Літні канікули закінчилися, а бажання дитини вчитися залишилося десь у минулому році? Це нормальна реакція нашого мозку на паузи в навчанні, незалежно від віку. Тому-то з першого уроку влаштовувати дітям експрес-курс із повторення матеріалу за минулий рік не варто. Адже так ви проігноруєте всі нейрофізіологічні і психологічні особливості дитини. Як тоді визначити, з яким рівнем знань учні повертаються до школи? І як знову мотивувати їх до навчання без стресу для себе? Зібрали для вас український та закордонний досвід.
Повернутися до навчання без стресу та перевірити рівень знань учнів допоможуть тести в ігровій формі. З їхньою допомогою учні з цікавістю пригадуватимуть вивчений матеріал попереднього класу, а вчителі дізнаються, на яких темах сфокусуватися на уроках у найближчий місяць або два. А якщо підготувати такі тести онлайн, учитель зможе ще більше зацікавити дітей проходити їх у інтерактивній формі тестування. Адже інтерактивні тести можна представити як захопливі онлайн-ігри, які так до вподоби дітям. Понад готових 40 000 інтерактивних вправ і десятки діагностичних тестів з математики, алгебри, англійської та української мов для 5–9 класів ви знайдете на безкоштовній платформі JustClass. У чому зручність таких тестувань ми ще поговоримо далі. А поки з’ясуємо, що зазвичай відбувається за кордоном і в Україні у школах 1 вересня.
Як перевіряють знання учнів після літніх канікул за кордоном?
У США погіршення рівня знань дитини, що повертається до навчання після літніх канікул, називають «літньою невдачею» або «літнім ковзанням». Як його подолати та чому він виникає, дослідники вивчають з початку минулого століття — більше в США, менше в Європі. Можливо, через те, що канікули в США тривають майже вдвічі довше — 12 тижнів. Завдяки таким дослідженням відомо, що учні після літнього відпочинку суттєво відстають у математиці, хоча в читанні показують прогрес.
Практика перевірки знань у школах США, система освіти якої вважається однією з найкращих, достатньо широка: від письмових завдань до тестів і групових проєктів. У кожному штаті можуть бути різні підходи,бо американська освіта заохочує ініціативність педагогів і самоврядування.
У письмових завданнях учитель звертає увагу на глибину порушених питань, грамотність письма. Щодо проєктної роботи, то підхід схожий: головне — непряме оцінювання завдяки обережному спостереженню вчителя. Тестування ж проводиться без виставлення оцінок — учням дають тести з розумінням, що вміння мислити головніше, ніж офіційні бали. Вчителям рекомендують використовувати інноваційні та творчі стратегії. Як можна побачити, головний маркер усіх цих підходів — невимушеність, відсутність примусу та оцінювання без оцінок.
Подібний підхід також поширений серед прогресивних учителів в Україні.
Як у нас в Україні?
За словами методистки з географії української онлайн-школи JustSchool Ольги Суптело, підхід до оцінювання учнів після літніх канікул зазвичай залежить від самого викладача. Інколи тестування передбачає багаторівневі контрольні роботи буквально в перші дні нового навчального року. Такий варіант — суворий і стресовий для дітей. До того ж він не допомагає зрозуміти рівень розвитку всього класу, а лише оцінює залишкові знання окремих учнів.
Друга поширена практика — це короткі опитування чи завдання в ігровій формі. Такий підхід ефективний, якщо учні відчувають залученість, а вчитель уміє працювати з класом. Це можуть бути інтерактивні тестування на норвезькій платформі Kahoot! або інших платформах. Цей формат, за спогадами заступниці старшого методиста з хімії в онлайн-школі JustSchool Світлани Пилипчук, сприяє дружнім обговоренням у класі та спільній роботі над опрацюванням вправ, презентацій і навчальних відео.
Цей інтерактивний і творчий підхід стає дедалі більше популярним в Україні. Зокрема, завдяки поширенню різноманітних інструментів для онлайн-тестувань. Наприклад, у січні 2023 українська онлайн-школа JustSchool запустила власну безкоштовну платформу, на якій вчителі можуть задавати готові інтерактивні завдання з можливістю автоперевірки. А віднедавна і користуватися підготовленими методистами діагностичними тестами з математики, алгебри, англійської та української мов для 5–9 класів. У чому перевага такого тестування?
JustClass: місце прогресивних методик і захопливої освіти
В одному з попередніх матеріалів ми писали, що місія творців JustClass — зекономити час учителів на підготовці та перевірці завдань для домашніх і підсумкових робіт, а також зробити дитячу освіту в Україні цікавою та якісною. Тому всі завдання на цій платформі перевіряються автоматично, а оцінки зберігаються в особистому кабінету вчителя й учнів.
На відміну від міжнародних платформ для квізів, як-от Kahoot!, на JustClass є база готових інтерактивних тестів з різноманітних предметів для усіх класів. Тобто вчителям більше не потрібно на одному сайті створювати тести з географії, а на іншому — шукати готові тести з історії України.
Так само команда методистів цього проєкту до початку навчального року підготувала абсолютно нові тести для учнів 5–9 класів з 4 предметів, як ми вже зазначали. Завдяки їхній інтерактивній формі, учні не відчувають тиску й з цікавістю виконують ці вправи з різних гаджетів.
Спробуйте влаштувати таку інтерактивну перевірку знань учнів після канікул — і переконайтеся, що дозоване навчання й оцінювання без примусу подобається всім.