Цього року типовий підлітковий стрес посилений тривогами щодо COViD-19 та соціальною ізоляцією. Сумніви в майбутньому й утрата надії — одні з причин розвитку депресії у підлітків. Видання Edutopia поділилося порадами, як допомогти їм впоратись із цими почуттями.

Сью Арзола, директор середньої школи Сауз Пойнт у Каліфорнії в дисертації про провадження освіти з надією підкреслює: «Надія залучає як пильність, так і наполегливість, коли ми прагнемо втілити наші мрії чи цілі. Також надія залучає оптимізм та самозарадність, оскільки вона включає віру в те, що майбутнє буде кращим за теперішнє, і всередині кожного з нас є сила зробити його таким».

Зараз усі покоління переживають психологічно складні часи одночасно, і тому підлітки мають менше дорослих навколо, на яких можна спиратися, бо ті самі часто не мають ресурсу. Тому особливої ваги набувають зусилля вчителів і батьків у подоланні підліткової безнадії.

Застосовуйте проєктне навчання

Його суть полягає в тому, щоб використовувати здобуті в школі знання та навички для впливу на світ поза школою. Для цього слід спонукати учнів досліджувати теми, які їх особисто цікавлять, і створювати відповідні проєкти з дослідження. Це допомагає молоді розвиватися, вивчати різні точки зору і формувати власні висновки.

Звертайте увагу на позитивні події

Надія і позитив не тотожні, але інформація, що надихає, може допомогти створити середовище, у якому вища ймовірність виникнення в підлітків надії. Допоможіть компенсувати смог негативних новин, показавши учням, що у сьогоденні є й добрі події.

Давайте підліткам приклади того, що вони можуть впливати на речі

Розповідайте про інших дітей, які мали вплив: їм може бути корисно почути про досягнення когось їхнього віку. Покажіть учням, що є підлітки, які беруть активну участь у житті своєї громади й змінюють його на краще.

Розповідайте про історію людства з точки зору її вдосконалення

В історії траплялися злети й падіння, але підлітки ще не живуть достатньо довго, щоб відчути або вивчити ці закономірності глибоко. Зосередьтеся на моментах історії, коли цивілізація виривалася з темних епох. Допоможіть учням побачити ширшу картину та допоможіть їм зрозуміти, що наші найглибші ями — це лише моменти часу.

Звертайте увагу на різні аспекти явищ з точки зору науки

Наприклад, навіть руйнівні пожежі мають інший бік: після них ґрунт стає більш поживним і багатшим для виникнення життя. Знайдіть ті приклади в науці, які показують красу після шторму.

Заохочуйте активність учнів

Допоможіть їм знайти організації, які приймають підлітків-волонтерів. Залежно від їхніх інтересів чи сил, завжди можна знайти ініціативи до смаку і можливостей. Робити добро для інших може допомогти перемогти безнадію.

Навчайте дітей практиці майндфулнес

Майндфулнес — метод тренування уваги, навичок усвідомленості, управління стресом. Учням будь-якого віку важко уявити важкі часи в перспективі. Вони не можуть регулювати, коли хвилюватися. Підлітки відчувають глибше та чутливіше на все реагують, ніж люди в іншому віці. Допоможіть їм зрозуміти, що вони відчувають. Подумайте разом над стратегією, як заспокоїти бурю в їхніх серцях та головах.

Поділитися цією статтею