21 травня учні складатимуть ЗНО з математики. Коли до іспиту лишається менше місяця, саме час перейти в режим інтенсивної роботи. Вікторія Гайдар, викладачка підготовчих курсів з математики, експертка курсу «Математика. Просто» на платформі iLearn, пройшла пробне тестування і ділиться своїм досвідом і порадами. 

Нагадуємо, що з 2021 року ЗНО з математики буде обов’язковим для складання.

Цьогоріч пробне ЗНО з математики не було аж таким складним. Навіть задачі четвертого (найскладнішого) рівня не потребували великого обсягу знань чи спеціальної підготовки. Якщо порівняти задачі зі стереометрії цього року і 2015 року, то зараз вони значно простіші.

Помітила тенденцію, що загальний рівень складності завдань з математики, починаючи з 2010 року, падає. Це проблема, бо щойно ми знижуємо середню планку, просідає все. Цілком розумію скарги університетів — приходить студент із найвищим балом ЗНО з математики, але його рівня все одно недостатньо для навчання на певній спеціальності. Вважаю, що загальний рівень підготовки з математики треба поступово підіймати.

ЗНО з математики охоплює шкільну програму з 5-го по 11-й клас. Коли веду підготовчі курси, починаю з повернення до основ: як швидко рахувати, чітко пам’ятати таблицю множення і таблицю піднесення чисел до квадратів. Це основи, без яких не можна рухатися далі в математиці. Тим більше що під час ЗНО заборонено користуватися калькуляторами. Тож швидко рахувати, ділити і множити у стовпчик, основні дії з дробами — усе це треба робити автоматично. Якщо в 10-му чи 11-му класі учень зрозумів, що має прогалини, у мене для нього гарна новина: підняти свій рівень до середнього за рік цілком можливо.

Тестове завдання з математики ділиться на чотири рівні.

  • Перший рівень — завдання 1–20 — завдання з однією правильною відповіддю. З п’яти варіантів треба обрати один правильний. За кожну правильну відповідь учень отримує 1 бал.
  • Другий рівень — чотири завдання на відповідності: наприклад, треба підібрати правильні пари завдань і відповідей, де один з варіантів зайвий. Кожна правильна пара оцінюється в 1 бал.
  • Третій рівень — завдання 25–30 — задачі з короткою відповіддю. Тут не оцінюється розв’язок, важливо просто вирахувати правильну відповідь і вписати її в клітинку. Можна використовувати чернетку, але раджу учням не надто розписувати розв’язок цих задач, адже бал дається лише за відповідь.
  • Четвертий рівень — завдання 31–33 — за них учень може отримати найбільшу кількість балів. Тут оцінюється не лише правильна відповідь, а й розв’язок задач. У бланку відповідей є достатньо місця, щоб описати хід своїх думок. Ці завдання перевіряє і оцінює група експертів, і кількість балів залежить не лише від правильної відповіді, а й від того, наскільки грамотно учень підійшов до вирішення. Отже, тут слід показати свої знання теорем. Важливо знати міру в описуванні розв’язання, але обов’язково вказувати ті теореми, які ви використали для цієї задачі. Якщо це задача з геометрії, то обов’язково має бути малюнок — без нього ви не отримаєте максимального бала, навіть якщо правильно вирішили задачу.

Стратегія роботи на іспиті

Перед іспитом учень здає свої речі — телефон, навушники, усі пристрої, при собі має лише ручку. Отримує бланки завдань і відповідей, а також чернетку. Іспит триває 180 хвилин. Кожен має розрахувати свої сили і знати, які задачі даються йому легше, а на які треба більше часу. Тож учень сам вирішує, у якому порядку виконувати завдання.

Моя порада — починайте від самого початку. Перший розділ — простий, але за нього максимально можна отримати 20 балів. Це хороша розминка для мозку перед складнішими задачами. На кожне тестове завдання першого рівня має йти не більше хвилини-півтори. Тобто, перший рівень бажано зробити за 20–30 хвилин.

Раджу: щойно зробили певний рівень, перенесіть відповіді, у яких ви точно впевнені, у бланк відповідей. Це важливо, бо буває так, що учень розв’язав усе, але до кінця іспиту лишається 15 хвилин, а ще треба перенести всі відповіді в бланк. Тоді починається паніка, людина квапиться, нервує і починає робити прикрі механічні помилки.

Якщо правильно зробити всі завдання першого і другого рівнів, ви вже перетнете межу прохідного бала — адже це 36 балів, які потім переведуть у рейтингову систему оцінювання.

Ведіть свою іспитову чернетку охайно. Не тому, що її хтось перевірятиме, а тому, що брудна хаотична чернетка може заплутати вас, і складно буде знайти правильну відповідь у власних записах.

Було би добре залишити собі 10–15 хвилин, щоб спокійно перевірити свої відповіді.

Читаю задачу — нічого не розумію: що робити?

Буває так: читаєте задачу і нічого не розумієте. Є дієвий прийом: пропустіть цю задачу і перейдіть до наступного завдання. Якщо й це завдання не знаєте, як робити, рухайтеся далі. Вирішуйте ті завдання, у яких точно впевнені. Щойно у вас щось виходить, ви заспокоюєтеся, хвилювання спадає, і ви починаєте вірити у свої сили. І це саме той момент, коли можна повернутися до тієї проблемної задачі. Перечитуєте її знову, і ось уже не все так страшно. Головне не застрягнути на одному завданні. Кожен може чогось не знати, навіть вчитель — це нормально. Зі мною теж таке буває, це не страшно.

Четвертий рівень завдань — не боятися!

Помітила тенденцію серед учнів, яким викладаю. Після пробних тестувань завжди запитую про враження. Я була шокована, коли почула, що моя досить сильна група писала пробне ЗНО, і жодна дитина не спробувала зробити задачу четвертого рівня. Вони навіть не читали умови тих задач.

На своїх заняттях даю вирішувати задачі четвертого рівня складності ЗНО. Але не кажу про це дітям, щоб не створювати додатковий психологічний бар’єр. І вони чудово їх розв’язують. Тому всіх учнів заохочую принаймні спробувати зробити задачі четвертого рівня — тут можна заробити 4–6 балів.

Що робити перед ЗНО

До ЗНО ви готуєтеся наполегливо і сконцентровано, особливо останній місяць перед іспитом. Відсвяткуйте Великдень і сідайте вирішувати якомога більше задач.

Той, хто має звичку лягати спати пізно, наприклад опівночі, раджу за тиждень-два до іспиту лягати спати раніше — десь о 22-й годині. Бо якщо перед цим ви лягали пізно, а перед ЗНО ляжете рано, ви не заснете.

У переддень ЗНО раджу нічого не повторювати. Усе, що ви могли, ви вже зробили — готувалися, вчили, працювали. Перед іспитом треба відпочити — погуляйте, подихайте свіжим повітрям і виспіться. Не раджу вживати заспокійливі, бо можна не вгадати з дозою і бути сонним на екзамені.

На сам іспит раджу взяти із собою шоколадку, але не їсти її на екзамені — 3 години можна протриматися без їжі. А вже після іспиту, щоб заспокоїтись і додати собі трохи ендорфіну — гормону щастя, з’їжте шоколадку і не надто переймайтесь аналізом своїх відповідей. Не оцінюйте себе, не витрачайте сили і нерви на передбачення результатів. Важливо не розпорошувати сили, адже попереду ще ЗНО з інших предметів.

Нагадуємо, що безкоштовно та ефективно підготуватися до ЗНО можна на платформі iLearn.

Поділитися цією статтею