий обов’язок роботодавця вживати заходів щодо унеможливлення та захисту від випадків сексуальних домагань та інших проявів насильства за ознакою статі. Звільнення працівниці за відмову терпіти домагання може бути визнане помстою, що є порушенням цього закону.
Щодо звільнення
Звільнення працівниці, яке ґрунтується на відмові терпіти такого роду, є однозначно незаконним.
Щодо відповідальності
Практики, на жаль, дуже мало. Адміністративна відповідальність з’явилась лише в 2024році.
Стаття 173-7 з Кодексу про адміністративні правопорушення «Сексуальне домагання»
Сексуальне домагання, тобто умисне вчинення проти бажання особи образливих, принизливих дій сексуального характеру, виражених вербально або невербально (слова, жести, рухи тіла), у тому числі з використанням електронних комунікацій, —
- тягне за собою накладення штрафу від вісімдесяти до ста шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
- або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин,
- або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення стосовно особи, яка перебуває у матеріальній, службовій чи іншій залежності від правопорушника, —
- тягнуть за собою накладення штрафу від ста шістдесяти до двохсот вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
- або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин,
- або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку,
- або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.