Звільнення, зарплати та оцінювання під час воєнного стану: пояснює освітній омбудсмен

Чи можуть вас звільнити, якщо ви викладаєте дистанційно з-за кордону? Чи означає простій позбавлення заробітної плати? Як вашим випускникам з окупованих територій скласти національний мультипредметний тест? Ці та інші питання роз’яснив освітній омбудсмен Сергій Горбачов на вебінарі інноваційного центру «Про.Світ». Повну версію можна переглянути за посиланням, а короткі нотатки з події публікуємо нижче.

Чого не передбачає воєнний стан?

Воєнний стан передбачає обмеження певних прав. Зокрема співробітника без його згоди можна перевести на іншу роботу, не визначену трудовим договором. Але якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я та лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що можуть загрожувати життю чи нормальним життєвим умовам людей. Не дозволяється таке переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії. Але часто цим користуються, щоб обмежити працівників в інших правах. Наприклад, примушують працівників повертатися на очну роботу в небезпечні місця. Тому потрібно знати закон і за несправедливості вміти себе захистити. Наприклад, під час воєнного стану не можна:

  • залишати людей без заробітної плати;
  • вимагати від людей неправомочних заяв;
  • безпідставно звільняти людей.

Тому ніколи не погоджуйтеся на ці дії.

Питання звільнення та простою

Якщо я викладаю дистанційно з-за кордону, чи можуть мене звільнити або відправити у простій?

Ні, не можуть. Людина може виконувати дистанційно свою роботу з будь-якого місця (докладніше у публікації “Освіта в умовах воєнного стану”, запитання 24). Керівник не має права вимагати інформацію про місце вашої дистанційної роботи. Він може запитати, але право надати чи не надати відповідь залишається за вами. Оголосити простій можуть тільки якщо це умова для всього колективу, тобто якщо заклад освіти вимушений призупинити роботу або працівнику, який не може виконувати роботу дистанційно через відсутність техніки, Інтернет-зв’язку, або посадові обов’язки.

Чи можуть вимагати від мене повернутися до викладання офлайн?

Керівник не може гарантувати безпеку захисту працівників від ракетного удару, особливо в закладах освіти, в яких немає укриття. Тому закликаю керівників не змушувати педагогічних працівників, насамперед жінок, які мають дітей, повертатися на очну роботу.

Чи можуть мене звільнити за невиставлення оцінок до фізичного журналу?

Чинні нормативно-правові акти визначають, що під час дистанційного навчання можна вести облік оцінок електронно. А фізично заповнити журнал можна буде після переходу до очної форми.

Коли керівник може перевести працівників на простій?

Коли організовувати навчання немає змоги. Це один з варіантів дій в окупації: керівник може перевести всіх у такий режим, учителям буде нараховуватися неповна оплата, але вони не будуть ходити на роботу і співпрацювати з окупаційною владою. Також є варіант, коли керівник частково відправляє працівників у простій — наприклад, охоронців та працівників їдальні, якщо вони не можуть фізично виконувати свої обов’язки. Але відправляти у простій для економії коштів за повноцінного виконання обов’язків — незаконно. Навіть якщо школа переведена на забезпечення переселенців, а ви виконуєте інші функції.

Чи можуть мене примусово відправити у відпустку власним коштом?

Заява на відпустку власним коштом може бути написана виключно працівником. Будь-який примус незаконний: ані до заяв на звільнення, ані до заяв на відпустку. Не погоджуйтеся писати під тиском жодних заяв. Адже якщо ви власноруч написали заяву на відпустку, відкликати працівника з відпустки може лише керівник закладу освіти – і для цього є чіткі підстави, які визначені законом. Довести, що така заява була написана під тиском або примусом також практично неможливо.

Питання оплати праці

Чи мають мені виплачувати повну зарплату?

Якщо ви ходите на роботу і виконуєте свої або інші покладені на вас обов’язки або працюєте дистанційно — ви маєте отримувати повну заробітну плату. Неповна оплата праці може здійснюватися під час простою, проте й тоді законодавство не забороняє керівнику виплачувати працівникам повну заробітну плату. Але під час простою ви і працювати не повинні. Змушувати вас повноцінно працювати та водночас урізати вам зарплату — не можна.

