Звільнення, зарплати та оцінювання під час воєнного стану: пояснює освітній омбудсмен

Чи можуть вас звільнити, якщо ви викладаєте дистанційно з-за кордону? Чи означає простій позбавлення заробітної плати? Як вашим випускникам з окупованих територій скласти національний мультипредметний тест? Ці та інші питання роз’яснив освітній омбудсмен Сергій Горбачов на вебінарі інноваційного центру «Про.Світ». Повну версію можна переглянути за посиланням, а короткі нотатки з події публікуємо нижче.

Чого не передбачає воєнний стан?

Це правда, що воєнний стан передбачає обмеження певних прав. Зокрема, дійсно, працівника без його згоди можна перевести на іншу роботу або наділити іншими повноваженнями в межах освітнього процесу. Але часто цим користуються, щоб обмежити працівників в інших правах. Тому варто знати закон і за несправедливості вміти себе захистити. Наприклад, під час воєнного стану не можна:

  • залишати людей без заробітної плати;
  • вимагати від людей неправомочних заяв;
  • безпідставно звільняти людей.

Тому ніколи не погоджуйтеся на ці дії.

Питання звільнення та простою

Якщо я викладаю дистанційно з-за кордону, чи можуть мене звільнити або відправити у простій?

Ні, не можуть. Людина може виконувати свою роботу дистанційно з будь-якого місця. Якщо вона виконує свою роботу якісно, то питання закрите. Керівник навіть не має права вимагати інформацію, звідки ви працюєте дистанційно. Він може запитати, але право надати чи не надати відповідь залишається за вами. Також виїзд за кордон не є причиною відправити вас у простій. Тільки у випадку, якщо це умова для всього колективу.

Чи можуть вимагати від мене повернутися до викладання офлайн?

Теоретично можуть. Якщо директор пише заяву про захист життя дітей і вчителів від крилатих ракет. Але практично це нісенітниця. І з людської точки зору повертатися в офлайн і змушувати повертатися матерів і дітей — це безсовісно. Я це не підтримую.

Чи можуть мене звільнити за невиставлення оцінок до фізичного журналу?

Чинні нормативно-правові акти визначають, що під час дистанційного навчання можна вести облік оцінок електронно. А фізично заповнити журнал можна буде після переходу до очної форми.

Коли керівник може перевести працівників на простій?

Коли організовувати навчання немає змоги. Це один з варіантів дій в окупації: керівник може перевести всіх у такий режим, учителям буде нараховуватися неповна оплата, але вони не будуть ходити на роботу і співпрацювати з окупаційною владою. Також є варіант, коли керівник частково відправляє працівників у простій — наприклад, охоронців та працівників їдальні, якщо вони не можуть фізично виконувати свої обов’язки. Але відправляти у простій для економії коштів за повноцінного виконання обов’язків — незаконно. Навіть якщо школа переведена на забезпечення переселенців, а ви виконуєте інші функції.

Чи можуть мене примусово відправити у відпустку власним коштом?

Заява на відпустку власним коштом може бути написана виключно працівником.

Питання оплати праці

Чи мають мені виплачувати повну зарплату?

Так, мають. Якщо ви виконуєте свої або інші покладені на вас обов’язки — ви маєте отримувати повну заробітну плату. Неповна оплата може бути передбачена простоєм. Але тоді і працювати ви не повинні. Змушувати вас повноцінно працювати і при цьому урізати зарплату не можна. Хоча, звісно, є випадки знищення бухгалтерії і від’їзду відповідальних за нарахування коштів осіб. Але ці питання мають вирішуватися залежно від ситуації.

Що буде з надбавками?

У зв’язку з війною освітня субвенція була скорочена на 10 % у 2022 році. А оскільки його половина вже минула, то надбавки можуть скорочуватися на 17–20 %.

Як отримати виплати за відпустки: оздоровчі, у зв’язку з пологами і для догляду за дитиною?

Процедура отримання виплат за народження дитини не змінюється. Вони гарантовані. Виплати за оздоровчі відпустки мають розглядатися в межах фонду оплати праці.

Питання життя в окупації

Як працювати вчителям в окупації?

Однозначної відповіді немає. Держава від вас як від громадян вимагає фактично одне — ДОБРОВІЛЬНО не співпрацювати з окупантами. Інша справа, якщо від вас щось вимагають під дулами автоматів. Тут кожен має виходити з власних обставин, бо кейсів дуже багато.

Детальніше про те, як працювати вчителям в окупації, читайте в цій статті — прим. ред

Як випускникам скласти НМТ на окупованій території?

Отримати документ про освіту випускники зможуть, якщо долучаться до дистанційного навчання в будь-якій школі, яка працює за українською програмою. Але з приводу тесту мусимо визнати: скласти його в окупації неможливо. Єдиний шанс для випускників — це виїхати на підконтрольну територію і скласти там НМТ в одну з кількох сесій. Якщо цього не вдасться зробити, то вступити цього року вони не зможуть.

Питання оцінювання

Як виставляти оцінки учням?

Якщо неможливо виставити оцінки зараз, то за наказом МОН оцінки за рік виставляються на основі першого семестру та оцінок до війни. Також є можливість ставити зараховано/не зараховано. З приводу свідоцтва для вступу. Фізичний атестат не отримають дуже багато дітей. Але його можна буде витягти в ЄДЕБО за номером і ПІП. Зараз вирішуємо, як саме діти дізнаватимуться про ці номери. 

А про те, як завершити навчальний рік, ми детально писали тут — прим. ред.

Питання зарахування до першого класу

Як оформити прийняття заяви про вступ до першого класу?

Наразі заява про вступ може бути відсканована і надіслана електронно до 31 травня. Ви маєте зареєструвати абсолютно всі заяви. Далі в першу чергу зараховуються ті, хто проживає на закріпленій за школою території. На вільні місця набирають решту учнів. Якщо вільних місць немає, то варто сформувати окремі класи або звернутися до управління освіти з урегулюванням можливості переведення частини дітей до іншої школи за наявності вільних місць.

Як зарахувати дитину без свідоцтва про народження?

Це можливо. Записуєте дані зі слів батьків, а потім рекомендуєте їм негайно звернутися до ЦНАПу для відновлення документів.

Про те, як отримати та відновити документи дитини, ми писали тут — прим. ред.

Якщо в матералі немає відповіді на ваше запитання

Більше роз’яснень є на сайті освітнього омбудсмена. Якщо ви не знаходите відповіді і там, то можете подати скаргу до Служби освітнього омбудсмена. Це можна зробити:

Як правильно сформувати звернення — читайте на сайті.

Поділитися цією статтею