Другий рік поспіль оголошують конкурс відгуків на книги українських авторів серед школярів Донецької та Луганської, а з цього року й Харківської областей  «Читай-пиши».

Переможці конкурсу потраплять на Книжковий Арсенал, отримають подарунки: планшети, фотокамери та книжки, а також поради від провідних письменників і літераторів.

Організатори  Благодійний фонд Сергія Жадана, Український інститут книги та проєкт підтримки дитячого читання BaraBooka. Школярів конкурс вчить критично осмислювати прочитане й структурувати думки, а дорослих  краще розуміти, що діти й підлітки насправді шукають у книжках і яких знань їм не вистачає.

«Дітям потрібні книги про ті ж проблеми, з якими стикаються вони самі,  переконана Ірина Куніцина, голова й співзасновниця благодійного фонду Сергія Жадана.  Аналізуючи минулорічні роботи, ми вкотре переконувалися: шкільна програма з літератури потребує серйозних змін».

Минулого року на конкурс надійшло близько 300 рецензій. Більшість із них були написані на книжки, які діти читають поза шкільною програмою і в яких ідеться про сучасне життя.

Для відгуку школярі можуть обрати будь-яку книгу українською мовою, але перевагу журі віддаватиме рецензіям на твори сучасних українських авторів. Список рекомендованих книжок можна подивитися тут.

Цього року подавати на конкурс можна не лише текстові, а й відеорецензії.

«Відеоблоги  важлива частина сьогоднішніх комунікацій, і нам хочеться допомогти дітям навчитися не просто критично мислити, а й висловлювати свою думку різними способами, користуватися сучасними форматами,  каже Ірина Куніцина Водночас безліч дітей уже змалечку знімають і монтують відео за допомогою телефонів  і непогано було б підказати вчительству, що відеоблог може бути крутим інструментом для вивчення літератури чи будь-чого іншого, робити навчання ближчим і веселішим».

Фіналістка минулорічного конкурсу Олеся Вітченко зі Старобільська каже: «Коли я ще не могла сама зорієнтуватися, що читати, то просто читала за шкільною програмою. Але мені завжди хотілося читати книги авторів з мого рідного міста, зі Старобільська. Було цікаво, про що пишуть та як думають люди, що ходили тими ж вулицями, що і я, росли в тих самих умовах. Так я відкрила для себе Сергія Жадана, з яким ми в різний час вчилися в одній школі».

Як і минулоріч, організатори запросять школярів і викладачів у різних містах українського Сходу на зустрічі з українськими письменниками та критиками, які поділяться з дітьми порадами, як писати рецензії цікаво й аналітично, та й читати  більш вдумливо і з захопленням. Відбудеться тур за фінансової підтримки Українського інституту книги.

«Довгий час Схід України був ніби поза культурним полем. Нам важливо не просто декларувати, що Схід  це Україна, а допомогти дітям цих областей бути безперервно включеними в сучасний культурний контекст країни, у тому числі  літературний»,  говорить співорганізаторка й членкиня журі конкурсу, дитяча письменниця й керівниця BaraBooka Тетяна Стус.

Конкурс уже розпочався, надіслати рецензію можна до 1 квітня. Для участі в конкурсі потрібно заповнити реєстраційну форму і долучити до неї свій текстовий та/або відеовідгук. Додаткову інформацію про конкурс можна отримати на сайті конкурсу, на сторінці конкурсу в Facebook чи проєкту підтримки дитячого читання BaraBooka. Переможців визначатимуть у двох вікових групах: 10-13 та 14-17 років та у двох номінаціях: текстові та відеорецензії.

Переможців оголосять після 20 квітня, а нагородять під час Книжкового Арсеналу в Києві. Організує поїздку переможців з їхніми учителями або батьками БФ Сергія Жадана за підтримки фонду Ukraine charity. На Арсеналі діти познайомляться з журі конкурсу та оберуть собі найновіші книжки від видавництв «Фабула» й «Ранок»  видавці подарують сертифікати 12 переможцям.

Ті, хто посів 1-ші місця, отримають також планшети, а 2-гі і 3-ті місця  фотокамери миттєвого друку. Книжки від видавництв-партнерів отримають 60 фіналістів конкурсу.

Члени журі конкурсу «Читай-пиши»:

Сергій Жадан, письменник, перекладач, громадський активіст;

Ганна Улюра, літературознавиця, літературна критикиня;

Ірина Славінська, журналістка, ведуча, літературознавиця;

Андрій Курков, письменник, журналіст, президент Українського ПЕН;

Анастасія Музиченко, провідна фахівчиня НЦ «МАНУ», літкритикиня;

Євген Стасіневич, літературний критик, ведучий, літературознавець;

Ярослав Підгора-Гвяздовський, кінокритик, член експертної комісії з питань видачі прокатних посвідчень при Держкіно, член відбіркових комісій українських кінофестивалів і премій, експерт Українського культурного фонду;

Тетяна Стус, дитяча письменниця, засновниця та керівниця освітніх і культурних проєктів, громадська діячка;

Галина Ткачук, дитяча письменниця, викладачка літературного гуртка «Написатор», сценаристка проєкту «Живі письменники» Українського інституту книги;

Маша Сердюк, дитяча письменниця, журналістка, блогерка.

Партнерами проєкту стали Національний центр «Мала академія наук України», видавництва «Ранок» і «Фабула», британський фонд Ukraine Charity. 

Поділитися цією статтею
Автор: