Подробиці про масштабний проєкт із переосмислення української історії в інтерв’ю виданню «Бабель» повідомив його ідеолог, історик, професор Єльського університету Тімоті Снайдер.
Ідеться не про підручник, навіть не про друковане енциклопедичне видання. Це буде онлайн-проєкт про події і процеси за 5 000 років на території сучасної України. Доступ до інформації буде двома мовами (вочевидь, українською та англійською). Пізніше будуть видані товста книга, згодом тонша.
Ключові питання, на які науковці шукають відповідей, досліджуючи 70 тем:
- Хто ми?
- Як уможливилася нація?
Усі теми будуть пов’язані між собою. Якщо згадуватиметься якийсь період, явище чи представник з іншої теми, глибше ознайомитися з перегуком можна буде за посиланням.
«Історики не можуть точно вказати, хто є хто. Але якщо ви знаєте, що ваша історія — це греки, готи, скіфи, скандинави, ви можете віднайти цікавий для себе куточок і щось з ним зробити, більше дізнатися про своє минуле.
Для мене Україна має найцікавішу історію у світі. І замість дивитися на неї через малесеньке віконце, ви можете побачити величезний горизонт», — сказав в інтерв’ю Тімоті Снайдер.
«Українська історія: глобальна ініціатива» розрахована на три роки (торік у листопаді відбулася презентація проєкту в Лондоні). До розробки залучені історики, археологи, психологи, палеонтологи. До ради директорів проєкту входять:
- Енн Епплбаум — лавреатка Пулітцерівської премії, історикиня, журналістка, авторка книжок про Голодомор та сталінські репресії;
- Карл Більдт (голова) — співголова Європейської ради з міжнародних відносин, премʼєр-міністр Швеції (1991–1994);
- Віктор Пінчук (засновник, автор ідеї) — український бізнесмен, меценат;
- Борис Ґудзяк — архієпископ і митрополит Філадельфійської митрополії Української греко-католицької церкви, президент Українського католицького університету;
- Наталія Гуменюк — журналістка, співзасновниця Public Interest Journalism Lab;
- Юлія Мостова — головна редакторка газети «Дзеркало тижня»;
- Філіп Сендс — юрист, професор права в Університетському коледжі Лондона;
- Тімоті Снайдер — професор Єльського університету;
- Фарід Закарія — ведучий CNN, колумніст The Washington Post;
- Сергій Жадан — поет і новеліст.
Основне завдання для авторів проєкту — писати так, щоб таку версію історії України міг прочитати будь-хто (люди різного віку та рівня академічних знань).
«Це публічна історія, яка ґрунтується на глибоких наукових дослідженнях. Це буде подарунком для всіх», — додав історик Тімоті Снайдер.