Офіс освітнього омбудсмена ініціює зміни до законодавства про освіту, згідно з якими інформацію про зміну шкільної мережі мають оприлюднити за півтора року. Про це сказав освітній омбудсмен Сергій Горбачов під час презентації доповіді «Дотримання прав в освіті — 2020».

Омбудсмен повідомив, що до його офісу надійшло чимало звернень щодо того, що в травні учням кажуть: «У нас не буде 10-го класу, йдіть куди хочете». Класи не набирають через зміни, пов’язані реорганізацією освітньої мережі.

«Відповідно до законів «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» ми змінюємо освітню мережу, тобто створюються профільні академічні ліцеї, гімназії, опорні заклади освіти, філії опорних закладів, і це викликає багато запитань від батьків, вчителів, дітей, які дійсно можуть потерпати від таких дій», — розповів Сергій Горбачов.

Втім, хоч зміни мережі і, відповідно, формату навчальних закладів неуникні, ситуація, коли батьки і діти про це дізнаються в останній момент — неприпустима. Освітній омбудсмен зауважив, що такі випадки, коли випускників 9-х класів ставлять перед фактом, що набору в 10-й клас у школі не буде, свідчать про відсутність комунікації з боку органів місцевого самоврядування, які є засновниками закладів освіти. Тому він планує врегулювати це на законодавчому рівні.

«Саме тому ми запропонували зміни до закону про повну загальну середню освіту, ці зміни схвалив комітет ВР з питань освіти та науки. Сподіваюся, на найближчому пленарному засіданні ці зміни будуть внесені. За цими нормами повідомлення про зміну мережі мають бути оприлюднені не пізніше, ніж за півтора року до набрання ними чинності. Тобто якщо ми хочемо з вересня 2023 року зробити модернізацію мережі, ми маємо про це повідомити в березні 2022», — сказав Горбачов.

Водночас він наголосив, що термін «право на освіту» часто хибно трактується як «місце освіти».

«Право на освіту означає, що освіту можна здобувати в різних формах, у різних форматах і не обов’язково в наближеному місці, маються на увазі 10–11-ті класи. Це потрібно комунікувати», — наголосив омбудсмен.

Поділитися цією статтею