Мала академія наук України вже три місяці реалізує проєкт із залученням всесвітньо відомих науковців — онлайн-лекції Нобелівських лауреатів для української спільноти. У червні слухачі лекцій дізнаються про особливості інтуїтивного судження, перспективи молекул ДНК, РНК і білків, а ще про те, як російська агресія впливає на світову економіку.

У рамках проєкту «Лекції майбутнього» 50 суперзірок світової науки презентують свої знання та напрацювання для підтримки і подальшого розвитку української молоді й інших охочих до знань. Вперше світова академічна спільнота об’єдналась у такому масштабному проєкті для того, щоб поділитися досвідом з українцями та популяризувати сучасні наукові знання.

«Цей місяць особливий за складом лауреатів, що будуть читати лекції. У червні виступати для українців погодилися володарі Нобелівських премій із США, Канади, Ізраїлю, Великої Британії, Німеччини та Швейцарії. Серед них зокрема такі суперзірки, як Деніел Канеман, якого ми почуємо 21 червня, та Джозеф Стігліц, що прочитає лекцію в контексті російської агресії 8 червня. Цей виступ він підготував спеціально для нашого проєкту», — зазначає заступник директора НЦ «МАНУ» з міжнародних відносин Євген Кудрявець.

«Лекції майбутнього» — проєкт, який МАН ініціювала та реалізує з 1 квітня за підтримки Нобелівських лауреатів з усього світу. Записи понад 30 лекцій, що вже відбулися в рамках проєкту, доступні на каналі Малої академії наук у YouTube, а конспекти — на освітній платформі МАН.

Розклад онлайн-лекцій на червень:

 • 3 червня, 18:00

Тема: «Що таке окрема молекула і що робити, аби побачити її нанорозміри».

Лектор: Вільям Мернер, лауреат Нобелівської премії з хімії 2014 року «за розвиток флуоресцентної мікроскопії високого розділення».

 • 4 червня, 11:00

Тема: «Антибіотики нового покоління».

Лекторка: Ада Йонат, отримала Нобелівську премію з хімії 2009 року «за дослідження структури та функцій рибосоми».

 • 6 червня, 17:00

Тема: «Новий вимір: революційна реформа сучасної метричної системи».

Лектор: Вільям Деніел Філліпс, лауреат Нобелівської премії з фізики 1997 року «за створення методів охолодження і затримки атомів лазерним променем».

 • 7 червня, 17:00

Тема: «Теломери та хвороби: важливість науки для суспільства».

Лекторка: Керол Грейдер, отримала Нобелівську премію з фізіології або медицини 2009 року «за відкриття механізмів захисту хромосом теломерами та ферменту теломерази».

 • 8 червня, 16:00

Тема: «Вторгнення Росії та поява нової економічної парадигми».

Лектор: Джозеф Юджин Стігліц, став лауреатом Нобелівської премії з економіки 2001 року «за дослідження ринків з асиметричною інформацією».

 • 10 червня, 18:00

Тема: «Відкриття РНК-інтерференції -— пригнічення експресії генів довголанцюговою РНК».

Лектор: Ендрю Фаєр, отримав Нобелівську премію з фізіології або медицини 2006 року «за відкриття РНК-інтерференції — пригнічення експресії генів дволанцюговою РНК».

 • 13 червня, 16:00

Тема: «Як дослідження нейтрино та темної матерії допомагають зрозуміти Всесвіт».

Лектор: Артур Брюс Макдональд, лауреат Нобелівської премії з фізики 2015 року «за відкриття нейтринних осциляцій, яке доводить, що нейтрино мають масу».

 • 15 червня, 17:00

Тема: «Розробка теорії та методів аналізу селективних вибірок».

Лектор: Джеймс Джозеф Хекман, отримав Нобелівську премію з економіки 2000 року «за розробку теорії і методів аналізу селективних вибірок».

 • 17 червня, 18:00

Тема: «Теорія переносу електрона в розчинах».

Лектор: Рудольф Артур Маркус, володар Нобелівської премії з хімії 1992 року «за внесок у теорію реакцій перенесення електрона в хімічних системах».

 • 21 червня, 17:00

Тема: «Переваги й недоліки інтуїтивного судження».

Лектор: Деніел Канеман, 2002 року отримав Нобелівську премію з економіки «за інтеграцію висновків психологічних досліджень в економічну науку, особливо щодо людських суджень і прийняття рішень в умовах невизначеності».

 • 22 червня, 11:00

Тема: «Молекули життя: ДНК, РНК, білки — історія в перспективі».

Лектор: Курт Вютріх, лауреат Нобелівської премії з хімії 2002 року «за розробку ЯМР-спектроскопії для аналізу тривимірної структури біологічних макромолекул у розчині».

Зареєструватися на «Лекції майбутнього» можна на сайті МАН. Шукайте «Розклад лекцій на червень» і вибирайте цікаву тему.

Лекції безоплатні, їх проводять англійською мовою із синхронним перекладом на українську.

Поділитися цією статтею