Є випадки, коли бухгалтерію було знищено, коли відповідальні за нарахування заробітної плати виїхали.

Що буде з надбавками?

У зв’язку з війною освітня субвенція буде зменшена на 10 % у червні-грудні 2022. Листом МОН від 25.04.2022 р. № 274 визначається, що керівники закладів освіти мають право зменшувати розміри лише тих доплат і надбавок, які встановлені нормативними актами у граничних розмірах або мають необов’язковий характер (за складність, напруженість, за виконання особливо важливої роботи, за престижність праці тощо) і розмір яких залежить від наявного фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі. Докладніше про надбавки в публікації освітнього омбудсмена тут (запитання 21).

Як отримати виплати за відпустки: оздоровчі, у зв’язку з пологами і для догляду за дитиною?

Процедура отримання виплат за народження дитини не змінюється. Вони гарантовані. Виплата допомоги на оздоровлення педагогічним та науково-педагогічним працівникам проводиться в повному обсязі, тобто в розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) (стаття 57 Закону України «Про освіту»). Виплати за оздоровчі входять до фонду оплати праці. Але зараз, під час воєнного стану, відпустка становить 24 днів, але поки не є зрозумілим механізм виплати оздоровчих виплат. Тому звернувся до органів влади щодо надання відповідних роз’яснень.

Питання життя в окупації

Як працювати вчителям в окупації?

Однозначної відповіді немає. Держава від вас як від громадян вимагає фактично одне — ДОБРОВІЛЬНО не співпрацювати з окупантами. Інша справа, якщо від вас щось вимагають під дулами автоматів. Тут кожен має виходити з власних обставин, бо кейсів дуже багато.

Детальніше про те, як працювати вчителям в окупації, читайте в цій статті — прим. ред

Як випускникам скласти НМТ на окупованій території?

Отримати документ про освіту випускники зможуть, якщо долучаться до дистанційного навчання в будь-якій школі, яка працює за українською програмою. Але з приводу тесту мусимо визнати: скласти його в окупації неможливо. Єдиний шанс для випускників — це виїхати на підконтрольну територію і скласти там НМТ в одну з кількох сесій. Якщо цього не вдасться зробити, то вступити цього року вони не зможуть.

Питання оцінювання

Як виставляти оцінки учням?

Як здійснювати оцінювання — визначено наказом МОН від 01.04.2022 року № 290. Якщо неможливо виставляти оцінки зараз, то, за цим наказом , оцінки за рік можна виставляти на основі першого семестру та оцінок до війни. Також є можливість ставити зараховано/не зараховано, але за певних умов, наприклад, якщо з об’єктивних причин учень не може долучитися до навчання під керівництвом педагогів. Докладніше про оцінювання — в публікації освітнього омбудсмена.

А про те, як завершити навчальний рік, ми детально писали тут — прим. ред.

Питання зарахування до першого класу

Як оформити прийняття заяви про вступ до першого класу?

Наразі заява про вступ може бути відсканована і надіслана електронно до 31 травня. Ви маєте зареєструвати абсолютно всі заяви. Далі в першу чергу зараховуються ті, хто проживає на закріпленій за школою території. На вільні місця набирають решту учнів. Якщо вільних місць немає, то варто сформувати окремі класи або звернутися до управління освіти з урегулюванням можливості переведення частини дітей до іншої школи за наявності вільних місць.

Як зарахувати дитину без свідоцтва про народження?

Це можливо. Записуєте дані зі слів батьків, а потім рекомендуєте їм негайно звернутися до ЦНАПу для відновлення документів.

Про те, як отримати та відновити документи дитини, ми писали тут — прим. ред.

Якщо в матералі немає відповіді на ваше запитання

Більше роз’яснень є на сайті освітнього омбудсмена. Якщо ви не знаходите відповіді і там, то можете подати скаргу до Служби освітнього омбудсмена. Це можна зробити:

Як правильно сформувати звернення — читайте на сайті.

Поділитися цією статтею